پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

دکتر توفیقی:

كاتاليست‌هاي پژوهشگاه جايگزين نمونه‌هاي خارجي مي‌شود

دکتر جعفر توفیقی درحاشيه امضاء قرارداد بومي سازي و توليد صنعتي كاتاليست هاي هيدروكراكينگ و تصفيه هيدروژني ته مانده هاي نفتي كه در روز چهارشنبه 26 در دي ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، کاتالیست‌ها را از جمله مواد راهبردی و استراتژیک برای صنایع گاز و پتروشیمی و پالایشگاه‌ها دانست و گفت: بر این اساس سالانه مقادیر زیادی از کاتالیست‌ها از خارج وارد کشور می‌شود، چرا که این محصولات دارای فناوری‌های بالایی است.

ايشان به موفقیت پژوهشگاه صنعت نفت در دستیابی به دانش فنی و جاذب‌های مختلف در صنایع نفت و گاز، نيز اشاره كرد و افزود: در نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز سال جاری تفاهمنامه‌ای میان پژوهشگاه، شرکت پالایش و پخش وزارت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند آسيا به منظور تجاری‌سازی دو نوع کاتالیست RCD و هيداروكراكينگ به امضا رسید.

وي ادامه داد: در نشست امروز متعاقب آن تفاهم نامه نیز این قرارداد با شركت اكسير نوين فرآيند آسيا به امضاء رسيد. اين شركت، بسيار شركت توانمند در حوزه طراحي و ساخت كاتاليست در كشور مي‌باشد و مي‌تواند تجاري‌سازي، توسعه دانش فني و تجاري سازي كاتاليست‌هاي كه پژوهشگاه در سال گذشته دانش فني آن را توسعه داده را به نحو شايسته اي انجام دهد.

توفيقي به سوابق پژوهشگاه در اين حوزه اشاره كرد و گفت: كاتاليست‌هاي توليد شده با دانش فني‌هاي پژوهشگاه از كيفيت بسيار بالايي برخوردار بوده و خوشبختانه صنعت از كيفيت اين محصولات ابراز رضايت كرده است.

به گفته رییس پژوهشگاه صنعت نفت به دنبال اين قرارداد از اين كاتاليست‌ها براي اولين بار با ظرفیت ۱۵۰۰ تن در پالایشگاه اراک بهره‌برداري خواهد شد.

توفیقی خاطر نشان کرد: در حال‌ حاضر موضوع کاتالیست از بازار بسيار وسیعی در کشور برخوردار است و از آن‌جا كه اين بازار داراي ابعاد گسترده‌اي از موضوعات اقتصادی و دانشی مي‌باشد، پژوهشگاه صنعت نفت مي‌تواند با تكيه بر توان علمي خود و همكاري با بخش‌هاي خصوصي كاتاليست‌هايي را به بازار عرضه كند که حتي از نوع خارجي آن بهتر باشد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت