پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر شهرآبادی در نمایشگاه بیست و چهارم عنوان کرد:

راهکارهای پژوهشکده مهندسی نفت در مشکلات سرچاهی

دكتر عباس شهرآبادي رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه در اولين روز نمايشگاه ٢٤ ام نفت در گفتگوي اختصاصي  با روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت گفت: اين پژوهشكده زير مجموعه پرديس بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت است كه رسالت خود را در زمينه نياز ها و رفع مشكلات و چالش هاي صنعت نفت قرار داده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: فعاليت هاي پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت متمركز بر رفع چالش هاي حوزه حفاري، توليد و بهره وري از مخازن نفت و گاز و همچنين بررسی روش هاي ازدياد برداشت با هدف افزايش توليد از مخازن نفتي مي باشد.

شهر آبادي با تاكيد بر اينكه اكثر مخازن كشور در نيمه دوم عمر خود بوده و با مشكلات متعددي مواجه مي باشند،تصريح كرد: توليد آب و گاز ناخواسته، تولید شن و نشست رسوبات واكس و آسفالتين در ستون چاه و تاسيسات سر چاهي از مهمترين مشكلات اين مخازن محسوب مي شود که نهایتا باعث کاهش تولید از این مخزن شده است.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت با بيان اينكه براي حل اين معضلات، پروژه هاي متعددي در اين پژوهشكده تعريف شده است،گفت: پژوهشگاه صنعت نفت در نظر دارد تا در زمينه بهینه سازی حلال ها و بازدارنده هاي رسوبات تحقیقاتی انجام داده که نتایج آن قابل ارائه به صنعت می باشد.

وي حوزه حفاري را از ديگر موضوعات مهم صنعت بالادستي  دانست و گفت: هرزروي بسيار زياد و سيالات حفاري از مهم ترين مشكلاتي است كه در زمينه حفاري با آن مواجه هستيم از اين رو نقش پژوهشگاه صنعت نفت در تامين نياز هاي كشور در اين زمينه مي تواند بسيار حائز اهميت باشد و با توجه به اين امر افزايه هاي مناسب جهت جلوگيري از هرزروي در اين مجموعه توليد و تجاري سازي گرديد  و تا ميزان قابل ملاحظه اي هرزروي در زمان حفاري به حداقل ممكن رسيد.

شهرآبادي به پروژه های ازدیاد برداشت اشاره کرد و گفت: قبل از اجرای هرگونه پروژه اي در زمينه ازديادبرداشت مي بايست مطالعات، بررسي هاي آزمايشگاه و پايلوت انجام شده و در نهايت از نتايج بدست آمده  در ميادين مورد نظر استفاده كرد و چنانچه انجام و اجراي اين امر به درستي صورت نگيرد علاوه بر اينكه باعث افزایش بازیافت از مخزن نخواهد شد مشكلات و آسيب جدي نيز به سازند مخزني ايجاد خواهد كرد. 

ايشان به ديگر فعاليت هاي اين پژوهشكده نيز اشاره كرد و گفت: علاوه بر فعاليت هاي اشاره شده كه اكثر آنها كاربردي نيز مي باشند، اين پژوهشكده سرويس هاي فناورانه اي را به صنعت ارايه مي كند.

وي ادامه داد : سرويس هاي فناورانه پژوهشكده مهندسی نفت شامل مطالعات آزمايشگاهي سيالات مخزن، مطالعات سنگ مخزن و ارزيابي افزايه هاي گل حفاري و سيمان و اسيدهاي مورد نياز در صنعت نفت مي باشند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت