پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگران و فعالان تحقیق و توسعه صنعت نفت، با توجه به غنا و استفاده از آخرین یافته‏ ها و دانش روز، سال‏هاست که کتاب‏ های منتشره پژوهشگاه صنعت نفت را به‏ عنوان کتب مرجع می‏ شناسند و مرکز نشر پژوهشگاه توانست در پنجمین سال تولد خود رکورد انتشار ۱۰۰ عنوان کتاب را پشت سر بگذارد.

پژوهشگاه صنعت نفت با ۵۰ و اندی سال سابقه فعالیت علمی- پژوهشی، تا قبل از تاسیس مرکز نشر، سابقه ‏ای چشم‏گیر در حوزه انتشار کتاب نداشت. ۲ نمونه از اقدامات قدیمی پژوهشگاه در زمینه نشر کتاب به سال ۱۳۷۱ برمی‏ گردد.

در این سال پژوهشگاه یک کتاب با عنوان «اصول روانکاری» را به ‏طور مستقل و یک کتاب دیگر با عنوان «طیف‏ سنجی جرمی» را با همکاری انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران منتشر کرد. پس از آن روابط عمومی پژوهشگاه سه اثر دیگر را به‏ طور پراکنده به چاپ رساند تا این که در سال ۱۳۸۸، با تصویب هیئت رییسه پژوهشگاه، اقدامات لازم برای دریافت پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایجاد مرکزی مجزا برای نشر کتاب انجام شد. در همین سال آیین‏‏ نامه ‏ای تازه برای حمایت از پژوهشگران و مولفان در امر انتشار کتاب تدوین شد و شورای نشر پژوهشگاه با ترکیبی جدید و متشکل از ۹ تن از اساتید برجسته کشور در حوزه‏ های تخصصی آغاز به کار کرد. این فعالیت‏ها نشانه‏ های آغاز دورانی تازه بودند که پژوهشگاه را قادر ساخت به‏ سرعت در جایگاه یکی از ناشران معتبر در زمینه کتب علمی و قوی‏ترین مرکز نشر در حوزه تخصصی علوم و مهندسی نفت قرارگیرد.

با تاسیس مرکز نشر، پژوهشگاه به‏ عنوان یک مرکز پژوهش و تولید و توسعه فناوری که در پی مستند کردن دانش در صنعت نفت و انتشار آن در سه سطح متخصصان، مدیران و آحاد مردم است شناخته شد و به‏ دنبال آن خدمات علمی ارزشمندی به دانشجویان، پژوهشگران رشته‏ های فنی و مهندسی و کارشناسان صنعت و متخصصان شاغل در این صنعت و صنایع وابسته ارایه شدند.

گستره وسیع و متنوع علاقه‏مندان به پژوهش در حوزه نفت و شناخته شدن پژوهشگاه صنعت نفت به‏عنوان یک منبع معتبر در این زمینه دلیل اصلی پرفروش بودن و اعتبار علمی کتاب‏های پژوهشگاه است که صاحب‏نظران از آن به ‏عنوان یک شاخص مهم در موفقیت نشر یاد می ‏کنند. قرار گرفتن پژوهشگاه در جایگاه ناشری معتبر و پیشتاز در زمینه کتاب‏های علمی- پژوهشی در حوزه تخصصی نفت از رسالت‏های مندرج در اساسنامه پژوهشگاه بوده که خوشبختانه طی یک برنامه‏ ریزی کوتاه ‏مدت حاصل شد.

از دیگر برنامه‏های مرکز نشر، علاوه بر حمایت مادی و معنوی از نویسندگان، مولفان، مترجمان و تدوین‏ کنندگان کتاب‏ های علمی- پژوهشی، شرکت همه ‏ساله در نمایشگاه بین‏ المللی کتاب تهران و نیز دایر کردن نمایشگاه کتاب به مناسبت برگزاری سمینارها و کنگره‏ های علمی است. حضور پژوهشگاه در غرفه ‏ای اختصاصی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‏ المللی کتاب تهران در اردیبهشت امسال(۱۳۹۴)، برای چهارمین سال متوالی، کارنامه‏ ای درخشان است که از این دوره به یادها خواهد ماند. پژوهشگاه طی حضور چندساله خود در این نمایشگاه به‏ عنوان یکی از ناشران معتبر در زمینه کتاب‏ های تخصصی و دانشگاهی شناخته شده و در دوره قبل توانست، به ‏رغم رکود اقتصادی در صنعت نشر، فروش کتاب‏های خود را نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش ‏دهد.

از دیگر برنامه‏ های مرکز نشر برگزاری مراسم تجلیل از نویسندگان، مترجمان و صاحبان آثار به مناسبت ثبت رکورد انتشار صد عنوان کتاب پژوهشگاه در مهر ماه سال ۱۳۹۳ بود. دامنه این رویداد بزرگ علمی- فرهنگی، که ابتدا صرفا جنبه درون‏ سازمانی داشت، به‏ دلیل استقبال واحدهای مختلف صنعت نفت و ناشران تخصصی به دیگر موسسات، انجمن‏ها و دانشکده‏های فنی نیز کشیده شد و اکنون پژوهشگاه این افتخار را دارد که از جایگاه مرجع علمی و تخصصی آثار مولفان، مصنفان و مترجمان این حوزه را داوری و از آثار شایسته هر گرایش تخصصی قدردانی کند.

مرکز نشر پژوهشگاه در پی فراهم کردن بستری مناسب برای اعطای تسهیلات بیش‏تر است تا مولفان و مترجمان بتوانند با آرامش بیش‏تر آثارشان را به چاپ برسانند. پرواضح است این حمایت ‏ها با رعایت کامل ضوابط و استانداردها و بررسی عیار علمی کتاب همراه خواهند بود.

مرکز نشر پژوهشگاه با درک ضرورت نیازسنجی از صنعت در انتشار کتاب‏های پژوهشگاه اکنون به‏ عنوان تنها ناشر تخصصی در حوزه صنعت نفت و عضو انجمن فرهنگی ناشران کتب دانشگاهی شناخته می‏شود و سعی دارد با همکاری چهار شرکت اصلی وزارت نفت حوزه فعالیت خود را توسعه دهد.

شبکه توزیع کتب پژوهشگاه نیز رو به گسترش است و کتاب‏های منتشره، علاوه بر عرضه مستقیم در فروشگاه کتاب مستقر در پژوهشگاه، از طریق نمایندگی‏های فروش کتاب و درگاه فروش الکترونیکی کتاب نیز در دسترس دانش ‏پژوهان و علاقمندان‏ اند.

مرکز نشر پژوهشگاه در طبقه هشتم ساختمان مرکزی پژوهشگاه مستقر شده و کارشناسان این مرکز آماده مشاوره و راهنمایی علاقمندان به حوزه نشر کتاب هستند.

 

فروشگاه آنلاین مرکز نشر پژوهشگاه صنعت نفت

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت