پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار پژوهش و فناوری پژوهشگاه صنعت نفت

 

دستاورد محققان

ساخت سریع و به صرفه مگنزیت برای پاکسازی دی اکسید کربن از جو

تهران- ایرنا- گروهی از دانشمندان کانادایی مسیری سریع برای تولید مگنزیت یافته اند که ماده ای معدنی است و توان ذخیره سازی دی اکسید کربن موجود در جو را دارد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی فیز/phys، اگر این روش تا حد نمونه صنعتی توسعه یابد درها را برای زدودن دی اکسید کربن از اتمسفر و ذخیره طولانی مدت آن مهیا می سازد و می توان با آثار گرم شدن زمین در نتیجه وجود دی اکسید کربن در اتمسفر مقابله کرد.

دانشمندان از قبل در حال کار برای کند کردن روند گرم شدن زمین با پاکسازی اتمسفر از دی اکسید کربن هستند اما محدودیت های عملی و اقتصادی جدی برای توسعه فناوری در این زمینه وجود دارد. اکنون برای اولین بار این گروه از محققان کانادایی توانسته اند توضیح دهند چطور مگنزیت در دما پایین شکل می گیرد و راهکاری را برای تسریع در روند کریستالی شدن آن ارائه کرده اند. یک تُن از مگنزیت طبیعی تولیدشده می تواند نزدیک به نیم تُن از دی اکسید کربن را از اتمسفر پاکسازی کند، اما سرعت تشکیل آن بسیار کند است. 

پروفسور یان پاور مسئول این پروژه از دانشگاه ترنت ایالت اونتاریو کانادا می گوید: تحقیقات ما مبتنی بر دو یافته است؛ اول نشان داده ایم چطور و با چه سرعتی مگنزیت به صورت طبیعی شکل می گیرد، این فرایندی است که صدها هزار سال در طبیعت در سطح زمین طول می کشد. دوم اینکه، مسیری یافته ایم که این فرایند را بسیار تسریع می بخشد. بر پایه این گزارش، محققان توانسته اند نشان دهند که با استفاده از نوعی کاتالیست، مگنزیت طی 72 روز تشکیل می شود مواد تشکیل دهنده این کاتالیست در نتیجه واکنش شیمیایی تغییر نمی کنند، بنابراین قابل استفاده مجدد هستند. 

استفاده از کاتالیست به این معناست که توانسته ایم سرعت تشکیل مگنزیت را با توجه به میزان قدرت سرعت ببخشیم، ضمن اینکه روند در دما محیط انجام می شود و از نظر انرژی به صرفه است.وی افزود: اکنون می دانیم این مسیر هنوز در مرحله آزمایشگاهی است و ما باید پیش از اینکه مطمین شویم مگنزیت قابل استفاده در روند ذخیره سازی کربن در اندازه صنعتی است، بیشتر تحقیق کنیم. این امر به متغیرهای فراوانی؛ شامل قیمت کربن و اصلاح فناوری ذخیره سازی بستگی دارد. اما ما اکنون می دانیم که دانش این امر را ممکن می سازد. 
پروفسور پیتر کلمن از دانشگاه کلمبیا در این مورد می گوید: واقعا شگفت انگیز است که این گروه روی کریستال سازی مگنزیت در دمای پایین کار کرده و به نتیجه رسیده اند، همچنین احتمال تسریع بخشیدن به این روند نیز قابل توجه است، زیرا به شکل بالقوه می تواند روشی ارزان و سالم برای ذخیره سازی دی اکسید کربن و احتمالا پاکسازی آن از هوا ارائه می دهد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت