پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

در سال 98 در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد:

برگزاري 80 دوره آموزشي تخصصي براي كاركنان صنعت نفت

مهندس رضا عمادي، جانشين رئيس آموزش و تجهيز نيروي انساني پژوهشگاه در گفتگو اختصاصي با واحد خبر به فعاليت‌هاي اين مجموعه اشاره كرد و گفت: واحد آموزش پژوهشگاه از يك سو بر اساس استراتژي تبيين شده سازمان و از سوي ديگر با اتكا به توانمند‌ي منحصر به فرد اعضاء هيات علمي ، پژوهشگران و تجارب مستعد پژوهشي و صنعتي بستر مناسبي را جهت انتقال و تبادل دانش فراهم كرده است.

وي افزود: اساتيد پژوهشگاه علاوه بر تسلط به دانش تئوري و به روز، همواره در پروژه‌هاي صنعتي حضور دارند و اين امر باعث كاربردي شدن دوره‌هاي برگزار شده در پژوهشگاه مي‌شود.

عمادي به تقويم آموزشي اين واحد اشاره كرد و گفت: واحد آموزش و تجهيز نيروي انساني، ساليانه برنامه‌ريزي، طراحي، اجرا و پايش تقويم آموزشي جامع را در دستور كار خود قرار مي‌دهد كه اين تقويم نقش سند راهبردي توسعه‌اي سرمايه انساني را در سطح صنعت نفت ايفا مي‌كند.

جانشين رئيس آموزش و تجهيز نيروي انساني پژوهشگاه به نقش پررنگ اين واحد در برگزاري دوره‌هاي آموزشي در سطح وزارت نفت اشاره كرد و گفت: اين واحد با برگزاري 200  دوره آموزشي – تخصصي در سال 98، در ارتقاء سطح دانش و مهارت كاركنان پژوهشگاه و ساير شركت‌هاي تابعه وزارت نفت  نقش حايز اهميتي ايفا كرده  که این دوره های آموزشی شامل 80 دوره تخصصی برای کارکنان صنعت نفت، 24 دوره برای کارآموزان و 96 دوره برای کارکنان و متخصصین پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

ايشان با بيان اين‌كه تقويم آموزشي سال 99 پژوهشگاه شامل 208 عنوان دوره و كارگاه تخصصي است، تصريح كرد: در تدوين اين دوره‌ها، دوره‌هاي آموزشي خاص، تخصصي، راهبردي و نرم افزار‌هاي تخصصي در دستور كار قرار گرفته است كه اين دوره‌ها طيف وسيعي از حوزه‌هاي بالادستي، پايين‌دستي، انرژي و محيط زيست و HSE را در بر مي‌گيرد.

وي به ميزباني پژوهشگاه از دانشجويان كشور نيز اشاره كرد و گفت: در سال98 پژوهشگاه ميزبان 300 دانشجو به عنوان كارآموز از دانشگاه‌هاي معتبر كشور بود و علاوه بر حضور اين افراد در آزمايشگاه‌ها و كارگاه‌ها، دوره‌هاي آموزشي تخصصي مرتبط با رشته دانشجويان برگزار گرديد واميدواريم با رفع شرايط بيماري كرونا در كشور بتوانيم در سال 99 نيز ميزبان كاراموزان از دانشگاه هاي مختلف باشيم.

عمادي يكي از برنامه‌هاي سال 99 اين واحد را برگزاري دوره‌هاي آموزشي آن‌لاين دانست و گفت: با توجه به وجود زيرساخت‌هاي موجود در پژوهشگاه توانسته‌ايم دوره هاي آموزشي را علاوه بر كاركنان پژوهشگاه براي بهره‌برداري ساير شركت‌هاي تابعه وزارت نفت نيز مهيا سازيم تا از اين طريق از يك سو فرصت‌ها و افق‌ هاي توسعه‌اي جديدي را در پژوهشگاه ايجاد نماييم و از سوي ديگر ارتباط موثري را با ساير دانشگاه‌ها و شركت‌هاي داخلي و خارجي فراهم سازيم.

وي در همين راستا تصريح كرد: درسال 98 واحد آموزش موفق به برگزاري 7 دوره آموزشي غير حضوري شد و با توجه به تمهيدات انديشيده شده اميدواريم در سال جديد دوره‌هاي بيشتري را برگزار نماييم.

عمادي به نياز‌سنجي آموزشي در سال 99 نيز اشاره كرد و گفت: در سال جديد علاوه بر استفاده از برنامه توسعه فردي (IDP) كه از آن به عنوان نقشه راه توسعه منابع انساني ياد مي‌شود، جهت پروژه هاي جاري پژوهشگاه نيز از روش نياز سنجي سازمان‌هاي پروژه محور استفاده گرديد و با تلفيق اين روش‌ها نياز‌سنجي سال 99 انجام شد.

ايشان افزود: از آنجا كه فعاليت‌هاي واحد آموزش پژوهشگاه منطبق با ISO 10015: 2019 guide line است، تمام تلاش خود را در راستاي موثرترين خدمات آموزشي در سطح شركت هاي معتبر و صاحب نام بين‌ المللي قرار خواهد داد.

وي شناسايي سبك‌هاي يادگيري سرمايه‌هاي انساني پژوهشگاه را از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه دانست و گفت: پژوهشگران حوزه اموزش همواره بر اين باورند كه هر فرد داراي سبك يادگيري مختص به خود است، از اين رو شناسايي سبك‌‌هاي يادگيري و انتخاب روش تدريس، ياددهي و يادگيري مناسب منجر به اثر‌بخشي بيشتر در امر آموزش خواهد شدو نتايج آن مي‌تواند در سيستم اتوماسيون آموزش تزريق شود كه اين امر علاوه بر چابك‌سازي سيستم آموزشي پژوهشگاه، باعث افزايش مشاركت و انگيزه پرسنل نيز ميشود.

عمادي در خاتمه تصريح كرد: در سال 98، 5 كارگاه تخصصي بين المللي با حضور اساتيد شناخته شده خارجي در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار گرديد و در برنامه هاي سال 99 تعداد كارگاههاي تخصصي بين المللي افزايش خواهد داشت.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت