پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

در اولین روز نمایشگاه بیست و سوم انجام شد،

بررسی راهکارهای چالش بحران آب در صنعت

سمینار چالش ها و رویکردهای صنعت پالایش نفت در مواجه با بحران آب روز یکشنبه 16 اردیبهشت ماه در بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران برگزار شد.

دکتر نشاطی، رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در این سمینار، پروژه های این مجموعه در حوزه های بازیابی مجدد منابع آب، جلوگیری ازآلودگی منابع آب و پاکسازی آب های زیرزمینی و بهینه سازی مصرف آب را تشریح کرد.

ایشان یکی از راهکارهای کاهش مصرف آب را استفاده از سیستم های هیبریدی در برج های خنک کننده در برخی از واحد های پتروشیمی و پالایشگاهی دانست و گفت: از آن جا که بخش عمده آب در برج های خنک کننده به صورت تبخیر هدر می رود، با استفاده از سیستم های هیبریدی ( خشک و تر) می توان در برخی از فصول سال میزان مصرف آب را کاهش داد، به همین دلیل با توجه به بحران آب این کار در دستور کار پژوهشکده انرژی پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است.

وی به بیان اینکه جلوگیری از آلودگی منابع آب با طراحی و ساخت سامانه های قابل حمل تصفیه قابل اجرا  می باشد،تصریح کرد: در همین راستا طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سامانه قابل حمل تصفیه آب آلوده به ترکیبات نفتی خطوط لوله و مخابرات منطقه لرستان در دستور کار پژوهشگاه بوده است و با انجام این پروژه میزان نفت خام آب های این منطقه به زیر 10ppm رسیده است که قابلیت استفاده در امور کشاورزی و دامی را دارد.

ایشان به تصفیه پساب بهداشتی شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه اصفهان و رفسنجان نیز در این سمینار اشاره کرد و گفت: پس از طراحی و ساخت این پکیج ها، پساب ها قابل استفاده در زمینه کشاورزی بوده و قابلیت ورود به آب های جاری را دارد.

رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه طراحی و ساخت واحد جداسازی آب و مایعات نفتی در پساب صنعتی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد را از دیگر دستاورد های این مجموعه برشمرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت