ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر جابر نشاطی رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در مراسم بازدید وزیر نفت از دستاوردهای این پردیس، میکرو CHP را یکی از مهم ترین پروژه های این مجموعه دانست و گفت: طراحی، توسعه و تولید سامانه های تولید همزمان برق و حرارت که بر مبنای موتور احتراق داخلی پایه گاز (OHVG) در نظر گرفته شده، با همکاری محققین پژوهشگاه صنعت نفت از سال 93 به کارفرمایی شرکت ملی نفت ایران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور آغاز شده است.

وی افزود: کسب دانش فنی طراحی میکرو CHP، طراحی و توسعه موتور دائم کار، طراحی و ساخت مبدل چگالشی و ساخت سیستم کنترل موتور و ژنراتور از مهم ترین دستاوردهای این طرح بزرگ محسوب می شود.

ایشان تاکیدکرد: هدف از انجام این پروژه، تولید همزمان برق و حرارت به منظور افزایش راندمان است و اساس این کار استفاده از موتور دائم کار گاز سوز است که بتواند با دور ثابت با مدت زمان طولانی کار کند.

وی به مقایسه قیمت این دستگاه با نمونه های مشابه خارجی پرداخت و گفت: ساخت یکی از نمونه های خارجی که متعلق به کشور هلند است حداقل 23 هزار یورو هزینه در برداشته است ولی نمونه ساخته شده توسط محققین پژوهشگاه صرفا با 120 میلیون تومان هزینه به انجام رسیده و چنانچه بتوانیم تولید انبوه از آن را در دستور کار قرار دهیم، این مبلغ را می توان به 80 میلیون نیز رساند.

ایشان تصریح کرد: در کنار این پروژه، اتاق تستی برای کنترل کیفیت میکرو CHP طراحی و ساخته شده که اولین اتاق تست کشور محسوب می شود و تمامی مراحل آن توسط متخصصین داخلی انجام شده است.

وی در زمینه تجاری سازی این دستاورد افزود: امروز در این راستا با شرکت سامانه های انرژی آران قراردادی را به امضاء رساندیم و قرار است طبق این قرارداد سال اول 85 عدد از این دستگاه ها تولید و در سال های بعدی این تعداد افزایش یابد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت