:: www.ripi.ir ::

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:

صنعت نفت بازاری بزرگ برای استارتاپ ها و کسب و کارهای دانش بنیان است

تهران - ایرنا - معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تاکید براینکه، صنعت نفت با نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها روزآمد می‌شود، این صنعت را برای رفع نیازهای فناورانه، بازاری بزرگ برای ورود استارتاپ ها و کسب وکارهای دانش بنیان دانست.

«سورنا ستاری» روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن تاکید بر توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در رونق این صنعت بزرگ کشور، ایجاد زمینه مناسب برای ورود هرچه بیشتر فناوران و نوآوران کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها به این حوزه را ضروری خواند.

وی پیوند زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی با صنایعی همچون نفت که از پیشینه‌ای طولانی برخوردارند را زمینه‌ساز تحول و روزآمدی این صنایع دانست.

ستاری اظهارکرد: نفت صنعتی است که هر روز با سیستم و فناوری‌های نو باید تجهیز شود، بنابراین رویه جدیدی که هم‌اکنون در پژوهش نفت انجام می‌شود برای توسعه و ارتقای فناوری در این صنعت راهگشا است.

وی از پژوهشگاه صنعت نفت به‌عنوان بستری مناسب برای ارتقا و توسعه فناوری در این صنعت یاد کرد و گفت: شرکت‌هایی که از بستر پژوهشگاه بیرون می‌آیند می‌توانند درآمد قابل توجهی را به صنعت نفت تزریق کنند.

ستاری، پژوهشگاه صنعت نفت را به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین پژوهشگاه‌های کشور دانست و گفت: این پژوهشگاه جایی است که باید میزبان نوآوری‌ها و خلاقیت‌های دانشگاهیان باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ادامه، تاکید کرد باید درهای این پژوهشگاه‌ها به روی جوانان خلاق و دانش‌آموخته گشوده باشد تا به آسانی بتوانند از امکاناتی که پژوهشگاه برای آنان فراهم کرده است، برای تبدیل ایده‌هایشان به کسب و کار استفاده کنند.

 وی با بیان اینکه دولت آماده و همراه برای ایجاد زیرساخت‌های رونق چنین زیست‌بومی است، اظهارکرد: دولت در زمینه ایجاد زیرساخت‌های پژوهش، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی صورت داده و وقت آن رسیده است تا با نگرش و رویکردی تازه به پژوهش، بر بستر فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان، تحولاتی جدی رقم بخورد.

ستاری حوزه نفت را برخوردار از بازاری بزرگ دانست و گفت: این بازار جای توسعه بسیار دارد و جوانان با فعالیت‌های خود می‌توانند فروش چند صد میلیاردی داشته باشند. این بازار باید در اختیار کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها که در رفع نیازهای فناورانه توانمند هستند قرار بگیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اظهارامیدواری کرد که با اقدامات و حرکت موثر  بتوان با بهره‌مندی از فناوری‌های نو ارزش افزوده لازم در صنعت نفت را ایجاد کرد.