پروژه مطالعات پژوهشی و فناورانه به منظور بهینه سازی فرآیندهای تولید و افزایش برداشت در میدان نفتی اهواز

ميدان نفتي اهواز

معرفی میدان نفتی اهواز

میدان نفتی اهواز به صورت یک تاقدیس سینوسی ملایم و تقریباً متقارن با امتداد شمال غرب، جنوب شرق در زیر قسمتی از شهر اهواز در ناحیه دزفول شمالی واقع شده است. میدان نفتی اهواز دارای دو مخزن اصلی آسماری و بنگستان است.

میدان نفتی اهواز یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی کشور است که تولید آن از دهه 50 شمسی آغاز شد و گرچه تولید آن به دلایل مختلف طی این چهار دهه با افت و خیز همراه ‌بوده و هم اکنون نیز با مشکلات تولیدی مواجه شده ‌است، اما همواره از مهم‌ترین میادین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به شمار می‌رفته است.

این پروژه در راستای انجام مطالعات پژوهشی و فناورانه، جهت ارائه راهکار برای رفع چالش‌های میدان نفتی اهواز و بهینه سازی فرآیند‌های تولید و افزایش برداشت از دو مخزن این میدان تعریف شده است؛ و طی قراردادی به مدت 10 سال فی‌مابین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران به پژوهشگاه صنعت نفت ابلاغ شده است.

 

بسته‌های کاری تعریف شده در پروژه میدان نفتی اهواز

  • شناخت میدان، تبدیل چالش‌های میدان به موضوعات قابل تحقیق و غربالگری کلیه روش‌های ازدیاد برداشت
  • به روز رسانی مدل شبیه‌سازی مخزن و شبیه‌سازی عددی/ تحلیلی نتایج غربالگری
  • ارائه راهکار‌های فناورانه جهت رفع چالش‌های میدان و اجرای پایلوت آزمایشگاهی روش‌های مختلف ازدیاد برداشت و بهبود تولید
  • اصلاح مدل شبیه‌سازی مخزن بر مبنای نتایج حاصله از فاز سوم
  • طراحی و اجرای پایلوت میدانی و پایش نتایج

شرکتهای همکار

پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری مشاوران داخلی و خارجی خود، مطالعه بر روی میدان نفتی اهواز را به صورت همه جانبه آغاز کرده است. مشاور خارجی پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه دلف هلند (DelftUnivesrityofTechnology) است.

پروژه های مرتبط

مطالعات انجام خدمات بازرسی و پایش و ارائه گزارش تفصیلی وضعیت تله‌بخارهای

مطالعات انجام خدمات بازرسی و پایش و ارائه گزارش تفصیلی وضعیت تله‌بخارهای شرکت پالایش نفت تبریز

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support