پژوهشکده مهندسی نفت

درباره پژوهشکده

پژوهشکده مهندسی نفت فعالیت‌های خود را هم‌زمان با تاسیس پژوهشگاه و با راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی مهندسی نفت شامل مغزه‌های نفتی، سیالات مخازن و گل و سیمان حفاری آغاز کرد. در حال حاضر این پژوهشکده متشکل از سه گروه مطالعات و پژوهشی در زمینه‌های فناوری‌های حفاری و تکمیل چاه، فناوری‌های تولید و بهره‌وری از مخازن و فناوری‌های سنگ و سیال مخزن نیز هست.

 این پژوهشکده با به‌کارگیری نیروهای متخصص و مجرب و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، اهم فعالیت‌های تحقیقاتی و خدماتی خود را بر تحقیق، توسعه و دست‌یابی به فناوری‌های نوین حول محورهای حفاری، تولید، ازدیاد برداشت و ارائه خدمات آزمایشگاهی با به‌کارگیری پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها در زمینه‌های مختلف مهندسی نفت نظیر سنگ، سیالات مخازن و حفاری متمرکز کرده است.

در بخش پژوهش‌فناوری‌های حفاری و تکمیل چاه، اغلب پروژه‌های انجام‌یافته در پژوهشکده مهندسی نفت دستاوردهای قابل توجهی در تغییر روند تکنولوژی‌های سنتی در بخش‌های تکنولوژی حفاری، سیمان و سیالات حفاری داشته‌اند، به‌طوری‌که امروزه در اغلب چاه‌های هیدروکربوری مورد مطالعه در پروژه‌های مذکور، از دانش فنی تولیدشده استفاده می‌شود. 

 

 

 

 

مهندسی نفت
پژوهشکده مهندسی نفت، توانمندترین قطب تحقیقاتی در زمینه تحقیقات آزمایشگاهی مهندسی نفت در داخل کشور
پژوهشکده مهندسی نفت، توانمندترین قطب تحقیقاتی در زمینه تحقیقات آزمایشگاهی مهندسی نفت در داخل کشور است. این تحقیقات به منظور شناخت جامع خصوصیات مخزنی، مکانیسم‌های حاکم بر جریان سیالات و ارائه روش‌های نوین در تولید صیانتی از مخازن صورت می‌گیرد. نتایج حاصله در محاسبه ذخایر هیدروکربوری و شبیه‌سازی مخزن و تصمیم‌گیری در جهت بهترین روش برداشت از مخازن بسیار ارزشمند است. با توجه به این که اکثر مخازن بزرگ ایران در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، انجام طرح‌های تزریق گاز و آب و به‌کارگیری روش‌های نوین در تولید و ازدیاد برداشت و هم‌چنین رفع مشکلات تولید نظیر رسوب واکس و آسفالتین، تولید شن و هم‌چنین مدیریت آب و گاز ناخواسته، از اهمیت زیادی برخوردار است. در این راستا، انجام پروژه‌های پژوهشی ازدیاد برداشت نظیر تحقیقات تزریق آب و گاز به مخازن نفتی، تزریق پلیمر و مواد شیمیایی با هدف بهره‌افزایی روش‌های معمولی تزریقی، تحقیقات آزمایشگاهی و میدانی تزریق متناوب آب و گاز، روش‌های افزایش برداشت از مخازن نفت سنگین و به‌کارگیری ژل‌پلیمرها برای افزایش بهره‌وری تولید در این پژوهشکده انجام می‌شود. هم‌چنین مطالعات آزمایشگاهی مغزه و سیال مخزن درخواستی از صنعت به لحاظ کیفی و کمی همواره روند صعودی داشته و حجم قابل ملاحظه‌ای از نمونه‌های چاه‌های نفتی و گازی از مدیریت‌ها و شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی در این پژوهشکده انجام شده است.

گروه های پژوهشی پژوهشکده در زمینه های تخصصی

گروه پژوهش و فناوری های حفاری و تکمیل چاه

متخصصان و کارشناسان این گروه، موفق به بومی‌سازی ده قلم از افزودنی­های سیمان حفاری در مقیاس آزمایشگاهی و آزمایش میدانی سه قلم از این افزودنی­ها شامل: ریتار در دما پایین و متوسط و پراکنده ساز آب شیرین شدند.

گروه پژوهش و فناوری های سنگ و سیال مخزن

از آن جا که سنگ وسیال مخزن، شواهد مستقیم و قابل دسترس یک مخزن به حساب می‌آید، از این رو نتایج حاصل از آزمایش آنها، از اساسی‌ترین داده‌ها برای موفقیت و کارایی یک طرح توسعه میدان است. این گروه با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی، تلاش کرده تا در ارائه سرویس‌هـا و مطالعات آزمایشگاهی، براساس آخـرین تکنولوژی‌های روز دنیـا عمل کند.

گروه پژوهش و فناوری های تولید و بهره وری مخازن

با توجه به این که در بیشتر مخازن ایران "تزریق گاز به صورت امتزاجی" انجام می شود، گروه پژوهشی با این عنوان شکل گرفت و "تزریق متناوب سیال های مختلف، تزریق مواد شیمیایی" و "روش های میکروبی" نیز از دیگر گروه های پژوهشی تایید شده وزارت نفت در زمینه ازدیاد برداشت است.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support