EN

دومین کارگاه ترسیم نقشه راه در پژوهشگاه برگزار شد

دکتر فلور شایق، رییس فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت در خصوص برگزاری این کارگاه در پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: این پروژه یکی از مهم  ترین پروژه ­های این انیستیتو تحقیقاتی است که اولویت ­های پژوهشی این نهاد را در 5 سال آتی مشخص می­کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در راستای پروژه و در کارگاه اول، چشم انداز انیستیتو شکل گرفت و راهبرد­های این نهاد با توجه به روند­های فناورانه آتی، برنامه توسعه پالایش گاز طبیعی کشور و بازار آن در حال نهایی شدن است. بر همین اساس در دومین کارگاه که در این مجموعه برگزار شد، مباحث فنی مطرح و چالش­ های صنعت پالایش نیز معرفی شد.

شایق به مهم‌ترین چالش‌های موجود در صنعت پالایش اشاره کرد و افزود: افزایش هزینه­ های تولید و افول کارایی، منعطف نبودن تولید نسبت به تغییرات خوراک در بالادست، آثار نامطلوب زیست محیطی فرآیند­های کنونی، پایین بودن قابلیت اطمینان و لزوم تولید توسعه پایدار، افزایش تقاضای استفاده از گاز طبیعی و در دسترس نبودن فناوری­ های کلیدی (ضرورت توسعه درون زا  یا بومی ­سازی ) از مهم­ ترین چالش ­های موجود در صنعت پالایش به حساب می ­­آیند.

رییس فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: پس از تبیین این چالش ­ها مقرر گردید که حوزه­ های فناورانه مهم صنعت پالایش بر اساس نظرات گروه­ های مختلف کارشناسی در کارگاه  مورد بررسی و اولویت قرار گیرد و همچنین بر اساس جذابیت محیطی در صنعت گاز و با توجه به رفع چالش ­های 6 گانه حوزه­ های فناورانه اصلی صنعت پالایشی این حوزه ­ها  مورد ارزیابی  قرار گرفت.

شایق در خاتمه تاکید کرد: در ادامه بر اساس امکان ­پذیری توسعه هر کدام از حوزه ­های فناورانه نظرات خبرگان جمع آوری گردید تا در نهایت بر مبنای ماتریس جذابیت و امکان پذیری حوزه­ های اولویت دار تعیین گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support