:: www.ripi.ir ::

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

پژوهشگاه صنعت نفت اعلام کرد:

پایان موفقیت آمیز طرح مطالعه ژئوفیزیکی میدان نفتی ابوذر

انجام طرح مطالعه ژئوفیزیکی میدان نفتی ابوذر که از سوی شرکت نفت فلات قاره به پژوهشگاه صنعت نفت در سال 97 واگذار شده بود در موعد مقرر با موفقیت به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، میدان نفتی ابوذر واقع در شمال غربی خلیج فارس و در 75 کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک، یکی از میادین تولیدی بسیار ارزشمند و مهم برای شرکت نفت فلات قاره و صنعت نفت کشور به شمار می­رود؛ از این رو مطالعات توسعه­ای میدان با هدف حفظ، نگهداشت و افزایش تولید با توجه به موضوعات فنی و اقتصادی آن در دوره بهره برداری بسیار مورد توجه مدیران بوده است.

بر همین اساس شرکت نفت فلات قاره تلاش کرده است تا با اجرای مطالعات و پژوهش­های جدید و با استفاده از روش­های نوین در حوزه علوم زمین بویژه ژئوفیزیک ضمن ترسیم هر چه دقیق تر مسیر توسعه میدان، پاسخی مناسب  برای برخی ابهامات پرسش­ها که در طی چند دهه گذشته در قلمرو تولید و بهره برداری از این میدان مطرح شده است تهیه نماید.

در این راستا مدیریت طرح های اکتشافی شرکت نفت فلات قاره طرحی پژوهشی را تبیین و تعریف کرد که در قالب آن با به کارگیری روش­های نوین و پیشرفته و همچنین کم­تر متعارف تعبیر، تفسیر و سرشت­ نمایی لرزه­ای مخزنی بتواند اهداف مورد نظر خود را اجرایی نماید و بر همین اساس پس از بررسی­های به عمل آمده طرح مذکور با حمایت مالی اداره پژوهش و فناوری آن شرکت به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد.

دکتر حمید صیفی مدیر این پروژه در پژوهشگاه صنعت نفت گفت: با توجه به اهمیت موضوع، به سرعت تیم زبده ای از متخصصین علوم زمین، در قالب تیم اجرایی طرح، گرد هم آمده و با همفکری، تلاش شبانه روزی و تعامل بسیار سازنده با کارشناسان مدیریت طرح های اکتشافی و سایر واحد های شرکت نفت فلات قاره به عنوان کارفرما،  بحمدالله کار در زمان مقرر و با کیفیت مطلوب به انجام رسید.

به اذعان متخصصین و کارشناسان هر دو مجموعه کارفرما و مجری، این طرح از نظر تعامل، دقت، سرعت اجرا، نتایج حاصل شده و همچنین صرفه اقتصادی، نسبت به مطالعات گذشته میدان و سایر مطالعات مشابه از نمونه های کم نظیر بوده است.

وی افزود: نتایج کاربردی و ارزشمند این طرح در شناسایی گسترش لایه­های مخزنی میدان به عنوان ورودی در مطالعات توسعه­ای بسیار حائز اهمیت است به طوری که در طرح مطالعه جامع و تهیه MDP میدان که هم اکنون در جریان است از این نتایج به شکل قابل ملاحظه ای استفاده شده است.

بر پایه این گزارش، استفاده از روش­های به روز ژئوفیزیکی به ویژه انجام همزمان و تلفیق چندین روش مطالعه کمی داده لرزه ای از جمله وارون سازی پیش از برانبارش همزمان، وارون سازی کشسان تعمیم یافته و آنالیز و مطالعات تغییرات دامنه در برابر دورافت پس از تکمیل و تصحیح نگارهای چاهی با روش­های مختلف از جمله شبکه­های عصبی، فیزیک سنگ و .... به منظور شناسایی مشخصه های سنگ و سیال مخزن از جنبه های فنی این طرح می باشد.

ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از اتلاف منابع مالی

دکتر حمید صیفی، مدیر پروژه مطالعه ژئوفیزیکی میدان نفتی ابوذر در پژوهشگاه صنعت نفت، در زمینه ویژگی­های اقتصادی این طرح گفت: از یک سو این طرح از میزان خروج قابل توجهی ارز از طریق عدم واگذاری طرح به شرکت­ها و موسسات خارجی جلوگیری کرده و از سوی دیگر نیز  با کاهش ریسک حفاری­های آتی در برنامه­های توسعه میدان، ارزش افزوده چشمگیری خواهد داشت.

ایشان همچنین تصریح کرد: تولید نقشه­های به روز رسانی شده بر اساس آخرین داده­ها و اطلاعات، تهیه خصوصیات مخزنی در محدوده داده سه بعدی، تهیه نقشه­های رخساره لرزه­ای و مشخص نمودن نحوه توزیع و پراکندگی رخساره­های لرزه ای ماسه ای و شیلی برای سازندهای غار و آسماری و شناسایی و تفکیک سیال برای لایه آسماری بالایی بر اساس روش­های نوین لرزه­ای  از دستاوردهای مهم این طرح محسوب می شود.

به گفته مدیر پروژه مطالعه ژئوفیزیکی میدان نفتی ابوذر، با توجه به شناسایی رخساره های لرزه­ای، ابهاماتی که در فواصل دور از نقاط چاهی وجود داشته برطرف شده و ریسک حفاری اکتشافی و توسعه­ای در این میدان کاهش یافته و در نتیجه می توان با استناد به نتایج این طرح از اتلاف منابع مالی جلوگیری نمود.