پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

به منظور پيشگيري و مقابله با ويروس كرونا و حمايت از سلامت كاركنان سازمان، طراحی، ساخت و استقرار دستگاه "مه پاش " توسط محققین پژوهشگاه صنعت نفت انجام و مورد بهره برداری قرار گرفت.

دکتر محمدایمان غیاثی، رییس واحد مهندسی و خدمات فنی در گفتگو با واحد خبر پژوهشگاه صنعت نفت گفت: بنابر ابلاغ معاونت پشتیبانی پژوهشگاه، با بهره گیری از تجربیات گذشته و تکنولوژی بومی در ساخت مه پاش هاي مختلف براي مصارف پرديس ها، تكميل و بروزرساني اطلاعات و داده هاي قبلي، جلسات تخصصي در سطوح كارشناسي برگزار شد و طراحی و اجرای دو دستگاه مه پاش در دستور کار قرارگرفت.

وی افزود: با توجه به لزوم اقدام موثر و فوری در این زمینه، از طراحی تا ساخت این دستگاه با تلاش شبانه روزی کارشناسان و متخصصینِ واحدهای مكانيك و تاسیساتِ این واحد و در کمترین زمان ممکن به انجام رسیده است.

وی تاکید کرد: ساخت این دستگاهها حتي الامكان، از منابع و تجهیزات داخل پژوهشگاه صنعت نفت انجام گرفته و حداقل استفاده از تجهيزات خارج از مجموعه صورت گرفته است.

غیاثی با بیان اینکه در این دستگاه، سیستم کنترل هوشمند بکار گرفته شده، افزود: در ساخت این دو دستگاه از میکرو کنترلرهای AVR استفاده شده که می­توانند باعث کاهش و بهینه سازی مصرف شوند. میکروکنترلرها در هوشمند سازی تجهیزات کاربرد داشته و از آن جا که قابلیت برنامه ریزی دارند، می­توان سناریوهای مختلف بهره برداری را برای آن ها تعریف کرد.

وی به نحوه عملکرد دستگاه مه پاش نیز اشاره کرد و گفت: حجم سیال، تعداد نازل ها و محل قرار گرفتن نازل ها به صورتی محاسبه و تنظیم گرديده که کل بدن افراد را تحت پوشش قرار دهد و همچنین زمان استقرار دستگاه به گونه ای تنظیم شده که مقدار پاشش مواد ضدعفونی کننده به اندازه اي باشد که بیشترین اثر گندزدایی را داشته باشد .

رییس واحد مهندسی و خدمات فنی در مورد تکمیل این طرح در چند روز آینده افزود: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده، حداكثر ظرف هفته آينده در محل ورودی خودروهای عمومی در مسیر کندرو نیز دستگاه هایی مشابه طراحی و استقرار خواهد یافت و همینطور طراحی پدهای ضدعفونی کننده برای سطوح زیرین کفش پرسنل که بالاترین آلودگی را دارند، در دستور کار این واحد قرار دارد.

غیاثی با تاکید بر اینکه طراحی و اجرای این دستگاه­ها در کشورهای مختلف اجرا و پیاده سازی شده افزود: در ایران برخی سازنده­ها و شرکت­های دانش بنیان نیز طراحی و ساخت اینگونه دستگاه­ها را انجام می­دهند که ساخت آن­ها در دامنه قیمتی 15 تا 60 میلیون تومان قرار دارد.

وی در همین راستا افزود: با توجه به امکانات موجود در داخل پژوهشگاه صنعت نفت این دو دستگاه با هزينه بسیار کم و حداكثر با 10 درصد میزان هزینه پیشنهادی از سوی شرکت های دانش بنیان، در داخل مجموعه ساخته شده است.

شایان ذکر است افتتاح و بهره برداری از این دستگاه، با حضور رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و اعضای هیئت رئیسه سازمان صورت گرفت.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت