پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

معاون پشتیبانی پژوهشگاه صنعت نفت:

در سال جدید، مدیریت منابع مالی و انسانی در جهت نوآوری در کسب و کار صورت می گیرد

نظارت بر 15 پیمان بزرگ و کلان در پژوهشگاه، احیای 7 هکتار از فضای سبز پژوهشگاه و برگزاری 200 دوره آموزشی تخصصی از مهمترین فعالیت های این معاونت در سال گذشته بوده است.

دكتر ابراهيم علايي، معاون پشتيباني پژوهشگاه، در گفتگو با واحد خبر سازمان، با اشاره به اقداات انجام گرفته در بخش های مختلف این حوزه گفت: خوشبختانه درسال گذشته، فعالیتهای این معاونت در دو حوزه عمومی و تخصصی در 9 مجموعه تابعه به خوبی برنامه ریزی و اجرا شده است.

وي ادامه داد: اقدامات عمومي نظير تامین نیازهای پژوهشگاه، طرح ها و پروژه ها، نگهداشت مجموعه های عمومی و اختصاصی، نظارت بر 15 پیمان بزرگ و کلان در پژوهشگاه، بازنگری در نحوه محاسبه مبالغ پیمان ها، بخشی از برنامه های مهم اين معاونت محسوب مي شود.

علايي به ديگر فعاليت‌هايي كه در راستاي اهداف معاونت پشتيباني برنامه‌ريزي شده است نيز اشاره كرد و گفت: ساماندهی و انتظام بخشی به جذب نیروهای پیمانکاری در حوزه های مختلف و مدیریت سلامت کاری و اداری همکاران از اقدامات اساسي اين حوزه به حساب مي آيد.

وی افزود: در اواخر سال گذشته با خلاقیت و نوآوری همکارانِ بخش مهندسی مکانیک، تونل مه پاش با هدف ضدعفونی کارکنان در هنگام ورود و خروج آنها به سازمان طراحی و ساخته شد که این فرآیند در کوتاه ترین زمان و با کم ترین هزینه برای سازمان به انجام رسید.

معاون پشتيباني به فعاليت‌ها واحد خدمات عمومی كه از زيرمجموعه‌هاي اين معاونت نيز به حساب مي‌ايد نيز اشاره كرد و افزود: در سال 98 تلاش بسياري در جهت احيا و بازيابي 7 هکتار از فضای سبز پژوهشگاه که آسیب هاي شديدي را متحمل شده بودند انجام پذيرفت و در این راستا با همکاری شهرداری منطقه 22 ناحیه 4 قريب به 2000 اصله نهال از گونه های مختلف غرس شد و علاوه بر فضاي موجود بالغ بر 150 متر مربع به مساحت فضاي سبز مجموعه افزوده شد.

وي تصريح كرد: در حوزه اکوسیستم های فضای سبز آمارها حاكي از آن است كه بالغ بر 12 میلیون متر مربع در سال 98 خدمات رسانی به منظور تامین منابع آب صورت گرفته و بيش از 1952 ساعت برای نگهداشت فضاي سبز ورستوران‌هاي مجموعه زمان صرف شده است و همچنين در حوزه خدمات نقلیه یا حمل و نقل 32 هزار سفر با اتوبوس و 8500 سفر غیر اتوبوسی به صورت آژانس هماهنگ شده است .

ايشان مرکز تخصصی آموزش های پژوهشگاه را به عنوان یکی از هاب های کلیدی در صنعت نفت دانست و گفت: سال گذشته در زمینه ارتقا دانش و مهارت کارکنان پژوهشگاه و شرکت های مختلف صنعت نفت، بیش از 176 دوره ی مختلف آموزشی در این واحد برگزار شد که از این میان، 24 دوره در حوزه بالادست، 20 دوره از حوزه پایین دست و 10 دوره مربوط به حوزه انرژی و محیط زیست بوده و بالغ بر 100 دوره آموزشی در حوزه های مدیریت و اچ اس ایی در پژوهشگاه برنامه ریزی و اجرا شده است و از سوی دیگر برای ارتقاء دانش و مهارت افزایی همکارانِ فعال در پروژه و طرح ها نیز 18 دوره اموزشی مرتبط در نظر گرفته شده است.

وی در همین راستا تصریح کرد: در بخش توسعه مدیریت دانش نیز دوره هایی نظیر مدیریت پروژه، مهندسی ارزش، بهینه سازی فرایند مدیریت پروژه، 14 دوره آموزشی برای ارتقا همکاران در سطح بین الملل، 5 دوره متنوع اموزش زبان انگلیسی برای کارکنان داخل سازمان برگزار شد و 46 دوره مختلف به صورت آموزش از راه دور نیز برای همکاران در سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

معاون پشتیبانی سازمان به اقدامات عمومی صورت گرفته در واحد خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: بهینه سازی امکانات موجود در مجموعه ورزشی پژوهشگاه از مواردی است که در دستور کار این واحد بوده و یکی از اتفاقات مثبت که در این زمینه انجام گرفت، انتقال آب مجموعه ورزشی به تصفیه خانه مرکزی و بازچرخانی آن در مسیر آبیاری فضای سبز بوده است.

وی ادامه داد: ازاقدامات مهم در زمینه مدیریت منابع آب و انرژی می توان به توسعه سیستم های تزریق آب یا آبیاری قطره ای و مکانیزه در حوزه های مختلف اکوسیستم فضای سبز در مساحتی بالغ بر 15 کیلومتر اشاره کرد و همچنین در راستای صرفه جویی مصارف انرژی، شاهد تغییر ساختار منابع روشنایی و تکنولوژی بوده ایم و بر همین اساس، استفاده از فناوری هایی که حداقل مصرف انرژی را با حداکثر روشنایی داشته اند را در دستور کار قرار داده ایم.

ایشان بهره برداری بهینه از سامانه های موجود به ویژه، سامانه مدیریت هوشمند ساختمان ( BMS ) و سامانه های مخابراتی را از رویداد های مهم این معاونت برشمرد و افزود: در بخش مخابرات پژوهشگاه، توانستیم با راه اندازی سیستم دیجیتال و ای پی فون، نیروهای این بخش را از 10 نفر به 2 نفر کاهش دهیم و این امر در حالی صورت پذیرفت که خدمات رسانی به بخش های مختلف پژوهشگاه افزایش داشت و از سوی دیگر ارتباط شبکه مخابرات پژوهشگاه با وزات نفت و تمرکز فکس سرور از دیگر اقدامات صورت گرفته در بخش مخابرات محسوب می شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ایجاد سامانه های جمع آوری آب باران و انتقال ان به تصفیه خانه مرکزی و برنامه ریزی به منظور بکارگیری بهینه از آب های تصفیه شده در بخش های مختلف فضای سبز از اقداماتی است که در زمینه مدیریت مصرف منابع آب رقم خورده و آمار ها حاکی از آن است که بالغ بر200 متر مکعب در روز، آب تصفیه شده از تصفیه خانه، بازیابی و بازچرخانی شده و در سیستم و سامانه های مصرفی وجود دارد.

علایی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در زمینه مجموعه ورزشی و مسئولیت اجتماعی خدمات گوناگونی را به کارکنان و دیگر بخش های صنعت ارایه می کند، افزود: در سال گذشته با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، 29 هزار نفر از آقایان و بالغ بر 5 هزار نفر از بانوان از مجموعه امکانات پژوهشگاه بهره مند شدند که علاوه بر اینها 17 قرارداد با بخش های مختلف صنعت نفت به منظور ارایه خدمات در این حوزه صورت پذیرفته است.

معاون پشتیبانی پژوهشگاه به مناقصات مرتبط با معاونت پشتیبانی نیز اشاره کرد و گفت: در بخش کمیسیون مناقصات 15 پیمان اساسی در حوزه های پشتیبانی و خدمات رسانی در سال گذشته برقرار شده که بر همین اساس، ملزم به ارزیابی کیفی 130 شرکت در کمیسیون شده ایم تا بهترین شرکت ها را انتخاب و خدمات مناسبی را به همکاران ارایه کنیم.

وی با بیان اینکه واحد امور اداری از تنوع کاری مختلفی برخوردار است، تصریح کرد: در حوزه های اداری و پشتیبانی خدمات کارکنان، اقدامات متنوعی نظیر استعلام و کاریابی، ارزیابی عملکرد کارکنان، امور بیمه گیری، حضور و غیاب و مسائل مربوط به ماموریت های اداری پیگیری و تلاش شد که این فعالیت ها در کوتاه ترین زمان با بهترین شکل برای مجموعه های مختلف پژوهشگاه انجام شود.

علایی با توجه به اعلام شعار پژوهشگاه صنعت نفت در سال 99 با عنوان "نواوری در کسب و کار " اشاره کرد و گفت: بدنبال این نامگذاری می بایست خلاقیت هایی را برای افزایش سبدهای تامین منابع در سازمان بکار بریم و این امر مستلزم آن است که در حوزه پشتیبانی، برنامه ریزی جدی در جهت چابک سازی و تسریع فرایندها در حوزه مدیریت منابع مالی و مدیریت منابع انسانی صورت پذیرد و ما همواره تلاش می کنیم که در کنار همکاران در حوزه صف و ستاد باشیم تا بهترین خدمات را در حوزه های مختلف به آنها ارایه کنیم.

وی در خاتمه گفت: در خاتمه از تمامی همکارانمان در بخش های مختلف معاونت پشتیبانی تشکر می کنم که با تلاش های خود در حوزه های نگهداشت، تامین منابع برای پروژه ها توانستند اتفاقات خوبی رارقم بزنند و از سوی دیگر از مدیریت ارشد سازمان که با نگاه مثبت نسبت به شرایط کاری و ارایه راه کارهای مناسب و تمام معاونت ها و پردیس ها که همیشه در شرایط سخت ، مساعدت داشته اند قدردانی می کنم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت