پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

چهاردهمين ژورنال كلاب با عنوان "فناوري هاي نوين براي ازدياد برداشت از مخازن نفت" هجدهم اسفند ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت این نشست با هدف " اطلاع از آخرين پيشرفت هاي علمي و جديدترين دستاوردهاي روز جهان" در حوزه ­هاي كاري اولويت دار پژوهشگاه با همكاري دو پرديس بالادستي و پايين دستي برگزار گرديد.

در ابتداي اين نشست دكتر باقرزاده به ضرورت استفاده از روش هاي ازدياد برداشت مخازن نفتي، مراحل مختلف توليد از مخازن نفتي، دسته بندي روش هاي مختلف EOR و مكانيزم‌هاي فعال در هر يك از اين روش‌ها به همراه چالش‌هاي مرتبط پرداخت و سپس سير تكاملي روش هاي مختلف EOR و فناوري هاي نوين و در حال توسعه در زمينه EOR را معرفي کرد.

در ادامه، دكتر علائي نتايج آخرين مقالات منتشر شده در خصوص استفاده از نانومواد در زمينه EOR را با سه رويكرد نانوكاتاليست ها، نانوامولسيون ها و نانوسيالات را بيان نموده و گزارشی در زمينه دستاوردهای علمی خود در اين حوزه­ها ارائه کرد.

در این نشست همچنين در خصوص شرايط مخازن ايران و امكان بكارگيري اين فناوري‌ها در مخازن كشور، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در انتهای جلسه، ضمن پاسخگوئی به سوالات شرکت کنندگان، نتيجه گيری شد که پتانسيل استفاده از نانوكاتاليست ها براي مخازن نفت سنگين و نانوامولسيون ها براي مخازن نفت معمولي و بهره گيری از نانوردياب ها و نانوربات ها براي شناخت بيشتر مشخصات مخازن نفت در داخل کشور وجود دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت