پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

«پروفسور سیّد امیر بدخشان»، محقق برجستهء حوزه پژوهش نفت ، رئيس پيشين پژوهشگاه صنعت نفت و استاد دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف دار فانی را وداع گفت.

 به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت ، دکتر سید امیر بدخشان عضو آکادمی علوم نیویورک و کانادا و بازنشسته صنعت نفت و دانشگاه کلگری کانادا در طول ۳۵ سال تدریس وظیفه هدایت ۱۰ هزار دانشجو از ۴ قاره را بر عهده داشت.

وی در سال ۱۳۰۵ در محلات به دنیا آمد و در آستانه ۱۸ سالگی از طریق آزمون وارد دانشکده نفت آبادان شد و از آنجا برای ادامه تحصیل به دانشگاه بیرمنگام انگلیس رفت و تحصیلاتش را تا دریافت مدرک دکتری مهندسی شیمی ادامه داد.

سال 1336به وطن بازگشت و در یک آزمایشگاه در شرکت «ایران نفت» که در زمینه فعالیت‌های نفتی در ناحیه البرز تحقیق می‌کرد مشغول به کار شد. این آزمایشگاه بعدها به شرکت ملی نفت پیوست و توسعه یافت.

در بازگشت به ایران، ریاست پژوهشگاه صنعت نفت که در آن زمان با عنوان مرکز پژوهش‌های نفت تشکیل شده بود به وی سپرده شد و در همان زمان ، آزمایشگاه تحقیقاتی یاد شده، به پژوهشگاه پیوست. آخرین سمتی که پیش از انقلاب در صنعت نفت داشت، عضویت در هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، ریاست هیأت مدیره شرکت نفت ایران نیپون و ریاست مرکز پژوهش‌های نفت بود.

تأسیس آزمایشگاه مهندسی نفت در ری، تولید و صادرات مواد گل و سیمان حفاری، نقش مؤثر وی در اصلاح فرمول قیمت‌گذاری نفت در اوپک، تحولاتی که در کسوت ریاست دانشکده فنی دانشگاه تهران ایجاد کرد، دگرگونی‌های ارزشمندی که به همت و ابتکار او در مرکز پژوهش شرکت ملی نفت پدید آمد، ازجمله فعالیت‌های چشمگیر این شخصیت فرهیخته است.

توانمندی وی در حوزه پژوهش نفت، ایشان را بعنوان چهره ای شناخته شده و مرجع در حوزه فرموله کردن و قیمت گذاری نفت در کشورهای متقاضی نفت مطرح کرد. در خاطرات وی از دوران مسئولیت قیمت گذاری نفت آمده است : " دو مخزن در خليج فارس به نفت نشسته بود و تصميم بر قيمت گذاري آن‌ها گرفته شده بود. در آن زمان ايران یک شريك آمريكايي داشت و فردی به نام "نلسون " كه يكي از متخصصين جهاني است، روي يكي از نفت هاي سنگين قيمتِ يك دلار و 10 سنت را تعیین کرده بود. دكتر بدخشان با فرمولي كه ابداع كرده بود، قیمت يك دلار و 39 سنت را پيشنهاد كرد و نهایتا روي يك دلار و سي وپنج سنت به توافق رسیدند.

وی با این شیوه محاسبه، در یک توليد 500 هزار بشكه ای در روز و تفاوت قیمت 25 سنت در هر بشکه، توانست در آمد 125 هزار دلار در روز را برای صنعت نفت کشور کسب کند.

دکتر بدخشان در اوایل انقلاب بازنشسته شد و چند ماه بعد، با دریافت اجازه رسمی از وزارت دارایی و امور اقتصادی به خارج رفت و سرگرم تحقیقات علمی شد.

چند ماهی در دانشگاه بیرمنگام فعال بود و بعد به دعوت و با هزینه دانشگاه کالگری کانادا، خود و خانواده‌اش به آن کشور رفتند و در دانشگاه مذکور به عنوان استاد مشغول شد و تا سن بازنشستگی به کار ادامه داد.

آخرین سمت وی در دانشگاه کالگری، معاون تحقیقاتی مجموعه مهندسی دانشگاه کالگری و استاد دانشکده مهندسی نفت و شیمی بود. او علاوه بر دانشگاه نفت، در دانشگاه صنعتی شریف نیز به تدریس پرداخت.

وی حدود ۷۰ استاد مشاور و همکار مشاور با مدرک دکتری و فوق لیسانس از کشورهای کانادا، ایران و آمریکای لاتین به جامعه تحویل داده است.

این استاد فقید دانشگاه، طی چندین دهه خدمت در سمت های مختلفی از جمله عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت، رئیس آزمایشگاه مهندسی نفت و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت فعالیت داشته و سال ها در دانشگاه های داخل و خارج از کشور در رشته مهندسی نفت به تدریس اشتغال داشت.

پژوهشگاه صنعت نفت، درگذشت این استاد و محقق برجسته را به خانواده صنعت نفت، جامعه علمی و پژوهشگران این حوزه تسلیت عرض می نماید.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت