پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

با بازنگری مدل های کسب و کار سازمان، ارزش آفرینی برای ذینفعان و شرکای راهبردی پژوهشگاه در دستور کار قرار گرفته است .

حسين يادگاري رئيس گروه ارتباطات صنعتی و خدمات مشتریان پژوهشگاه در مصاحبه اي اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي، ارزش آفريني براي ذينفعان را يكي از راهبرد‌هاي كليدي پژوهشگاه دانست و گفت: يكي از فعاليت‌هاي اساسي در اين مجموعه، بهبود نظام مديريت ارتباط با مشتريان است و فرآیندهایی نظیر بازخوردگيري از كارفرمايان در قالب پروژه‌ها و خدمات فناورانه به صورت منظم انجام شده و با تحلیل این نظرات در قاب گزارشهای دوره ای بسیاری از اقدامات اصلاحی در پژوهشگاه کلید خورده و برای پژوهشگاه بسيار مثمر ثمر واقع شده است.

وی افزود: ماحصل اين‌گونه گزارشات در سال گذشته، مبين افزايش رضايت مشتريان در زمينه برخي از شاخص‌هاي عملكردي پژوهشگاه بوده و در برخي از شاخص‌ها نیز نيازمند برنامه‌ريزي و تلاش بيشتر براي جلب حداكثري نظر مشتریان هستیم.

يادگاري به پیاده سازی شاخص های مهم در چابك‌سازي سازمان نيز اشاره كرد و گفت: شفافيت، مقررات زدايي به معناي حذف روند‌هاي كاري اضافي و تداخلي، تسهيل‌سازي آيين‌نامه‌ها، تفويض اختيارات و استفاده از فناوري‌ها از عوامل اساسي براي چابك‌سازي سیستم محسوب مي‌شوند که در حال استقرار آنها درروندهای جاری سازمان می باشیم.

وي در همين راستا ادامه داد: به منظور ایجاد شناخت در وظایف سازمانی و با توجه به الزاماتي كه از سوي واحد ايزو مورد توجه قرار گرفته، در گام اول به عنوان یکی از اولين واحد‌هاي سازماني ، نسبت به تهيه شناسنامه فرآيندي با تعيين شاخص‌هاي عملكردي فعاليت‌هاي خود را آغاز نموده‌ايم.

ايشان تصريح كرد: در قدم‌هاي بعدي با توجه به نظرات مديران و صاحب‌نظران داخلي، برخي فرآیندها، مقررات و آيين‌نامه‌ها از روند‌هاي كاري حذف و با واگذاري مسئوليت‌ها در راستاي تسهيل‌سازي آن‌ها گام‌هاي موثري برداشته شده و در موارد ديگري نيز برخي از آيين‌نامه‌ها مورد بازبيني قرار گرفته است.

رئيس ارتباط با صنايع و مراكز تحقيقاتي پژوهشگاه در ادامه به استفاده از فناوري‌ها در چابك‌سازي سيستم‌هاي سازماني نيز تاكيد كرد و گفت: برنامه استفاده از فناوري‌هاي مورد نياز با توجه به بلوغ سازماني در برخي از حوزه‌هاي كاري در دستور كار قرار گرفته است كه مي‌توان به برنامه‌ريزي اجراي سيستم مديريت با مشتريان (CRM) به منظور مكانيزه كردن فعاليت‌‌هاي خدمات فناورانه پژوهشگاه اشاره كرد.

ايشان يكي از ماموريت‌هاي جديد پژوهشگاه را بازنگري در مدل كسب و كار اين سازمان دانست و گفت: در اين زمینه برخي از برنامه‌هاي عملياتي در دستور کار فرار گرفته که میتوان به برنامه بازار‌يابي خدمات علمي و فناورانه توسط شركت‌هاي ثالث، توجه به بازار منطقه‌اي با توجه به پتانسيل كنوني پژوهشگاه، افزايش ظرفيت كاري با ايجاد مشاركت‌هاي راهبردي به عنوان ابزار توسعه كسب و كار اين مجموعه اشاره نمود.

استمرار گسترش شبکه همکاری های فناورانه در نمایشگاه24 ام نفت و گاز

مسئول ارتباط با صنعت پژوهشگاه به روند پیگیری توافقات در نمايشگاه نفت تهران پرداخت و گفت: با توجه به زمان محدود در ايام نمايشگاه ، توافقاتي در قالب جلسات رسمی و غیر رسمی، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری مشترک انجام پذیرفت که پس از ايام نمايشگاه اين موضوعات با برنامه‌ريزي‌هاي موضوعی در قالب تدوین پروژه‌هاي داخلي، برگزاری نشست های تخصصی و ...... درحال پیگیری است.

وي در ادامه تصريح كرد: خوشبختانه بيش از 80 درصد اهداف پيش‌بيني شده در خصوص امضاء قرارداد‌ها در نمايشگاه محقق شده كه در حدود 40 ميليارد تومان براي پژوهشگاه ارزش اقتصادي به همراه داشته و با مقايسه سه ماهه اول سال 98 با سه سال گذشته اين رقم بسيار قابل توجه مي‌باشد و با توجه به توسعه ارتباط پژوهشگاه با شركت‌هاي خصوصی و E&P و خصوصي نظير اين رقم تا پايان سال افزايش خواهد یافت.

ایشان افزود: با توجه به شرايط كنوني كشور و نياز صنعت، برنامه همكاري و استفاده از پتانسيل‌هاي داخلي در قالب همكاري با شركت‌هاي E&P و يا شبكه‌سازي با شركت‌هاي خصوصي و دانش‌بنيان در راستاي رفع نياز‌هاي صنعتي در برنامه كاري اين سازمان قرار گرفته است تا علاوه بر تقويت زنجيره ارزش صنعت نفت بتوان نیازهای صنعتی با توجه به بکارگیری پتانسیل های موجود در داخل کشور مرتفع گردد.

مهندس یادگاری به قرارداد‌هاي پرديس‌هاي سه‌گانه اين مجموعه نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به اولويت‌هاي وزارت نفت در حوزه بالا‌دست و نگه‌داشت توليد، بيشترين حجم‌كاري به نياز صنعت در حوزه بالا‌دستي تمركز يافته است و از لحاظ قراردادي بيش از 50 درصد پروژه‌های پژوهشگاه در پرديس بالادستي اين مجموعه انجام مي‌شود.

وی افزود: از سوي ديكر با عنايت به خصوصي شدن پالايشگاه‌هاو همچنين برنامه‌های پژوهشگاه جهت همكاري با شركت‌هاي خصوصی و E&P قرارداد‌هاي حوزه پايين‌دستي اين مجموعه نيز از رشد چشم‌گيري در سالیان اخیر برخوردار بوده است.

يادگاري در خاتمه تصريح كرد: با توجه به حساسیت های مسايل زيست‌محيطي، يكي از اولويت‌هاي كاري در سطح وزارت نفت موضوع توسعه پايدار است، بنابراين به منظور رفع معضلات صنعتي در اين حوزه از سوي بخش دولتي و خصوصي پروژه‌هاي متعددي به پژوهشگاه صنعت نفت ارجاع داده مي‌شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت