پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران:

به فرمولاسیون افزایه های حفاری دست یافته ایم

ضعف عملكرد مواد افزودني، بالا بودن ميزان مصرف آنها براي جبران عملكرد پايين و مشكلات تامين افزايه ها به دليل تحريم هاي همه جانبه، تنها بخشي از ضرورت هايي است كه منجر به تعريف و اجراي "طرح ملي خودكفايي افزايه هاي شيميايي پر مصرف و راهبردي در صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه" شده است. اين طرح كه به درخواست مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران توسط پژوهشگاه به انجام رسيده، با هدف توليد دانش فني و ساخت افزايه هاي مورد مصرف در صنعت حفاري به منظور قطع وابستگي و برنامه ريزي جهت توسعه صادرات عملیاتی شده است.

مهندس ابراهيم طالقاني مدير پژوهش و فناوري شركت ملي نفت در گفتگوي اختصاصي با واحد روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، به ضرورت هایی كه سبب شد شرکت ملی نفت در حوزه افزايه‌هاي حفاري و دانش فني مرتبط با آن فعاليت كند اشاره كرد و گفت: از چند سال قبل استراتژی پژوهش و فناوری را به سمت انجام پژوهش ها و مطالعات کاربردی تغییر داده‌ایم و يكي از پارامترها براي هدف‌گذاري انجام تحقيقات كاربردي، رفع نيازهاي صنعت نفت، بخصوص مواردي بود كه هزينه هاي زيادي را تحميل مي‌كرد. علاوه بر هزينه‌هاي بسيار گزاف اين افزايه ها، كيفيت پايين اغلب آنها يكي از عمده ترين دلايل ضرورت اجراي اين طرح بوده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: نتايج اين طرح زمینه جلوگیری از خروج ارز و اشتغال زایی را در کشور ایجاد کرده است و مسايل محيط زيستي و مديريت مخازن از ديگر مواردي است كه ما را بر آن داشت تا اين طرح پژوهشي را در دستور كار خود قرار دهيم.

طالقاني با بيان اين‌كه اين طرح پژوهشي را توانستيم با پژوهشگاه صنعت نفت تعریف کرده‌ و مگا پروژه خودکفایی افزایه‌های شیمیایی پُر مصرف و راهبردی در صنعت حفاری را آغاز كنيم گفت: ویژگی منحصر به فرد پژوهشگاه صنعت نفت، داشتن بخش‌هاي تحقيقاتي متعددی در پردیس بالا دستي است، بخصوص در بخش سیمان و افزایه های آن که آزمایشگاه مرجع محسوب می شود. این توانايي و همچنين تجربه پروژه های تحقیقاتی گذشته پژوهشگاه و نيز پروژه های استراتژیکی که مدیریت پژوهش فناوری در طول برنامه چهارم تعریف کرده بود، اين باور را بوجود آورد كه پژوهشگاه صنعت نفت آمادگی زیادی در بخش دانش و علوم پایه دارد.

ايشان با تاكيد بر اينكه براي هر يك از چاه‌ها مي‌بايست از تركيب خاص آن چاه استفاده كرد گفت: طراحی فرمولاسیون افزایه ها در این پروژه صورت گرفته است ودر حال حاضر طراحی فرمولاسیون موجود است اما در مورد چاه هایی که ویژگی های مختلفی دارند، ترکیب های مختلفی از این افزایه ها استفاده مي شود ،و همين نحوه استفاده، دانش خاص خود را میطلبد.

وي به همكاري سه جانبه در اين مگا پروژه نيز اشاره كرد و گفت: در مثلث همكاري اين پروژه ، پژوهشگاه صنعت نفت و واحد های تحقیقاتی به عنوان یک ضلع مثلث، مديريت پژوهش و فناوري شرکت ملی نفت به عنوان کارفرما و طرف قرارداد این پروژه ها به عنوان ضلع دوم و یک شرکت عملیاتی (مديريت اكتشاف، شرکت نفت مناطق مرکزی) ضلع سوم را تشكيل مي‌دهد كه با اعتماد چاه را در اختیار این پروژه قراردادند تا افزایه‌ها در آن آزمایش شود.

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي نفت نتايج اين طرح پژوهشي را موفقيت‌آميز خواند و گفت: در طرح پيش بيني شده بود كه تست میدانی برای افزایه هاي بدست آمده طي 3 مرحله انجام شود كه بدين منظور چاه شماره 22 ميدان نفتي چشمه خوش از شركت نفت مناطق مركزي ايران در نظر گرفته شده بود. در اين چاه ميدان نفتي چشمه خوش در طي 2 نوبت تست میدانی در دو عمق و با سایز مختلف مته و لوله جداري مختلف با موفقيت كامل انجام شد.

وي با تاكيد بر اين‌كه در اين طرح تا حدود زيادي به خودكفايي دست‌يافته‌ايم، تصريح كرد: اکثر مواد را در داخل وجود داشته است ولی نمیتوانستیم از آن استفاده کنیم ،چراكه دانش فني مربوطه آن‌ها در كشور واجود نداشته و در حال حاضر ممکن است بخش اندکی از مواد مصرفي وارداتی باشد ولی میدانیم چه ماده ای باید تهیه شود ،که با این نگاه بومی سازی شده است و سهم مواد وارداتی بسیار اندک شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت