EN

دستیابی به دمولسیفایرها در راستای توسعه فناوری های شیمیایی، پلیمری و پتروشیمی

دمولسیفایر

معرفی:

دمولسیفایرها دسته‌ای از مواد پلیمری هستند که در واحدهای نمک‌زدایی نفت خام، به امولسیون نفت خام اضافه می شوند تا آب و نمک موجود در نفت را جداسازی کنند. نظر به اینکه یک فرمول عمومی برای تهیه دمولسیفایرها وجود ندارد و باید با توجه به ماهیت نفت و شرایط عملیاتی هر واحد تولیدی، یک دمولسیفایر اختصاصی برای آن نفت طراحی و فرموله شود، دانش سنتز و فرمولاسیون دمولسیفایرها دارای پیچیدگی‌های فراوانی است.

کاربردها:

میزان مصرف کنونی دمولسیفایرها در واحدهای نمک‌زدایی مناطق مختلف نفت خیز کشور، جهت جداسازی آب و نمک موجود در نفت حداقل 000/40 بشکه در سال است. با توجه به تنوع زیاد نفت خام و شرایط عملیاتی واحدهای تولیدی برای ساخت دمولسیفایرهای اختصاصی هر میدان، سنتز مواد اولیه فرمولاسیون به صورت بومی، ضروری است. در این راستا، پایه‌های گوناگونی از پلیمرهای مورد نیاز برای تهیه و فرمولاسیون دمولسیفایرها در پژوهشگاه صنعت نفت سنتز شده است.

دستاوردها:

  • اخذ تایید باتل تست از شرکت ملی مناطق برای میادین زیر:
  • رگ سفید-2، لب سفید و پازنان-1 (1395)
  • مارون 6 (1394)
  • بی بی حکیمه (1390)
  • خارک (1388)
  • اهواز- آسماری (1379)

 

جوانب اقتصادی:

دمولسیفایرهای فرموله شده در پژوهشگاه علاوه بر کارایی مطلوب، به لحاظ استفاده از مواد اولیه داخلی، قابلیت رقابت اقتصادی با نمونه‌های خارجی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support