پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی صورت گرفت:

تقدیر از کارکنان کتابخانه و مرکز اسناد پژوهشگاه صنعت نفت

به مناسبت بزرگداشت هفته كتاب، كتاب‌خواني و كتابدار،  روز يك‌شنبه26 آبان ماه رييس پژوهشگاه  صنعت نفت به همراه معاونان و روساي پرديس‌هاي سه‌گانه اين مجموعه، از كتابخانه اين مركز بازديد كردند.

دكتر جعفر توفيقي، رئيس پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن تقدير از تلاش و زحمات كاركنان كتابخانه و مركز اسناد پژوهشگاه صنعت نفت، گفت: فعاليتي كه كاركنان اين مركز به آن مشغول هستند يك مسئوليت بسيار ارزشمند فرهنگي، علمي ومعنوي محسوب مي‌شود و همواره جزو مشاغل ماندگار است.

وي در همين راستا تصريح كرد: اين شغل را به دليل ارتباط مستقيم با كتاب و كتاب‌خواني و تشويق مردم به اين امر باید در حوزه‌هاي آموزشي و پژوهشي با ارزش دانست و به افرادي كه اين روز را در تقويم كشور آورده‌اند تبريك گفت.

رئيس پژوهشگاه کتاب و آموزش را علاوه بر ارتباط نزدیک با موضوعات مرتبط با حوزه پژوهش، از ابزارهای مهم در  توسعه  و شکوفایی استعدادها و ظرفیت های انسان دانست و گفت:  همواره وابستگي مستقيمي بين سطح توسعه يافتگي كشور و زير‌ساخت‌هاي آموزشي برقرار است و كشور‌هايي كه از زير‌ساخت‌هاي آموزشي قوي برخوردارند، داراي كتابخانه‌ و فرهنگ كتابخواني قوي نيز هستند.

ايشان در همين راستا بيان داشت: افراد  با مراجعه مستقيم به کتاب می توانند از آموزش‌هاي لازم بهره‌مند شوند و به تبع آن استعداد‌هاي خود را كشف و توانمند‌سازي نمايند، از اين رو كشور‌هاي پيشرفته،  كتابخانه‌هاي بسيار عظيم خود را از قرن‌ها قبل محفوظ نگه‌داشته و با جديد‌ترين ابزار تكنولوژي نيز آن‌ها را مديريت مي‌كنند و اين امر نشان از اهميت و جايگاه كتاب و كتابخواني دارد .

توفيقي با تاكيد بر اينكه كتاب پشتوانه محكمي براي پژوهش است گفت: معمولا يك پژوهشگر موفق مي‌بايست قبل از آغاز تحقيقات به اسناد، كتاب ها و مقالات مرتبط با حوزه فعاليت خود مراجعه كند و دانش خود را در موضوع مورد نظر به روز گرداند تا در نهايت بتواند يك نوآوري و يا دستاورد جديدي را خلق نمايد.

استقرار سامانه مديريت دانش در پژوهشگاه

در ادامه اين مراسم نيز دكتر زهره غلامحسین زاده، رییس واحد اطلاعات و مدیریت دانش گزارشي از فعاليت‌ها و عملكرد اين مجموعه ارايه كرد و گفت: در يك سال گذشته توانسته‌ايم به پايگاه mega paper كه بيش از 55 پايگاه اطلاعاتي را شامل مي‌شود دسترسي پيدا كنيم و همچنين براي پژوهشگران اين سازمان 3 حساب كاربري پايگاه استنادي را نيز مهيا نماييم كه اين امر باعث مي‌شود در مدتی بسيار كوتاه، افراد به مقالات و كتاب‌هاي مورد نظر خود دسترسي داشته باشند.

ايشان به تفاهم‌نامه‌هاي همكاري اين واحد نيز اشاره كرد و گفت: تاكنون 24 تفاهم‌نامه همكاري با كتابخانه مراكز مختلف اطلاع‌رساني منعقد و تمديد شده است و در همين راستا بازديد‌هايي نيز از مجموعه‌هاي پتروشيمي، شركت ملي نفت، بانك مركزي و ايران خودرو به منظور گسترش همكاري‌هاي آتي داشته ايم.

غلامحسین زاده ادامه داد: در يك سال گذشته دو دوره كارگاه آموزشي در كتابخانه  و نمايشگاه كتاب هاي تخصصي در بالادستي را برگزار كرده‌ايم.

وي به موضوع مهم مديريت دانش در پژوهشگاه اشاره كرد و گفت: در زمينه مديريت دانش يكي از مهم‌ترين اقدامات انجام شده، استقرار سامانه مديريت دانش در پژوهشگاه است كه اميدواريم در جلسات آتيِ هيات رئيسه، گزارشي از آن نيز ارايه نماييم.

رییس واحد اطلاعات و مدیریت دانش در همين راستا افزود: اخيرا با همكاري واحد كنترل پروژه مقرر شده است كه اين واحد از ابلاغيه‌هاي پروژه‌هايي كه به تازگي تعريف شده‌اند مطلع شود تا بتوانيم از ابتداي فرآيند در كنار تيم پروژه قرار گرفته و درس آموخته‌هاي پروژه‌ مورد نظر را جمع‌آوري نماييم.

ايشان با بيان اين‌كه به تازگي در دوره‌هاي آموزشي وزارت نفت نيز حضور داشته‌ايم، تصريح كرد: دوره آموزشي مديريت دانش طرح‌ها و پروژه‌ها را در وزارت نفت توانسته‌ايم بازنگري نماييم و سه دوره آموزشي براي كاركنان جديد‌الاستخدام نيز طراحي، تدوين و به وزارت نفت ارسال كرده‌ايم.

وي ادامه داد: در يك سال گذشته تجميع دانش 18 پروژه، برگزاري 4 نشست دانشي و 7 ژورنال كلاب را انجام داده‌ايم و همچنين 2 پروژه استقرار مديريت دانش در پرديس انرژي و محيط زيست و پرديس پايين‌دستي را تعريف و آغاز كرده‌ايم.

گفتني است در پايان اين مراسم لوح تقديري به مناسبت اين ايام از سوي رئيس پژوهشگاه صنعت نفت به كاركنان اين واحد اهدا شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت