پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

رئیس پردیس بالا دستی پژوهشگاه خبر داد:

نسل جدید سیالات حفاری در نمایشگاه 24

در زمينه توليدات، بومي‌سازي و خوداتكايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري، تجربيات موفقي داشته‌ايم كه در نمايشگاه پيش‌رو علاوه بر ارايه اين محصولات، فناوري‌ها و دستاورد‌هاي جديدي را به معرض نمايش خواهيم گذاشت.

دكتر عزت‌الله كاظم‌زاده، رئيس پرديس بالا‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگوي اختصاصي با واحد روابط‌عمومي به اهمیت حضور در نمايشگاه نفت تهران اشاره كرد و گفت: ارايه دستاورد‌ها‌ي جديد مي‌‌تواند در حل مشكلات صنعت اثر‌بخش و موثر باشد و ضمن صرفه‌جويي ارزي بسيار بالا برای کشور، در ايجاد اشتغال و رونق توليد نقش بسزايي ایفا می کند.

رئيس پرديس بالا‌دستي پژوهشگاه با بيان اين‌كه اين پرديس با توجه به توانمندي‌هاي موجود، اهداف ديگري هم در حوزه‌هاي مختلف در نظر دارد، گفت: ارايه خدمات فناورانه و پژوهش محور در حوزه‌هاي مختلف علوم زمين و مطالعات مخزن در دستور كار قرار گرفته است؛ چرا كه در پژوهشكده علوم زمين، اين مجموعه توانسته بزرگ‌ترين طرح پژوهشي كشور كه مطالعه سيستم‌هاي نفتي و حوضه‌هاي رسوبي خليج فارس و درياي عمان است را در سال 97 به اتمام برساند.

ايشان به دستاوردهاي متعدد اين پرديس در سال‌هاي اخير اشاره كرد و گفت: با انباشت دانشي كه در اين پرديس وجود دارد، مي‌توانيم در زمينه انجام مدل‌سازي سيستم‌هاي رسوبي، هيدروكربوري و حوضه‌هاي رسوبي در ميادين ديگر، با شركت‌هاي مختلف در ايام برگزاری نمايشگاه مذاكره کنیم.

وی در ادامه افزود: همچنين پژوهشگاه در زمينه فناوري‌هاي پيشرفته ژئوفيزيك و ژئوشيمي مخزن، اكتشاف مخازن نامتعارف، اكتشاف بستر‌هاي ذغال‌سنگي حاوي گاز نیز تجارب ارزشمندي را در طول‌ سال‌ها فعالیت بدست آورده است كه ايام نمايشگاه فرصت مغتنمي را براي تبادل نظر با صنعت و شركت‌هاي عملياتي، توليدي و اكتشافي با هدف انجام پروژه‌هاي بزرگ فراهم خواهد كرد.

دکتر كاظم زاده در همين‌راستا تصريح كرد: پرديس بالادستي از سال 97 رویکرد جدیدی را آغاز كرده و آن نگاه يك‌پارچه به مديريت مخزن با رويكرد جديد و در نظر گرفتن تمامي دارايي‌هاي مخزن كه شامل مخزن، چاه و تاسيسات سطح‌الارضي است كه اين رويكرد علاوه بر توليد بهينه و صيانتي از مخزن، به كاهش هزينه‌ها نيز كمك خواهد كرد.

وي با تاكيد بر اين‌كه يكي از رسالت‌هاي اصلي در حوزه بالادست، شناخت چالش‌ها و مشكلات صنعت است، گفت: به طور حتم ارايه راهكار‌هاي فناورانه و پژوهش‌محور در اين زمينه بسيار حايز اهميت مي‌باشد، از اين رو نمايشگاه نفت تهران اين بستر را آماده خواهد كرد كه بتوانيم با شناخت مشكلات و چالش‌ها، راهكارهاي مناسبي را به صنعت ارايه نماييم و اميدواريم با تعريف پرپوزال‌هاي جامع و اثر‌بخش در سال جديد پروژهاي مناسبي را براي كشور عملياتي نماييم.

رئيس پرديس بالا‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت به رونمايي از دو نسل جديد از سيالات حفاري در ايام نمايشگاه نيز اشاره كرد و گفت: در گذشته پژوهشگاه در زمينه سيالات حفاري به دستاورد‌هاي بسيار ارزشمندي دست یافته كه اين نسل جديد از سيالات مي‌تواند صدماتي را كه سيال در زمان حفاري به سازند وارد مي‌كند را كاهش دهد.

كاظم‌زاده افزود: با استفاده از نانو مواد، نوع خاصي از سيالات حفاري را طراحي، توليد و تست ميداني كرده‌ايم كه باعث افزايش روان‌كاري رشته‌هاي حفاري و در نهايت بالا‌بردن راندمان حفاري می شود.

ايشان با اشاره به اين‌كه اين نمايشگاه به تقويت و تعامل بيشتر اين سازمان با دانشگاه‌ها، شركت‌هاي دانش بنيان، مراكز رشد و موسسات پژوهشي با هدف هم‌افزايي و گسترش شبكه‌هاي فناوري كمك خواهد كرد افزود: حضور شركت‌هاي خصوصي و خارجي در نمايشگاه باعث مي‌شود كه بازار هدف ارايه فناوري‌ها و محصولات پژوهشي در حوزه بالادستي به كشور‌هاي منطقه نیز گسترش يابد تا مشاركت گسترده‌تري در پروژه‌هاي بين‌المللي داشته باشيم.

وي در خاتمه تصريح كرد: در اين نمايشگاه آمادهء انعقاد قرارداد و تفاهم‌نامه با شركت‌هاي مختلفي كه مذاكرات فني آن در مراحل نهايي است خواهيم بود و اميدواريم با انجام اين قرارداد‌ها شاهد اثر‌بخشي نتايج پروژه‌ها در صنعت باشيم.

گفتني است پژوهشگاه صنعت نفت در 24 امين نمايشگاه نفت تهران آخرين دستاورد‌ها و محصولات خود را در سالن 8-9 در غرفه 112 به معرض نمايش خواهد گذاشت.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت