پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

حجت الاسلام در دیدار با محققین پژوهشگاه صنعت نفت:

سهم پژوهشگاه ها از درآمد ناخالص ملی باید افزایش یابد

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمد حسن ابوترابي فرد، و  دكتر محمد رضا مقدم ضمن ديدار با جمعي از محققين و پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت، روز چهارشنبه اول آبان‌ماه  از برخي دستاوردهاي اين مجموعه  بازديد كردند.

حجت الاسلام ابوترابی با ابراز امیدواری نسبت به نقش آفرینی این نهاد علمی در ارتقاء فناوري صنعت نفت كشور گفت: حركت پرشتاب علمي كشور امروزه بر كسي پوشيده نيست و علاوه بر اينكه ما در رشد و توسعه علمي و تربيت نيروي انساني قدم برداشته‌ايم بلکه به توليد دانش و علم نيز دست يافته‌ايم و شاهد حركت پرشتاب زنجيره فناوري و دستيابي به فناوري‌هاي جديد براي خلق ثروت و اعتلاء جايگاه صنعت نفت كشور هستیم.

ایشان تصریح کرد: : معتقدم يكي از مهم ترين راه هاي رشد و پيشرفت كشور متناسب بودن فعاليت هاي دستگاه هاي اجرايي با وظايف حاكميتي است و وظايف غير حاكميتي نيز مي بايست واگذار شود. 

وی وجود چنین پژوهشگاه هايي را جزو وظايف حاكميتي  خواند و افزود: كشور هايي كه سال ها قبل به كوچك شدن و متناسب شدن حجم دولت ها با وظايف حاكميتي فكر مي كنند، اين پژوهشگاه ها را جزو وظايف و مسئوليت هاي حاكميتي تعريف كرده اند، از اين رو نبايد در اين امر دچار خطاي راهبردي و استراتژيك شويم.

ايشان ادامه داد: مهم‌ترين عامل براي شكل‌گيري زير‌ساخت‌هاي توسعه هر كشور، نيروي انساني آن است و به هر ميزان در اين جهت قدم‌هاي بلند و با استواري بيشتري برداشته شود مي‌توانيم به اهداف خود نزديك‌تر شويم و انصاف آن است كه جمهوري اسلامي در اين حوزه در طول 4 دهه گذشته بالاترين شتاب را نسبت به همه كشور‌ها در زمينه نيروي انساني داشته است.

ايشان با بيان اين‌كه پژوهشگاه صنعت نفت در تبديل دانش به فناوري و توليد علم، كه كار بسيار دشواري هم هست، اشراف دارد، گفت: هم‌اكنون فاصله توليد دانش با خلق فناوري را بسيار كم كرده ايم و توانسته‌ايم تقريبا به تمامي نياز‌هاي شركت نفت در زمان تحريم در دو سال اخير پاسخ دهيم.

حجت‌الاسلام ابوترابي فرد با تاكيد بر اين‌كه علاوه بر تربيت نيروي انساني براي رسيدن به جايگاه اقتصادي مطلوب و رشد اقتصادي متناسب با ظرفيت‌هاي كشور نيازمند زيرساخت‌هاي اقتصادي هستيم، اظهار كرد: در حوزه سخت‌افزار بايد قدم برداشت و ما در اين جهت گام‌هاي موثري را برداشته‌ايم و نمي‌توان تصور كرد كشوري نظير ايران كه درگير چالش‌هاي بزرگ و يك دهه جنگ بوده است چگونه با كم‌ترين درآمد زيرساخت‌هاي عظيم كشور را سامان داده است.

وي با تاكيد بر اينكه كشور در آستانه يك جهش بزرگ براي رسيدن به رشد اقتصادي مطلوب قرار دارد گفت: خوشبختانه نظام از این حیث گام های بلندي برداشته است و كشور‌هايي كه گرفتار تله درآمد كم و يا متوسط هستند، در آينده گرفتار صنايع مونتاژي و تقليدي نيز مي‌شوند و براستي با صنعت مونتاژ و تقليد از ديگران قطعا نمي‌توان به رشد اقتصادي مطلوب دست يافت.

ايشان كشور‌هاي كلوپ 8 را، کشورهایی با تجربه طولانی ده ساله در زمينه رشد اقتصادي متوسط دانست و گفت:  اين كشور‌ها كه بسيار هم محدود هستند، توانسته‌اند رشد اقتصادي 8 درصدي را تجربه كنند و از راه دانش و فناوري‌هاي جديد، شركت‌هاي دانش بنيان و صنايع فناوری پیشرفته(.high tech ) به اين جايگاه دست‌يافته‌اند و اين همان موضوعي است كه رسالت پژوهشگاه محسوب مي‌شود واگر اين اتفاق رخ ندهد درآمد مطلوب و رشد اقتصادي مورد نظر محقق نخواهد شد. 

وي ادامه داد: سهم شركت‌هاي دانش بنيان در اقتصاد ايران حدود 3 درصد است كه اين سهم بسيار كم است و بايد به طور معنا‌داري ارتقاء يابد و ارتقاء آن هم امكان ندارد مگر آنکه به سمت شركت‌ هاي دانش بنيانی حركت کنیم كه 68 درصد نيروهاي آن از چهره‌ هاي متخصص و عالم باشند.

ايشان  با تاكيد بر اينكه امروزه كشور‌هايي كه به رشد اقتصادي مطلوب دست يافته‌اند كشور‌هايي هستند كه سهم پژوهش و تحقق  آن‌ها بين 2 تا 4 درصد بوده است گفت:  برخي از اين كشور‌ها 4.5 درصد از توليد ناخالص داخلي خود را به حوزه‌هاي پژوهشي و تحقيق اختصاص داده‌اند، از اين رو در اين حوزه مي‌بايست اهتمام جدي داشته باشيم به طوري كه سهم تحقيق و پژوهش بايد ارتقاء يابد و به سمت استفاده بهينه با بهره‌برداري بالاتر از منابع گام برداريم تا شاهد يك تحول معنادار در كشور باشيم.

حجت‌الاسلام ابوترابي در همين راستا ادامه داد: با توجه به جايگاه و نقش پژوهشگاه در كاهش هزينه‌ها و ارتقاء بهره‌وري كشور متوجه می‌شویم این مجموعه هزاران برابر بودجه سالانه خود در صنعت نفت كشور خلق ثروت کرده و گردش مالی داشته است به همین دلیل، نه تنها نبايد به فكر واگذاري آن باشيم بلكه بايد به فكر بزرگ‌تر شدن‌آن نيز باشيم .

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت