پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

با حضور مسئولان دانشگاهی و شهرستانی به منظور ارتباط موثر صنعت با دانشگاه، مرکز رشد و فناوری مشترکِ پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعتی قوچان روز يكشنبه 11 خردادماه افتتاح شد.

دكتر توفيقي، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت كه بصورت ویدئو کنفرانس در این جلسه شرکت کرد ه بود به توانمندي دانشگاه قوچان اشاره كرد و گفت: در دانشگاه صنعتی قوچان، تیمی جوان با ایده های خلاق و پشتکار جمع شده اند و بنا دارند یک نمونه موفق در بحث ارتباط صنعت و دانشگاه را در منطقه شکل دهند که قطعا  دانشگاه خواهد توانست شرایط توسعه اقتصادی و صنعتی منطقه را  از طریق گردآوری دانشجویان نخبه و با استعداد فراهم کند. 

وی با بیان اینکه همکاری با دانشگاه نیز برای پژوهشگاه مزیت هایی را در بر دارد، خاطر نشان کرد : اين همكاري، مزاياي دوطرفه اي را در بر دارد و اطمينان دارم كه اين روش يك نمونه موفق از همكاري‌هاي چند جانبه خواهد بود.

رئيس پژوهشگاه در ادامه تصريح كرد:  از دیرباز رابطه صنعت با دانشگاه به نحو موثری شکل نگرفته است و اين دو نهاد نتوانستند به نحو مناسبي از يكديگر پشتيباني كنند؛ اما هم اکنون با  ایده شكل‌گيري مرکز رشد و پارک های علم وفناوری می توانیم نظاره گر ارتباط موثر این دو نهاد و پیشرفت در زمینه های اقتصادی، صنعتی و پژوهشی آن‌ها باشیم. 

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت، فضای اقتصادی و صنعتی کشور  را در حال تحول و پیشرفت دانست و افزود: نتيجه اين تحولات از يك سو در شكل گيري بسياري از شركت‌هاي دانش‌بنيان و استارتا‌پ‌ها تاثيرگذار خواهد بود و از سوي ديگر شاهد حضور ده‌ها هزار نفر از جوانان با استعداد كه در شركت هاي دانش بنيان و استارتاپ ها مشغول به فعاليت هستند و به كمك اقتصاد و صنعت كشور آمده‌اند خواهیم بود.

وی همچنین تاکید کرد: در رابطه با ویروس کرونا بسياري از كشورهاي بزرگ از نظر كمبود تجهيزات با مشكل مواجه شدند ولي خوشبختانه در كشور ما بسياري از اين تجهيزات مورد نياز، توسط شركت هاي دانش بنيان ساخته و به بازار عرضه شد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تهران، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری را پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت خواند و اضافه کرد : صنعت نیاز های فناورانه خود را به دانشگاه‌ها، مراكز رشد، پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز نواوري عرضه می‌کند و اين بدان معنا است كه تقاضای فناوری و عرضه آن در کشور  فعال شده است و  هم اکنون صنعت  ما بدنبال رقابت با شرکت های خارجی است.

ايشان تصريح كرد: خوشبختانه حركت مباركي در كشور شكل گرفته و روبه پيشرفت نيز مي‌باشد و در همين ارتباط مركز رشد و فناوري دانشگاه صنعتي قوچان گام‌هاي موثري برداشته است و به طور حتم رشد اين مركز و ارتباط ان با صنعت مي‌تواند منجر به انجام پروژه‌هاي توسعه اي بسياري شود كه در نهايت اين پيشرفت باعث ارتقاء دانشگاه و زيرساخت‌هاي آموزشي و پژوهشي آن خواهد شد.

وي بر تجميع ظرفيت‌ها در كشور نيز تاكيد كرد و گفت: در حال حاضر، پژوهشگاه به عنوان قطب مهم در پژوهش‌ها و فناوري‌هاي صنعت نفت و گاز كشور مطرح است و مي‌توانيم با تجميع ظرفيت‌ها و همفكري با ساير نهاد‌ها زمينه‌هاي همكاري خود را گسترش بخشيم و آن‌ها را به عمليات اجرايي تبديل نماييم.

در ادامه رئیس دانشگاه صنعتی قوچان با اشاره به اینکه در مجموعه دانشگاه صنعتی قوچان تلاش  بر این است تا ارتباط با صنعت تقویت شود، اذعان داشت :در همین راستا توانستیم با پژوهشگاه صنعت نفت تهران ارتباط نزدیکی برقرار کنیم و این پژوهشگاه با اعتماد به  دانشگاه صنعتی قوچان، موجب امضا تفاهم نامه ای شد که در آن فعالیت ها، بخش های مختلفی را شامل می شود. 

علی اصغر بهشتی همچنین افزود :طی چند ماه گذشته علی رغم محدودیت هایی که به دلیل شرایط ویژه ای که کشور با آن مواجه بوده است، در دانشگاه سه کارگروه محیط زیست و انرژی،فرایند بالادستی و استخراج، فرایند پایین دستی و پالایش تشكيل شد تا توسط 5 شرکت دانش بنیان  مستقر در دانشگاه و در قالب کارگروه هایی که اساتید دانشگاه اماده کرده اند بندهای مربوط به تفاهم نامه، اجرایی شود. 

همچنين فرماندار شهرستان قوچان نیز با اشاره به اینکه قوچان یکی از قطب های علمی دانشگاهی با ده دانشگاه بزرگ و رشته های متنوع محسوب می شود، بیان کرد :دانشگاه صنعتی قوچان از بدو تشکیل و پیدایش به سرعت توسعه یافته است که  در طول این مدت کوتاه نیز اقدامات بسیار ارزنده و خوبی در زمینه های پژوهشی، علمی و صنعتی صورت گرفته است. 

هادی رجایی نیا با بيان اینکه دانشگاه صنعتی قوچان دومین مرکز رشد در شهرستان است، تصریح کرد: با توجه به همجواری با پایتخت کشور ترکمنستان می توان شاهد اتفاقات خوبی در منطقه از طریق ارتباط این پژوهشگاه با کشور همسایه در زمینه نفت بود.

گفتنی است در  اين مراسم، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت از تهران، رئیس پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس و رئیس مجتمع پتروشیمی بجنورد بصورت برخط حضور داشتند. 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت