پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر توفیقی در دیدار با نخبگان اویلمپیک

تولید ارزش افزوده، مستلزم خلق ایده های نو و خلاقانه است

نشست ارايه ايده‌هاي منتخب جشنواره اويلمپيك با حضور مدير اكتشاف شركت ملي نفت و رئيس پژوهشگاه روز شنبه هفتم ارديبهشت ماه در اين مجموعه برگزار شد.

دكتر توفيقي در اين نشست از برگزار‌كنندگان اين مراسم كه باعث ترويج خلاقيت ،توسعه نوآوري و تزريق ايده‌هاي جديد به صنعت نفت مي‌شوند قدرداني كرد و گفت: طبيعتا ارزش افزوده‌اي كه هر صنعت خلق مي‌كند بستگي به ميزان دانشي دارد كه به آن سيستم تزريق مي‌كند و تزريق دانش نيز مستلزم برخورداري از ايده‌هاي خلاق و نوآورانه مي‌باشد.

وي با تاكيد بر اين‌كه صنعت نفت صنعتي كليدي محسوب مي‌شود و نقش مهمي را در اقتصاد كشور و تعاملات بين‌المللي ايفا مي‌كند، تصريح كرد: همه ما در تلاش هستيم كه اين صنعت را به صنعتي فناور محور و دانش بينان تبديل كنيم چراكه اين امر باعث مي‌شود از اين صنعت بيشترين ارزش افزوده را بدست آوريم.

رئيس پژوهشگاه اين سازمان را مركزي با اهميت برشمرد و شناسايي چالش‌هاي صنعت نفت را از ماموريت‌هاي آن دانست و گفت: يكي از اهداف پژوهشگاه توسعه فناوري‌هاي‌مورد نياز براي مواجه با چالش‌هاي پيش‌رو مي‌باشد و با تجاري‌كردن اين فناوري‌ها بتواند سهم خود را در بهبود وضعيت اين صنعت ايفا كند.

ايشان در همين راستا تصريح كرد: پژوهشگاه تلاش مي‌كند با آينده پژوهي، تشخيص روند‌هاي آينده فناوري و شناسايي فناوري‌هايي كه تحولات چشم‌گيري در صنعت نفت و گاز دنيا ايفا مي‌كنند و سرمايه‌گذاري در اين زمينه‌ها نقش بسزايي را در اين صنعت ايفا كند.

توفيقي با اشاره به اينكه علاوه بر بهينه‌سازي موجود، تلاش شده است تا در اين مجموعه مركز نوآوري نيز فعال گردد، افزود: در اين زمينه تلاش شده است تا ظرفيت جديدي در اين مجموعه ايجاد شود و در كنار انرژي‌هاي موجود انرژي‌هاي مازادي توسط جوانان با استعداد و خوش‌فكر كشورمان در حوزه نفت و گاز در اين سازمان مورد استفاده قرار گيرد.

رئيس پژوهشگاه ادامه داد: تجربيات جهاني نشان مي‌دهد كه عمده ايده‌هاي خلاق و نوآورانه كه در علم و فناوري و همچنين بر اقتصاد جهاني تاثير‌گذار بوده‌اند متعلق به جوانان است و اين ويژگي اين قشر از جوامع است كه مي‌توانند آزادانه به افق‌هاي بلند فكر كنند و ايده‌هايي را مطرح كنند كه در صورت حمايت منجر به پروژه‌هاي بزرگ شده و فناوريهاي بسيار نوظهوري از ميان آن‌ها بدست مي‌آيد.

وي به اهميت تاسيس مركز نوآوري در پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت: اميدوايم كه با راه‌اندازي اين مركز در آينده نزديك و جذب ايده‌هاي خلاق جوانان و حضور شركت‌هاي دانش بنيان و شتاپ‌دهنده‌ها تحرك و پويايي جديدي به عملكرد پژوهشگاه تزريق كرده و رسالت خود را به نحو شايسته‌اي انجام دهيم.

توفيقي به نام‌گذاري سال جديد در ادامه نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به نام‌گذاري سال 98 از سوي مقام معظم رهبري مبني بر رونق توليد، پژوهشگاه صنعت نفت توليد را به توليد فناوري تعبير كرده و انتظار مي‌رود بتوانيم از تمامي ظرفيت‌هاي داخلي، پيراموني و بين‌المللي، شبكه‌اي از متخصصين و ايده‌پردازان را با هدف ايجاد ظرفيت‌هاي جديد براي صنعت نفت در اين سازمان فراهم نماييم.

گفتني است در اين مراسم برخي از روسا و معاونين پژوهشگاه و جمعي از نخبگان جشنواره اويلمپيك نيز حضور داشتند و اين نشست با حمايت گروه فناوري و نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت با هدف حمايت از ايده‌ها و شناسايي گروه‌هاي برتر رويداد اويلمپيك و تجاري‌سازي اين ايده‌ها در اين سازمان برگزار گرديد.

خاطر نشان مي‌شود براي اولين بار است كه ايده‌هاي برتر جشنواره دانشجويي اويلمپيك اين امكان را از طريق مركز نوآوري پژوهشگاه بدست مي‌آورد تا در فرآيند تجاري‌سازي قرار گيرند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت