پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

با حضور بخش خصوصی در پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفت :

بررسی سیاست های تشویقی کاهش مصرف انرژی با فناوری های نوظهور

روز دوشنبه 5 آبان ماه، جلسه بررسي پیشنهاد های استارت آپ آی­تک در رابطه با "پلتفرم مديريت و بهينه‌سازي مصرف انژري" و شرکت دانش بنیان ققنوس در رابطه با خدمات اپراتوری شرکت­های خصوصی در حوزه مدیریت انرژی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در این جلسه که با دستور وزیر نفت در جهت پیگیری پیشنهاد ارایه شده از سوی شتاب دهنده آی­تک تشکیل شد، موضوع اجراي سياست‌هاي تشويقي كاهش مصرف انرژي با بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوظهورِ داده محور مورد بررسی قرار گرفت.

بر همين اساس مقرر شد در اين جلسه دو شتاب دهنده آي‌تك و ققنوس كه در زمينه بهينه‌سازي مصرف انرژي فعاليت داشته‌اند گزارشي از عملكرد خود ارايه كرده تا در نهايت حاضرين جلسه درخصوص نحوه همكاري با هر يك از اين دو شركت تصميم‌گيري نمايند.

بر پايه اين گزارش، پژوهشگاه صنعت نفت با راه اندازي مركز نوآوري، درصدد پاسخگويي به نياز‌هاي صنعت با بكار‌گيري ايده‌هاي خلاقانه و بهره‌گيري از مدل‌هاي كسب و كار جديد و نوآورانه است و با توجه به اين‌كه يكي از چالش‌هاي مهم و اساسي كشور كه وزارت نفت همواره با آن مواجه بوده، موضوعِ مصرف انرژي است و اين موضوع در اين مركز نيز مورد تاكيد قرار گرفته است.

اين گزارش مي‌افزايد، بررسي تجربيات جديد در دنياي پيشرفته نشان مي‌دهد كه استفاده از ابزار‌هاي جديد و هوشمندِ تحليل اطلاعات با بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوظهور و بدون نياز به تجهيزات سخت‌افزاري نظير ادوات اندازه‌گيري هوشمند كه هزينه سرمايه‌گذاري زيادي را به همراه دارد، امري ضروري در مديريت مصرف حامل‌هاي انرژي است.

بر همين اساس شتاب‌دهنده دانش‌بنيان آي تك، يكي از مجموعه‌هاي مستقر در مركز نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت است كه درطي يك سال اخير با شكل‌دهي هسته‌هاي فناور و بهره‌گيري از متخصصان در حوزه فناوري‌هاي نوظهور و انرژي توانسته‌اند " پلتفرم مديريت بهينه‌سازي مصرف انرژي" را توسعه بخشند.

اين پلتفرم قادر است با هوشمند‌سازي داده‌ها از محل فراورش و پردازش داده هاي موجود در بخش‌هاي مختلف زنجيره توليد، توزيع و مصرف انرژي، امكان اجراي سياست‌هاي تشويقي كاهش مصرف را بدون استفاده از ابزارهاي سخت‌افزازي اندازه‌گيري هوشمند فراهم آورد.

همچنين نماينده شركت ققنوس در اين جلسه به معرفي اين مجموعه و همچنين فعاليت‌هاي مرتبط با بهينه‌سازي مصرف انرژي كه تاكنون توسط آن‌ها انجام شده است پرداخت.

بر همين اساس روش‌هاي بهينه‌سازي انرژي و وضعیت موجود در كشور در زمينه مصرف انرژي، زنجيره تامين انرژي گاز، شرايط كشور‌هاي ديگر در زمينه زنجيره تامين انرژي، چالش‌ها و ارايه راهكار‌ها نيز از موضوعاتي بود كه از سوي نماينده شركت ققنوس در اين جلسه ارايه شد.

در خاتمه با توجه به اینکه این دو پیشنهاد هیچ­گونه تداخلی با یکدیگر نداشته، به طور مستقل قابل بررسی و اجرا بودند، پیشنهاد هر دو شرکت مناسب تشخیص داده شد و مقرر شد طی هفته آینده جمع بندی مدل پیشنهادی هر دو شرکت ارایه شود تا از سوی کارشناسان مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد.

گفتنی است در این نشست تخصصی مدير كل امور پژوهش وزارت نفت، مديرعامل شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت (به صورت برخط) ، نمایندگان مدیرکل نظام فنی و اجرائی و ارزشیابی طرح ها، مدیر کل امور فناوری و سرپرست موسسه مطالعات بین المللی انرژی و مدیرکل برنامه ریزی راهبردی و مدیریت انرژی ،رئيس پژوهشگاه ، معاون فناوري و روابط بين‌الملل، مدير راه‌اندازي مركز نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت حضور داشتند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت