پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار پژوهش و فناوری پژوهشگاه صنعت نفت

 

الکس چو Alex Chow دانشجوی دکترای کامپیوتر دانشگاه منچستر نرم افزاری طراحی کرده است که شبیه سازی های علمی و مهندسی پیچیده را انجام می دهد.

این نرم افزار با استفاده از پردازنده های گرافیکی قوی (GPU)، قادر به شبیه سازی امواج اقیانوس در برابر سازه های دریایی، از قبیل توربین های بادی دریایی و سکوهای نفتی می باشد. این شبیه سازی ها می تواند تاثیر بالقوه امواج بر سازه ها را پیش بینی کرده و یک ابزار ارزشمند در هنگام طراحی سازه های دریایی میباشد.

الکس چو معتقد است: "این نرم افزار به مهندسان و محققان اجازه می دهد سایت های آفشور را شبیه سازی کرده و نیازی به بازدید و آزمایش های پرهزینه در این زمینه نیست."

شبیه سازی های پیچیده از قبیل الگوهای جزر و مدی نیازمند میلیاردها محاسبه و میلیون ها نقطه داده data points می باشد که لازم است توسط یک ابر رایانه پردازش شود که از صدها پردازنده مرکزی (CPU) متصل به هزاران هسته محاسباتی تشکیل میشود. این امر هزاران و میلیون ها پوند هزینه داشته و همچنین انرژی زیادی را مصرف می کند و بدین دلیل تعداد محدودی از شرکت های بزرگ به این ابررایانه ها دسترسی دارند.

الکس چو گفت: "با استفاده از این نوع تکنولوژی، هزینه های شبیه سازی های پیچیده از صدها هزار پوند به چند هزار پوند کاهش می یابد. مزیت این روش این است که محققان و شرکت های انرژی کوچک نیز قادر به پرداخت هزینه یک لپ تاپ نسبتا قدرتمند و یا کامپیوتر با GPU قوی می باشند و این شبیه سازی در دسترس همگان قرار می گیرد."

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت