پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت حفاري شمال صورت مي‌گيرد:

افزايش راندمان حفاري در صنعت نفت كشور

همكاري مشترك پژوهشگاه صنعت نفت و شركت حفاري شمال در حوزه‌هاي بالادستي، پايين دستي و انرژي و محيط زيست گسترش مي‌يابد.

حميد‌رضا گلپايگاني، مدير عامل شركت حفاري شمال در گفتگوي اختصاصي با روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت اين شركت را بزرگ‌ترين شركت حفاري در بخش خصوصي خواند و گفت: شركت حفاري شمال شركتي بين‌المللي محسوب ميشود و با در نظر گرفتن زمينه‌هاي فعاليت‌هاي پژوهشگاه در حوزه بالادستي، تصميم به بازديد از توانمندي‌هاي اين مجموعه گرفته شد.

وي با بيان اينكه پژوهشگاه در حوزه بالادستي به ويژه حفاري و سيالات حفاري اقدامات موثري را انجام داده است، افزود: دستاورد‌ها و نتايج موجود در اين مجموعه نشان مي‌دهد كه مديران و محققان پژوهشگاه از شرايط تحريم به خوبي استفاده كرده و توانسته‌اند فرصت‌هاي طلايي بسياري را رقم بزنند و اين امر باعث كاهش هزينه‌هاي حفاري و افزايش راندمان در اين حوزه خواهد شد.

گلپايگاني بر لزوم استفاده از مواد ساخت داخل نيز تاكيد كرد و گفت: پيمانكاران در صورتي ميتوانند از مواد داخلي استفاده كنند كه كارفرمايان اين اجازه را به آنها بدهند از اين رو بايد مصوباتي تنظيم شود كه شركت‌هايي نظير حفاري شمال به عنوان پيمانكار به راحتي بتوانند از محصولات توليد داخل بهره‌مند شوند.

ايشان به توانمندي پژوهشگاه در زمينه سيمان، گل حفاري و سيمان‌هاي سبك اشاره كرد و افزود: در زمينه استفاده اين مواد شركت‌هاي داخلي هزينه‌هاي بسياري را مي‌بايست هزينه كنند و اگر مجموعه‌هايي نظير پژوهشگاه صنعت نفت بتواند اين مواد را بومي‌سازي كرده، به مرحله صنعتي برسانند از خروج ميليون‌ها دلار ارز از كشور جلوگيري شده است.

مدير عامل شركت حفاري شمال به كيفيت سيمان‌هاي مورد استفاده در چاه‌ها اشاره كرد و گفت: سيمان‌ها يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي چاه محسوب مي‌شوند چراكه سيمان با كيفيت مي‌تواند يك چاه را براي 50 سال بيمه كند و يا بالعكس، سيماني با كيفيت پايين مي تواند ظرف يك‌سال، يك چاه را وضعيت تعميراتي برساند.

وي بر استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه نيز تاكيد كرد و گفت: با توجه به الزامات محيط زيستي تمامي پيمانكاران، آن‌ها موظف به رعايت بسياري قوانين در اين زمينه هستند، لذا پژوهشگاه صنعت نفت كه در حوزه انرژي و محيط زيست پروژه هاي متعددي را انجام داده است مي‌‌تواند ما را در اين زمينه ياري كند.

ايشان ادامه داد: تصميم‌ داريم در آينده نزديك تفاهم‌نامه‌اي را با پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه‌هاي مختلف اين مجموعه منعقد كنيم و اميدواريم بتوانيم در زمينه‌هاي متعددي برند‌سازي و تجاري‌سازي محصولات را در دستور كار خود قرار دهيم.

گلپايگاني افزود:پيمانكاران مي‌توانند در توليد سيمان‌هاي سبك و سيمان‌هايي كه از مهاجرت گاز‌ها جلوگيري مي‌كنند از توانمندي و دانش موجود در پژوهشگاه به نحو موثري استفاده كنند.

خاطر نشان مي‌شود روز سه‌شنبه سوم مهرماه جلسه‌اي مشترك با حضور مديران و كارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت حفاري شمال در پژوهشگاه برگزار شد و سپس بازديدي از توانمندي‌ها و پتانسيل موجود در پرديس بالادستي نيز به عمل آمد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت