EN

آموزش های جامع

برنامه آموزش جامع یا به‌اصطلاح Integrated Training Program از شیوه‌های موثر آموزشی است که به دلیل هدفمند ‌بودن، به‌ویژه امکان برقراری ارتباط بین مجموع مدول‌های آموزشی و اهداف کسب‌و‌کار سازمانی، می‌تواند ابزاری موثر برای توسعه نیروی‌ انسانی متخصص و خبره در صنعت، به‌ویژه کارشناسان حرفه‌ای صنعت نفت باشد. در این شیوه، فراگیران به جای شرکت در کلاس‌های متعدد و پراکنده، با هدفی خاص در مجموعه‌ای یک‌پارچه از مدول‌های آموزشی شرکت می‌کنند که حاصل آن پرورش یا تربیت بُعد دانشی و تخصصی فرد است. هم‌چنین در این روش، فرد با مشارکت در پروژه‌های واقعی فرصت خواهد یافت تا یافتـه‌های خود را در محیط کار شبیـه‌سازی کند. ویژگی‌های کلی طرح به شرح زیر است:

  • جلوگیری از زیادآموزی و هدفمند کردن آموزش متناسب با شرایط محیط کسب‌وکار

  • توجه به جنبه‌های توسعه‌ای و پرورشی به جای توجه صِرف به آموزش شغلی

  • فراهم آوردن زمینه کار عملی و چالشی با استادان باتجربه و شبیه‌سازی یافته‌های آموزشی در محیط کار

  • ایجاد انگیزه در کارکنان با احساس متخصص شدن و نیز اعطای مدرک معتبر

  • تجربه هم‌زمان توسعه دانش، مهارت و قابلیت‌های تخصصی متناسب با فناوری‌های نو

  • جلوگیری از اتلاف هزینه با دست‌یابی به نتیجه قابل‌انتظار آموزش

  • بهره‌گیری از تجارب مدرسان صنعت، پژوهشگاه و دانشگاه برای انتقال دانش و ایده

  • استانداردسازی عناوین، محتوای برنامه‌های آموزشی و جزوات مطابق با معیارها و ضوابط علمی

  • افزایش ظرفیت‌های یادگیری به‌ویژه آماده‌‌سازی کارکنان جدید متناسب با اهداف سازمانی.

 

آموزش و توسعه در پژوهشگاه صنعت نفت

 عصر حاضر را «عصر دانش»، جامعه این عصر را «جامعه دانش» و اقتصاد این جامعه را «اقتصاد دانش» می‌نامند. به تعبیر دیگر، عصر حاضر عصر دانایی است و سازمان‌ها، برای عقب نماندن از قافله تمدن بشری و رسیدن به توسعه پایدار، باید رویکردهایی جدید در پیش گیرند.

سازمان‌ها در جریان تکاملی خود همواره در حال تغییر و دگرگونی هستند. در چند قرن گذشته، اقتصاد کشاورزی به اقتصاد صنعتی و سپس به اقتصاد دانش و اطلاعات تبدیل شده است. هر کدام از این دوران‌ها برای رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی-اجتماعی، الزامات و مقتضیات خود را داشته‌اند. در سال‌های اخیر، با انفجار اطلاعاتی و افزایش تولید دانش جدید، سازمان‌های مبتنی بر دانش در ادامه راه جوامع اطلاعاتی مطرح شده‌اند که مشخصه اصلی آن‌ها، دانش و دانایی است. این سازمان‌ها بر پایه دانش و خلق آن پایه‌ریزی شده و متکی به آن هستند.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support