EN

طراحي پايه و تفصيلي واحدهاي ميني ريفاينري

طراحي پايه و تفصيلي واحدهاي ميني ريفاينري

طرح های کاربردی/ حل معضل

مینی­ ریفاینری­ها واحدهای کوچک تولید فرآورده های پالایشگاهی با ظرفیت 200 تا 10000 بشکه در روز بوده که توانایی تولید فرآورده­های قابل استفاده توسط مصرف کنندگان نهایی (مطابق با استاندارد های مورد نیاز کشور و همچنين صادرات) را دارا هستند. خوراك ميني ­ريفاينري­ها شامل گستره وسيعي از هيدروكربن­ها نظير ميعانات گازي، نفت خام و يا مخلوط آنها است كه پس از دريافت آن محصولاتي از قبیل نفتا، گازوئیل، لوب كات، مازوت و قیر تولید می‌کنند. برخی از مینی ریفاینری‌ها در ظرفيت هاي پايين تر قابلیت جابه‌جایی دارند یعنی به صورت پرتابل ساخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را از يك چاه نفتی به چاه نفتي دیگر منتقل کرد، اما نقطه ضعف آنها نیز این است که قابلیت تصفیه بعضی مواد اولیه را ندارند و برای این منظور مواد اولیه حتماً باید به پالایشگاه بزرگ منتقل شود اما نوع ثابت این ضعف را ندارد.

  • پالايشگاه­هاي كوچك داراي مزاياي به خصوص خود هستند كه شامل موارد زير مي­گردد.
  • افزایش ضریب اطمینان در امنیت ملی در اثر پراکنده کردن واحدهای تولید فرآورده ­های نفتی
  • انعطاف ­پذيري بسيار بالاي فرايند.
  • قابليت طراحي فرايند به صورت پيوسته (Continuous) و يا ناپيوسته (Batch)
  • گستره­ي وسيع خوراك
  • قابليت جابجايي واحد

مگاپروژه

واحدهاي ميني­ ريفاينري گوناگون در قالب پروژه­هاي متعدد در نقاط مختلف كشور و براي خوراك­هاي گوناگون و نيز با هدف توليد محصولات مختلف در پژوهشگاه صنعت نفت طراحي پايه و تفصيلي گرديده است..

بومی سازی

طراحي واحدهاي پالايشگاهي كوچك در پژوهشگاه صنعت نفت بومي­ سازي شده است و  توانمندي هاي پژوهشگاه صنعت نفت شامل موارد زير مي­گردد.

  • طراحي ميني­ريفاينري­ها با ظرفيت ­هاي مختلف جهت توليد محصولات مورد نظر مشتري
  • انجام كليه مراحل مهندسي از قبيل طراحي پايه و تفصيلي، خريد، نصب و راه­ اندازي ميني­ريفاينري­ها
  • آماده ­سازي و آموزش پرسنل جهت بهره ­برداري از ميني­ ريفاينري­ها
  • فراهم نمودن تجهيزات آزمايشگاهي لازم جهت كنترل كيفيت خوراك و محصولات

جلوگیری از خروج ارز

با توجه به مزاياي خاص اين نوع از پالايشگاه­ها و نياز به سرمايه گذاري بسيار كمتر در مقايسه با پالايشگاه­هاي بزرگ، امكان سرمايه گذاري بخش خصوصي و جلوگيري از خام فروشي وجود دارد. در نتيجه از خروج ارز جلوگيري مي­گردد.

تجاری سازی

پژوهشگاه صنعت نفت صاحب دانش فني لازم براي طراحي پايه و تفصيلي واحدهاي ميني ­ريفاينري مي­باشد.

توجیه اقتصادی

در گذشته از آنجا که تولید نفت خام از میادین بزرگ با ظرفیت و طول عمر بالا، امکان‌پذیر بوده است و از سوی دیگر مصرف فرآورده­ها در نقاط خاصی از کشور متمرکز شده و همچنین راندمان تولید در فنآوریهای موجود پایین بوده است، توجیهات کافی برای احداث پالایشگاه‌های با ظرفیت بالا وجود داشته است. تغییراتی از قبیل عمومی شدن استفاده از فرآورده ­ها در کلیه نقاط کشور، رشد جمعیت شهرها و در نتیجه پراکندگی مراکز مصرف، وجود خطوط لوله نفت خام در گستره بزرگتری از کشور، افت تولید میادین نفت و گاز موجود و لزوم به تولید رساندن میادین کوچک در اقصی نقاط کشور، امکان یافتن واردات نفت خام از مبادی خارج از کشور (همانند طرح  (swapو همچنین دستیابی به فنآوری های جدیدتر و اقتصادی تر، توجیهات مناسبی برای احداث پالایشگاه های کوچک و پراکنده در سطح کشور است. دوره بازگشت سرمايه در ميني­ ريفاينري­ها بسيار كوتاه و در حد چند ماه است. همچنین در خصوص کشورهای همانند ایران که از وسعت سرزمینی بالایی برخوردارند، پراکنده کردن واحد­های تولید فرآورده با ملاحظه دسترسی به منابع خوراک، منجر به کاهش هزینه ­های حمل و نقل فرآورده­ها خصوصاً براي نقاط دورافتاده می‌گردد. با ذکر دلایل فوق میتوان پي به اهميت واحدهای پالایشگاهي با ظرفیت پایین دست یافت.

نظر کارفرما

ابراز رضايت از انجام پروژه طراحي در پژوهشگاه صنعت نفت، باعث گسترش دامنه كارفرماهاي متقاضي اين نوع پالايشگاه گرديد است و تعداد پروژه­ هاي مرتبط رو به افزايش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support