پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

مهندس غلامرضا حجار خبر داد:

تشکیل کارگروه مدیریت آب و انرژی در پژوهشگاه صنعت نفت

معاون پشتيباني پژوهشگاه صنعت نفت بر اهمیت تمرکز طرح‎های بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش‌هاي مختلف اين سازمان و كاهش ميزان مصرف آب در كارگروه انرژي و آب تاكيد كرد.

مهندس غلام‌رضا حجار، معاون پشتيباني پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي، به تشكيل كارگروه انرژي و آب در پژوهشگاه صنعت نفت اشاره كرد و گفت: با توجه به مشكلات ناشي از كمبود انرژي در كشور و ابلاغيه‌هاي دولتي در خصوص كاهش مصرف آن، پژوهشگاه صنعت نفت نيز هم راستا با اين تصميم‌گيري بر آن شد تا كارگروهي براي بهينه سازی مصرف انرژی تشكيل دهد.

وي ادامه داد: اين كارگروه متشکل از متخصصان حوزه انرژي ، نمايندگاني از پرديس‌هاي سه‌گانه و ستاد پژوهشگاه تاكنون سه جلسه در راستاي اهداف و سياست‌هاي بهينه‌سازي مصرف انرژي برگزار کرده و با توجه به اهمیت توجه به میزان مصرف آب درسازمان، مقرر شد نام اين كارگروه را " كميته آب و انرژي " قرار دهيم و ميزان مصرف هر يك از واحد‌هاي اين مجموعه را به تفكيك مشخص كنيم.

ايشان افزود: هدف اصلي اين كارگروه رساندن مصرف آب سازمان به يك سوم ميزان مصرف فعلی است؛ از اين رو مصرف بهينه آب شرب شهري و حتي چاه‌هاي موجود در پژوهشگاه در دستور كار قرار گرفته و با توجه به تصميم اخير شهرداري مبني بر عدم کاشت فضا‌هاي سبز، در پژوهشگاه نيز آبیاری چمن‌های مجموعه به صورت خیلی محدود و براي درختان نيز آبياري قطره‌اي در نظر گرفته شده است.

همچنین در این کارگروه مقرر شده است که حداکثر برداشت آب از چاه 400 الی 500 متر مکعب در روز باشد که با توجه به برنامه های صرفه جویی، صرف موتورخانه و استخر شود و از پساب­های تصفیه شده آن نیز جهت آبیاری درختان به صورت قطره­ای و چمن ورزشگاه استفاده گردد.

وي در همين راستا افزود: قرار است اعضاء كارگروه و كارشناسان پژوهشگاه جايگزين مناسبي براي چمن‌هاي موجود انتخاب كنند كه یا نيازي به آبياري نداشته و یا نیاز به حداقل مصرف آب داشته باشد و از اين طريق بتوان آب بيشتري را ذخيره كرد و همچنين تعمير لوله‌هاي فرسوده كه باعث هدر رفت آب نيز مي‌شود از ديگر اقداماتي است كه مي‌بايست در دستور كار قرار گيرد.

ايشان همچنين به مصرف برق نيز اشاره كرد و گفت: با بررسي‌هاي انجام شده به اين نتيجه رسيديم كه ميزان دماي اتاق‌ها را تا دو درجه كاهش دهيم كه اين امر نيز صرفه‌جويي 150 متر مكعب آب موتورخانه را در روز به دنبال خواهد داشت و اين نكته را نبايد فراموش كرد كه سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي اين مجموعه به دليل عدم نظارت مناسب پيمانكار نواقصي را دارد كه در برنامه‌هاي آتي اين كارگروه به آن‌ها نيز رسيدگي خواهد شد.

مهندس حجار در خاتمه اظهار كرد: اميدواريم تمامي همكاران پژوهشگاه صنعت نفت با همكاري خود بتوانند به اين كار گروه در صرفه جویی مصرف آب و برق كمك كنند و پژوهشگاه را به منزله خانه خود بدانند تا بتوانيم مديريت هزينه و انرژي را به درستي انجام دهيم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت