پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

با خودکفایی درحوزه هگزان و پنتان وارداتی :

وزیر نفت از محققین پژوهشگاه صنعت نفت تقدیر کرد

وزیر نفت در پاسخ به گزارش دستاورد جديد پژوهشگاه صنعت نفت در تعامل با صنعت از سوي دکتر جعفر توفیقی، طي يادداشتي تلاش محققین این حوزه را شایسته تقدیر دانست و از مساعی آنان در قطع وابستگي به واردات حلال‌هاي هگزان و پنتان قدرداني كرد.

بر اساس اين گزارش، اخيرا با همفكري‌هاي انجام شده از سوي كارشناسان پژوهشگاه و پالايشگاه شازند مقرر گرديد علاوه بر توليد حلال هگزان بررسي‌هاي لازم جهت توليد حلال پنتان نيز انجام شود.

بر همين اساس قراردادي مبني بر توليد حلال هگزان و حلال پنتان و دستيابي به دانش فني مشترك بين پالايشگاه و پژوهشگاه منعقد گرديد.

از اين رو، سناريو‌هاي ارزيابي شده نشان دهنده آن ‌است كه علاوه بر تاثير مثبت بر عملكرد واحد، نياز كشور از واردات كامل حلال هگزان و نيمي از پنتان را برطرف مي‌كند و از نتايج حاصل از اين قرارداد يك دانش فني جديد مشترك مابين پالايشگاه و پژوهشگاه نيز توسعه و در حال ثبت اختراع است.

گفتنی است، نخستين واحد ايزومريزاسيون نفتاي كشور در پالايشگاه امام خميني(ره) شازند با دانش فني "ايزومير" كه متعلق به پژوهشگاه است، به عنوان نخستين واحد تحت ليسانس ايراني در صنعت پالايش كشور در سال 1389 راه‌اندازي و تاكنون بدون مشكل در حال كار مي‌باشد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت