آموزش های جامع

برنامه آموزش جامع يا به‌اصطلاح Integrated Training Program از شيوه‌هاي موثر آموزشي است كه به دليل هدفمند ‌بودن، به‌ويژه امكان برقراري ارتباط بين مجموع مدول‌هاي آموزشي و اهداف كسب‌و‌كار سازماني، مي‌تواند ابزاري موثر براي توسعه نيروي‌ انساني متخصص و خبره در صنعت، به‌ويژه كارشناسان حرفه‌اي صنعت نفت باشد. در اين شيوه، فراگيران به جاي شركت در كلاس‌هاي متعدد و پراكنده، با هدفي خاص در مجموعه‌اي يك‌پارچه از مدول‌هاي آموزشي شركت مي‌كنند كه حاصل آن پرورش يا تربيت بُعد دانشي و تخصصي فرد است. هم‌چنين در اين روش، فرد با مشاركت در پروژه‌هاي واقعي فرصت خواهد يافت تا يافتـه‌هاي خود را در محيط كار شبيـه‌سازي كند. ويژگي‌هاي كلي طرح به شرح زير است:

  • جلوگيري از زيادآموزي و هدفمند كردن آموزش متناسب با شرايط محيط كسب‌وكار

  • توجه به جنبه‌هاي توسعه‌اي و پرورشي به جاي توجه صِرف به آموزش شغلي

  • فراهم آوردن زمينه كار عملي و چالشي با استادان باتجربه و شبيه‌سازي يافته‌هاي آموزشي در محيط كار

  • ايجاد انگيزه در كاركنان با احساس متخصص شدن و نيز اعطاي مدرك معتبر

  • تجربه هم‌زمان توسعه دانش، مهارت و قابليت‌هاي تخصصي متناسب با فناوري‌هاي نو

  • جلوگيري از اتلاف هزينه با دست‌يابي به نتيجه قابل‌انتظار آموزش

  • بهره‌گيري از تجارب مدرسان صنعت، پژوهشگاه و دانشگاه براي انتقال دانش و ايده

  • استانداردسازي عناوين، محتواي برنامه‌هاي آموزشي و جزوات مطابق با معيارها و ضوابط علمي

  • افزايش ظرفيت‌هاي يادگيري به‌ويژه آماده‌‌سازي كاركنان جديد متناسب با اهداف سازماني.

 

آموزش و توسعه در پژوهشگاه صنعت نفت

 عصر حاضر را «عصر دانش»، جامعه اين عصر را «جامعه دانش» و اقتصاد اين جامعه را «اقتصاد دانش» مي‌نامند. به تعبير ديگر، عصر حاضر عصر دانايي است و سازمان‌ها، براي عقب نماندن از قافله تمدن بشري و رسيدن به توسعه پايدار، بايد رويكردهايي جديد در پيش گيرند.

سازمان‌ها در جريان تكاملي خود همواره در حال تغيير و دگرگوني هستند. در چند قرن گذشته، اقتصاد كشاورزي به اقتصاد صنعتي و سپس به اقتصاد دانش و اطلاعات تبديل شده است. هر كدام از اين دوران‌ها براي رسيدن به رشد و توسعه اقتصادي-اجتماعي، الزامات و مقتضيات خود را داشته‌اند. در سال‌هاي اخير، با انفجار اطلاعاتي و افزايش توليد دانش جديد، سازمان‌هاي مبتني بر دانش در ادامه راه جوامع اطلاعاتي مطرح شده‌اند كه مشخصه اصلي آن‌ها، دانش و دانايي است. اين سازمان‌ها بر پايه دانش و خلق آن پايه‌ريزي شده و متكي به آن هستند.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support