پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار پژوهش و فناوری پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر غلامی در آیین تودیع و معارفه سرپرست جدید موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران؛

ایجاد شرایط مساعد برای جذب قانونمند پژوهشگران جوان/پرهیز از هزینه‌های غیر ضروری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: انتظار می‌رود تا سرپرست جدید موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با احترام به اساتید موسسه و استفاده از کمک‌های فکری آنان، شرایط مساعدی را به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوان واجد صلاحیت خوش آتیه کشور زیر نظر صاحب‌نظران فراهم کند.

به گزارش ایسنا، آئین تودیع دکتر غلامحسین خسروپناه، رئیس سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و معارفه دکتر غلامرضا ذکیانی، سرپرست جدید این مؤسسه با حضور دکتر منصور غلامی (وزیر علوم)، دکتر مسعود برومند (معاون پژوهشی وزیر علوم)، دکتر سیمایی‌صراف (معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم)، دکتر حسین سلیمی (رئیس دانشگاه علامه طباطبایی) و جمعی از فیلسوفان و محققان برجسته کشور برگزار شد.

غلامی در این مراسم با بیان اینکه مؤسسه حکمت و فلسفه از زمان تأسیس در سال ۱۳۵۰ تاکنون، از جمله قدیمی‌ترین و معتبرترین مرکز پژوهشی فلسفه در ایران محسوب می‌شود، اظهار کرد: رسالت مؤسسه از آغاز تاکنون چه زمانی که به صورت نهادی غیردولتی فعالیت می‌کرد و چه زمانی که یکی از پژوهشکده‌های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود و چه در سال‌های اخیر که خود به یک مؤسسه پژوهشی مستقل تبدیل شده است، توجه به جریان‌های فکری و فلسفی تأثیرگذار، احیای میراث غنی فلسفه ایران و جلب توجه جهانیان به آن و برقراری ارتباط با فیلسوفان و پژوهشگران ایرانی با فیلسوفان و پژوهشگران غربی و شرقی بوده است.

وی با بیان اینکه عملکرد این مؤسسه در پژوهش، آموزش و نشریه حکمت و فلسفه نشان می‌دهد که این نهاد تا حدود زیادی در انجام رسالت خود موفق بوده است، افزود: فعالیت این مؤسسه در طول این سال‌ها، به گونه‌ای بوده که گذر زمان و فراز و فرودهای سیاسی و اجتماعی نتوانسته آن را از تحقق و نسبی اهدافش بازدارد.

غلامی تصریح کرد: متفکران، نویسندگان و مترجمان بسیاری در عرصه فلسفه خود را وامدار انجمن حکمت می‌دانند و شاید به همین دلیل بود که برخی از بزرگان انقلاب اسلامی تأکید داشتند باید مراقبت کرد تا این نهاد از گزندهای احتمالی مصون بماند و با عنوان و ساختاری متفاوت در مسیر تحقق رسالت خود پیش رود.

وزیر علوم ادامه داد: نتیجه این دوراندیشی و حسن تدبیر این بود که در خلال سالیان دراز این مؤسسه توانست در زمینه‌های گوناگون منطق، فلسفه اسلامی، فلسفه غربی، عرفان اسلامی، دین پژوهی مقایسه‌ای و مطالعات علمی زمینه مساعدی را برای پژوهش‌های ماندگار فراهم کند.

وی تصریح کرد: به کمک متفکران گرانقدر و سرشناسی مانند توشی هیکو و نیز هانری کوربن آثاری از سنت اسلامی احیا و به جهانیان معرفی شد؛ به طوری که مبانی نظری و ثمرات آن، از سوی این متفکران و دیگر استادان شاخص مانند دکتر حائری یزدی، استاد جلال‌الدین همایی و استاد سید جلال‌الدین آشتیانی و دیگران تدریس شد.

غلامی با اشاره به اینکه با تلاش متفکران، پژوهش‌های نوین و ماندگاری در منطق جدید و فلسفه علم پدید آمد و منتشر شد و نسل‌هایی از دانشجویان و محققان تربیت شدند که خود به غنای تفکر فلسفی در ایران کمک کردند، گفت: گسترش تحولات اجتماعی و فرهنگی در دنیای امروز اندیشه فلسفی را به طور جدی تحت تأثیر قرار داده است. کافیست به دانش‌هایی بنگریم که تفکر فلسفی به شکلی عمیق در آن‌ها رخنه کرده و موجب شکل‌گیری زمینه‌های میان رشته شده است. لذا می‌توانیم انبوهی از مسائل را در اخلاق، سیاست، روانشناسی، مطالعات فرهنگی، علوم پایه و دیگر رشته‌های علمی فهرست کنیم که اندیشه فلسفی در آنها نه تنها دقت و صحت مفاهیم و روش اجرایی را بررسی و سنجش می‌کند بلکه خود زمینه‌ساز شکل‌گیری پرسش‌های جدید و خلاقیت‌هایی برای مواجهه با این پرسش‌ها شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه فلسفه ذهن را ورزیده‌تر و به مسائلی انسانی حساس‌تر می‌کند، افزود: بی‌جهت نیست که در دهه‌های اخیر اشتیاق به کاربردی شدن اندیشه فلسفی و استفاده از آن در زندگی روزمره تا این حد بیشتر شده است چراکه امروزه به نظر می‌رسد، اندیشه فلسفی فهمی را در اختیار ما می‌گذارد که می‌تواند در موقعیت‌های ملموس کارایی داشته باشد.

غلامی با تاکید بر اینکه مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در رشد و غنای اندیشه فلسفی در کشور سهم بسزایی داشته است و بزرگان این مؤسسه در این امر بسیار مؤثر بودند، ادامه داد: برای استفاده بیشتر و مطلوب‌تر از دانش و تجربه صاحب‌نظران لازم است که هر چند سال یکبار مدیریت نهادهای علمی تغییر کند و فرصت فعالیت خلاقانه در عین استفاده از تجربه مدیران قبلی در اختیار افراد دیگر قرار گیرد.

وزیر علوم با اشاره به انتصاب سرپرست جدید مؤسسه اظهار کرد: غرض از ایجاد تغییرات، کمک به رشد و بالندگی علمی و فرهنگی کشور است لذا با توجه به سوابق و تجارب علمی و مدیریتی دکتر ذکیانی، انتظار می‌رود ایشان با همکاری اعضای هیئت علمی و هیئت امنا، روند تحقق اهداف مؤسسه مبتنی بر رسالت‌های آن را سرعت بیشتری ببخشد.

غلامی به انتظارات وزارت علوم و مجموعه دولت جمهوری اسلامی ایران از دکتر ذکیانی به عنوان سرپرست جدید مؤسسه اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود تا سرپرست جدید برای بهبود نظام اداری مؤسسه تلاش مؤثر داشته باشد و با توجه به میزان بودجه این مؤسسه در شرایط کنونی کشور و با پرهیز از هزینه‌های غیرضروری، ارتقای سطح علمی مؤسسه را در اولویت قرار دهد.

وی افزود: همچنین اجرا و تکمیل طرح‌های پژوهشی بزرگ نظیر طرح ملی و ارزشمند تهیه و انتشار مجموعه آثار ابنسینا که مایه سربلندی کشور در صحنه بین‌المللی خواهد بود به طور جدی پیگیری شود و روابط مؤسسه با دیگر نهادهای علمی کشور و نهادهای علمی - بین‌المللی و متفکران برجسته جهان برقرار تقویت شود تا زمینه معرفی حکمت اسلامی و استفاده پژوهشگران داخلی از دانش و توانایی‌های پژوهشگران خارجی فراهم شود.

غلامی همچنین احترام به اساتید مؤسسه و استفاده از کمک‌های فکری آنان در ایجاد تعامل مناسب و سازنده با اعضای هیئت علمی برای فعالیت و ایجاد شرایط مساعد به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوان واجد صلاحیت خوش آتیه کشور زیر نظر صاحب‌نظران فراهم کند را به عنوان یکی دیگر از انتظارات وزارت علوم از دکتر ذکیانی مطرح کرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت