پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

مسئله‌پردازی برای آینده صنعت نفت

پژوهشگاه صنعت نفت روز چهارشنبه 8 اسفند‌ماه در نشستي چالشي برای پردازش دقیق مساله آینده‌پژوهی در صنعت نفت، میزبان جمعی از آینده‌پژوهان شناخته شدۀ کشور در سالن توسن پژوهشگاه بود.

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در این نشست كه دکتر جعفر توفیقی؛ رییس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران ارشد این مجموعه، اعضا كارگروه كلان روندهاي فناورانه صنعت نفت و کارشناسان کارگروه رصدفناوری در پژوهشگاه صنعت نفت حضور داشتند، تأمل کارشناسی و تدقیق سوالات و اهداف مطالعه آینده صنعت نفت و اجتناب از هرگونه شتاب‌زدگی در دستور كار قرار داده شد.

بر اين اساس، از آینده‌پژوهانی با گرایش‌ و دیدگاه‌های متفاوت كه در اين نشست حضور داشته‌اند، درباره موضوعاتي نظير ابعاد روش‌شناختی مطالعه آینده نفت و کلان‌روندهای فناورانه آن، پیچیدگی‌های اجرایی/مطالعاتی در ایران، همچنین هرگونه الزامی که پیش از ورود به بحث آینده‌پژوهی نفت، کلیدی است پرسش‌هايي مطرح شد.

بر اساس اين گزارش سوالاتي نظير آیا در تحلیل آینده صنعت نفت باید به کلان روندها توجه کرد یا تحولات برافکن را مدنظر قرار داد؟ آیا اساسا سوال اخیر برای آینده پژوهی صنعت نفت کلیدی است و یا نیاز است برای فهم سوال واقعی درست تأمل بیشتری نمود؟ اهمیت تحولات بین نسلی، ظهور نسل هزاره و پوست‌اندازی مدیریتی در بدنه صنعت نفت ایران چقدر است و آیا اساسا این سوال برای آینده نفت حائز اهمیت مي‌باشد؟ در اين جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

شايان ذكر است این نشست همگام با پیاده‌سازی پیوست انتقال فناوری و معماری نظام پژوهشی و فناوری (که در وزارت نفت در حال تدوین است) برگزار شده و در همین راستا شناسايي و آينده‌نگاري كلان‌روندهاي فناورانه صنعت نفت از سوی وزارت نفت به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت