پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر سعید سرکار در افتتاحیه هفتمین همایش علوم و فناوری نانوعنوان کرد:

تمرکز بر تجاری سازی نانو در سند راهبردی ده ساله دوم

به گزارش خبرگزاری شانا سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه نانو فناوری ایران، به ارائه گزارشی از دستاوردهای این فناوری در کشور پرداخت و گفت: هدف اصلی از توسعه فناوری نانو، ارتقای سطح زندگی مردم است.

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که فناوری نانو باید در خدمت جامعه و مردم باشد. اگر ما از منابع مردم استفاده می‎کنیم باید متعهد باشیم این فناوری در خدمت مردم باشد و نتیجه آن نیز باید برای مردم ملموس باشد.

سرکار به تدوین سند توسعه فناوری نانو در ایران اشاره و اظهار کرد: دو سند راهبردی ۱۰ ساله به منظور توسعه فناوری نانو متناسب با اهداف تعیین شده تدوین شد که سند ۱۰ ساله دوم در سال ۲۰۱۶ تمرکز بر مستندسازی و تجاری‎سازی دارد.

وی با اشاره به افزایش دانش‎آموختگان حوزه فناوری نانو در ایران از ۱۰ نفر د رگذشته، به بالغ بر ۳۰ هزار متخصص و صاحب نظر در این حوزه افزود: هر گامی که به منظور توسعه این علم و تجاری‎سازی آن برداشته می‎شود، نیازمند برخورداری از نیروی انسانی متخصص و متبحر است.

وی با بیان این‌که نظام آموزشی کشور برنامه مفصلی برای ارائه دستاوردهای فناوری نانو به دانش‎آموزان تدارک دیده است که حدود ۸۰۰ هزار دانش‎آموز در حوزه نانو آموزش دیده‎اند و امکانات قابل توجهی از جمله ۹۰ آزمایشگاه برای دانش آموزان علاقه‎مند در نظر گرفته شده تا از دستاوردهای این علم جدید از نزدیک آشنا شوند.

سرکار به تقویت بنیه علمی در بین صاحب‎نظران اشاره و اظهار کرد: نکته حائز اهمیت برای توسعه فناوری نانو این است که نباید صرفا به تولید مقاله پرداخت، زیرا بدون بنیه علمی قوی به پیشرفت نخواهیم رسید.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ادامه داد: اگر تولید علم نداشته باشیم و تنها به کپی کردن بسنده کنیم قطعا حرف جدیدی برای گفتن نخواهیم داشت، بنابراین بنیه علمی و حرکت در مرزهای دانش، بحث کلیدی است که باید به آن توجه ویژه شود.

گفتنی است، بر اساس برنامه‎ریزی‎های انجام شده، هفتمین همایش بین‎المللی علوم و فناوری نانو چهارم تا ششم مهرماه ۹۷ در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت