پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکترتوفیقی در هم اندیشی با پردیس محیط زیست:

اولویت تحقیقات ، اثر بخشی در صنعت است

روز سه‌شنبه 5 شهريورماه، جلسه هم انديشي تخصصي پيرامون موضوعات مرتبط با پرديس انرژي و محيط زيست، با حضور رييس پژوهشگاه صنعت نفت، رئيس و جمعي از مدیران و کارکنان این پرديس در اين مجموعه برگزار شد.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در اين جلسه با اشاره به اينكه يكي از سياست‌هاي اين مجموعه توسعه فضاي گفتگو است، گفت: تجربه نشان مي‌دهد ايده‌ها و افكار جديد در اين‌گونه فضا‌ها ايجاد مي‌شود، از اين رو همواره بر اين موضوع تاكيد داشته‌ام كه حلقه بحث و تبادل نظر محدود به چند مدیر نباشد، بلكه تمامي كاركنان در اين موارد شركت نمايند.

وي در همين راستا تصريح كرد: ارايه ايده‌هاي جديد و شركت در جلسات هم‌انديشي منجر به ارزيابي و نقد فعاليت‌هاي مجموعه‌ها مي‌شود و مي‌توان از نتايج آن در زمينه‌هاي متنوعي نظير تجاري‌سازي محصولات، رفع موانع، درآمد‌ها و روان‌سازي ساز و كار فعاليت‌هاي سازمان بهره‌مند شد.

توفيقي با تاكيد بر اين‌كه همواره به دنبال اثر بخش بودن در صنعت هستیم تصريح كرد: در اين زمينه مي‌بايست تمام موانع را برطرف كرده و نگاهي نيز به آينده داشته باشيم؛ از اين رو موضوعاتي نظير بررسي افق‌هاي جديد كاري، توسعه كسب و كار و گسترش شعاع عملياتي، ارتقاء جايگاه پژوهشگاه در سطح ملي و بين‌المللي را بايد در دستور كار خود قرار دهيم.

در ادامه اين جلسه دكتر نشاطي رئيس پرديس انرژي و محيط زيست اين مجموعه نيز گزارشي از عملكرد اين پرديس ارايه كرد و گفت: هم اكنون 30 پروژه در اين پرديس در حال انجام است كه علاوه بر پروژه‌هاي جاري، خدمات آزمايشگاهي نيز در در برنامه‌هاي اجرايي اين مجموعه مي‌باشد.

وي بر ضرورت تجاري سازي محصولات اين پرديس نيز اشاره كرد و گفت: تجاري‌سازي دو دستاورد اين پرديس، ميكرو CHP و17 سنسور‌ که پیش تر در نمایشگاه بین المللی نفت و گاز رونمایی شده بود، در برنامه‌هاي آتي اين مجموعه قرار گرفته‌اند.

رئيس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه ادامه داد: در يك سال گذشته 66 پرپوزال به صنعت ارايه شده است كه تعدادي از آن‌ها به قرارداد منجر شده و در خصوص برخي از آن‌ها نيز در حال مذاكره مي‌باشيم.

ايشان با بيان اينكه علاوه بر فعاليت‌هاي علمي، پروژه‌اي و خدمات آزمايشگاهي ، متخصصان و كارشناسان اين مجموعه در جلسات مهم و اثر بخش حضور مستمر دارند، افزود: تدوين سند راهبردي بهبود كيفيت هوا و تدوين طرح‌ها و برنامه‌ هاي عملياتي مديريت محيط زيستی در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس و مشاركت در تدوين استاندارد نفت ايران از موضوعاتي است كه در اين جلسات مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته‌اند.

ايشان همچنين به برنامه‌هاي آتي كه مي‌بايست در دستور كار اين پرديس قرار بگيرد نيز اشاره كرد و گفت: اكتشاف ميكروبي مخازن نفت و گاز در حوزه بالادستي، طراحي و ساخت سنسور‌هاي جديد محيط‌زيست، توسعه روش‌هاي پايش محيط‌زيست، تصفيه آب و پساب، تجاري‌سازي محصولات، توسعه روش‌هاي مديريت انرژي، مديريت خوردگي در سطح كل صنعت نفت و توسعه كسب و كار از مهم‌ترين اقدامات و برنامه‌هايي است كه بايد در دستور كار محققين و كاركنان اين پرديس قرار گيرد.

گفتنی است در اين هم‌انديشي، چالش ها مشکلات پیش رو و موضوعاتي نظير بكارگيري از ظرفيت‌های موجود در مجموعه، توجه به موضوع توسعه پايدار، مدیريت ضايعات، انرژي‌هاي نو، احتراق كوره‌ها و مشعل‌ها،آموزش فرآيند‌هاي بازار‌يابي به كارشناسان و اهمیت توجه به عوامل انگیزشی در کارکنان و مدیران سازمان مورد بحث و گفتگوی آزاد قرار گرفت.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت