پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

در نشست مشترک مدیران ارشد دو سازمان بررسی شد :

محورهاي گسترده همكاري‌هاي نفت و گاز پارس و پژوهشگاه صنعت نفت

در نشست مشترک مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت بر ضرورت گسترش همکاری‌های دو جانیه تاکید شد.

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت مهندس مشكين‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در این نشست که روز سه‌شنبه 21 آبان‌ماه در اين شركت برگزار شد، گفت: اميدوارم اين جلسه گشایشی براي ارتقاء همكاري‌هاي اين دو مجموعه باشد.

وي با این توضیح که بخش توسعه فاز‌هاي اين مجموعه به جز فاز 11 به پايان رسيده است، گفت: براي فاز 11 نيز برنامه‌ريزي‌هايي را در نظر گرفته‌ايم كه اميدواريم ظرف 20 ماه آينده به توليد اوليه در اين فاز دست يابيم.

ايشان در همين راستا تصريح كرد: از اين پس موضوع پايش و نگهداشت تولید را مي‌بايست با جديت دنبال كنيم چرا كه قريب به 75 درصد گاز كشور از ميدان پارس جنوبي توليد مي‌شود، از اين رو توجه ويژه به اين زنجيره مي‌بايست در دستور كار قرار گيرد.

وي به موضوع خوردگي در تاسيسات اين ميدان نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به عمر تاسيسات و رسيدن به نيمه دوم عمر آن‌ها موضوع خوردگي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است از اين رو از پژوهشگاه صنعت نفت مي‌خواهيم كه در اين زمينه مساعدت نموده تا بتوانيم اين امر را به صورت مدوني به لحاظ علمي و اجرايي پيگيري و كنترل نماييم.

ايشان در همين راستا تصريح كرد: تا كنون 3000 كيلومتر خط لوله دريايي را نصب كرده ايم كه چندين بار هم دچار پارگي شده‌اند و با وجود فعاليت‌هاي متعدد مشاوران و پيمانكاران در اين زمينه هنوز مستندات مدوني براي دليل اين رخداد بدست نيامده است .

اين مقام مسئول با تاكيد بر اين‌كه اين امر موضوعي نيست كه با مطالعه كوتاه مدت بتوان به نتيجه جامعي دست يافت، گفت: در اين زمينه مي‌بايست به صورت مستمر و گروهي فعاليت كرد و در كشور به جز پژوهشگاه صنعت نفت، مجموعه‌اي وجود ندارد كه امكانات آزمايشگاهي و تحقيقاتي مناسبي داشته باشد كه بتواند به صورت منسجم فعاليت نمايد و از آنجا كه اين يك طرح ملي براي كشور محسوب مي‌شود از پژوهشگاه مي‌خواهيم كه در قالب يك قرار داد درازمدت با مجموعه ما همكاري نمايد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: بايد به موضوعات پايش و روش نگهداشت خطوط لوله به صورت عملياتي توجه شود و صرفا فعاليت‌ها نبايد به شكل تحقيقاتي باشد چرا كه نتيجه فرآيند بسيار حايز اهميت مي‌باشد.

وي به همكاري اين دو مجموعه در حوزه بالادستي نيز اشاره كرد و گفت: موضوعات مرتبط با مخزن از اهميت ويژه‌اي براي ما برخوردار است و همان‌طور كه وزير محترم نفت تاكيد داشته‌اند چنانچه بازيافت از مخازن، يك درصد افزايش يابد اين امر مي‌تواند منفعت بسياري را براي كشور به همراه داشته باشد، از اين رو پژوهشگاه به عنوان بازوي پژوهشي وزارت‌ نفت مي تواند ما را ياري كند.

مشكين فام به استفاده از مواد شيمايي نيز اشاره كرد و گفت: بكار‌گيري مواد شيميايي و سازگاري آن با تاسيسات بسيار مهم است و عمده مواد شيمايي كه تا قبل از دوران تحريم‌ها از خارج از كشور وارد مي‌شد، هم‌اكنون به صورت بومي درآمده و در داخل توليد مي‌شود ولي اين مواد گاهي اثرات جانبي دارد، از اين رو پژوهشگاه بايد اين مسايل را با دقت بيشتري رصد كند و ارايه گواهي نامه از سوي پژوهشگاه در اين زمينه براي ما بسيار ارزشمند است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به دو نوع فلرينگ پنهان و آشكار اشاره كرد و گفت: در منطقه مقدار قابل توجهي گاز‌هاي آلاينده وارد محيط مي‌شود كه اولويت اول ما فلر آشكار است كه مي‌بايست كنترل شود و اولويت دوم SO2 است كه در اين زمينه روش‌ها و راهكار‌هايي نيز بدست آمده است ولي ميتوان با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت از نشر اين گاز به محيط جلوگيري كنيم تا در نهايت هواي پاكي در اين منطقه داشته باشيم.

ايشان ادامه داد: موضوع آلودگي در منطقه عسلويه از موضوعاتي است كه مي‌بايست به طور جدي پيگيري شود و با توجه به سابقه فعاليت‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت در اين زمينه، اين دو مجموعه مي‌ توانند با يكديگر همكاري نمايند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت