پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

بیژن بیرانوند، رییس پژوهشکده علوم زمین پژوهشگاه در اولین روز برگزاری نمایشگاه بیست و چهارم نفت تهران به دستاوردهای این پژوهشکده در غرفه نمایشگاه اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه، طرح دشت آبادان از سوی پژوهشکده علوم زمین عرضه شده است که از طرح های شاخص حوزه بالا دستی محسوب می شود و اولین بار است که مطالعات مخزن بصورت یکپارچه و ناحیه ای در کشور انجام می شود.

وی ادامه داد : در این طرح مدل سازی یک پارچه افق های مخزنی برای اولین بار در ایران اجرایی شده است.

دکتر بیرانوند با اشاره به اینکه این طرح با همکاری مدیریت اکتشاف برای شرکت برنامه ریزی تلفیقی اجرایی شده است، تصریح کرد: این طرح به مدت 4 سال به طول انجامید و خوشبختانه نتایج خوبی را نیز به همراه داشته که طی آن ما توانستیم برای اولین بار در ایران حجم نفت درجای مخازن سروک، ایلام، فهلیان و گدوان را به صورت ناحیه ای پیش بینی و محاسبه نماییم.

ایشان به دیگر دستاوردهای این پژوهشکده نیز اشاره کرد و گفت : طرح مروارید خلیج فارس به عنوان یک طرح مدل سازی حوضه و سیستم های هیدرو کربنی و همچنین طرح شیل گازی به عنوان یکی از منابع نا متعارف هیدروکربنی در ناحیه لرستان هر دو برای اولین بار در ایران اجرایی شدند . در طرح شیل گازی براورد و تخمین گازی که در لایه های شیلی این ناحیه وجود دارد در دستور کار قرار گرفته است و برآورد اقتصادی لازم بر روی آن انجام شد.

رئیس پژوهشکده علوم زمین به اجرایی شدن طرح هیدرات گازی 2 نیز اشاره کرد و افزود: پس از خاتمه طرح هیدرات 1، خوشبختانه طرح هیدرات گازی 2 با حمایت مالی پژوهش شرکت ملی نفت و کارفرمایی مدیریت اکتشاف در پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام می باشد.

وی در همین راستا تصریح کرد: در طرح هیدرات گازی 1 صرفا شناسایی منابع هیدرات گازی موردنظر بود و تنها در بخش محدودی از دریای عمان انجام پذیرفت اما در طرح هیدرات گازی 2 اولا شناسایی این منابع در کل بخش ایرانی دریای عمان مورد نظر می باشد و ثانیا علاوه بر تخمین حجم و ترسیم پراکندگی تمرکز منابع هیدرات گازی، تهیه برنامه حفاری در موقعیت منتخب به منظور ارزیابی و تولید از اهداف اصلی می باشد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت