:: www.ripi.ir ::

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر توفیقی:

قرارداد كك سوزني، براي كشور بسيار راهبردي و كليدي محسوب مي‌شود

قرارداد دانش فنی و مهندسی پروژه تولید کک سوزنی میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند روز یکشنبه 13 تیرماه به امضاء رسید.

دکتر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت در مراسم امضاء این قرارداد، پالایشگاه شازند را شریک راهبردی برای پژوهشگاه دانست و گفت: سابقه همکاری این دو مجموعه بسیار زیاد است و سال­های بسیاری است که با یکدیگر همکاری می­‌کنند و این امر نشان از اعتماد مدیران پالایشگاه به توانمندی­‌های داخل دارد.

وی با بیان این‌که این قراداد برای کشور بسیار راهبردی و کلیدی محسوب می‌شود؛ ادامه داد: اینکه مدیران پالایشگاه چنین پروژه بزرگی را از نظر اقتصادی، عملی، فنی به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار می‌کنند مایه افتخار است و امیدواریم این‌گونه رویکرد­های مدیریتی در صنعتِ بسیار راهبردی نفت و گاز کشور توسعه پیدا کند و این اعتماد فراگیر شود.

ایشان در همین راستا تصریح کرد: ساخت کک در شرایط تحریم برای کشور مغتنم است و امید می‌رود که علاوه بر پروژه امروز، انعقاد اجرای پروژه­های بزرگ تری را نیز شاهد باشیم.

توفیقی به برخی از پروژه­های مشترک میان پژوهشگاه صنعت نفت و پالایشگاه شازند نیز اشاره کرد و گفت: نظارت بر تعمیر ر‌اکتور واحد آیزوماکس اراک و پاکسازی خاك‌هاي آلوده این پالایشگاه از جمله پروژه‌های مشترک این دو مجموعه می‌باشد.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این‌که علاوه بر ابعاد اقتصادی، امضاء این گونه قراردادها دستاوردهای بسیاری را می‌تواند برای مجموعه‌ای همچون پژوهشگاه صنعت نفت به همراه داشته باشد، تصریح کرد: اجرای پروژه‌های بزرگی همانند کک سوزنی، از نظر فنی و دانشی باعث تقویت زیرساخت­‌های علمی و فناوری این مجموعه خواهد شد و از سوی دیگر باعث تقویت امکانات آزمایشگاهی و نیروهای پژوهشگر و فناور در پژوهشگاه صنعت نفت می‌شود.

ایشان تصریح کرد: انجام پروژه­های پیچیده‌ ما را ملزم به ارائه خدمات با کیفیت و سرعت بالاتری خواهد کرد و از سوی دیگر، ورود به عرصه چنین پروژه­‌های راهبردی را باید یک فرصت طلایی دانست.

وی ضمن قدردانی از اعتماد مدیران پالایشگاه به توانمندی پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: طبیعی است انجام این پروژه ها، از ریسک بالایی برخوردار است و به مدیرانی که این شرایط را می پذیرند باید تبریک گفت و ما نیز در پژوهشگاه صنعت نفت تلاش می­کنیم که پاسخ این اعتماد را بدهیم و برند این مجموعه را در صنعت نفت ارتقاء بخشیم.

توفیقی، اجرای پروژه کک سازی را برای صنعت فولاد بسیار با اهمیت دانست و افزود: صنعت فولاد کشور در دوران رییس جمهور سابق آمریکا تحریم شد که می توانست این صنعت بزرگ کشور را با اختلال مواجه کند که خوشبختانه هم اکنون ساخت این محصول با کمک پالایشگاه شازند آغاز شده است و امیدواریم از دوره تحریم به سرعت عبور کنیم و کک سوزنی مورد نیاز صنعت فولاد کشور را نیز تامین کنیم.