EN

ارائه لیسانس و طراحی پایه واحد بازیابی گوگرد پتروشیمی ایلام

بازیابی گوگرد پتروشیمی ایلام

پیشرفت EPC: حدود 53/13%

تاریخ شروع طرح: آذر 98

تایید مدارک طراحی پایه توسط SRE کانادا

تحویل مدارک طراحی: خرداد 99

 

اثربخشی

  • واحد بازیابی گوگرد پتروشیمی ایلام به ظرفیت 8815 تن در سال
  • صرفه جویی ارزی 10 میلیون یورویی
  • کاهش انتشار گازH2S
  • قابلیت بازیافت 99/9 درصد

 

Progress

Weight

Factor

Discipline

No.

Cumulativ

Actual

100%

7%

Basic Engineering

1

98.57%

5%

Detail Engineering

2

61.16%

55%

Procurement

3

22.94%

33%

Construction

4

53.13%

100%

Total

 

حمید گنجی، مدیر گروه فناوری‌های بازیابی و تبدیل آلاینده‌های گازی پژوهشگاه به فرآیندهای بازیافت گوگرد یا سولفور ریکاوری اشاره کرد و گفت: خوراک ورودی‌ پالایشگاه‌ها معمولا دارای ترکیبات گوگردی است که از طریق فرآیندهای هیدروتریتینگ، ترکیبات گوگردی به سولفید هیدروژن تبدیل و سرانجام در فرآیندهای شیرین‌سازی با استفاده از حلال آمین، سولفید هیدروژن از ترکیبات موجود جدا می‌شود.

وی با اشاره به خطرهای سولفید هیدروژن برای محیط زیست افزود: در همین زمینه قوانین زیست‌محیطی سخت‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از انتشار آن اعمال می‌شود، گاز اسیدی تولید شده ازسوی پالایشگاه‌ها را در اصل در فرآیندهای بازیافت گوگرد به گوگرد عنصری تبدیل می‌کنند که از این گوگرد می‌توان در صنایع شیمایی، کشاورزی و بهداشتی استفاده کرد. انجام این کار نه تنها آلودگی زیست‌محیطی را از بین می‌برد بلکه ارزش اقتصادی دارد.

مدیر گروه فناوری‌های بازیابی و تبدیل آلاینده‌های گازی پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این‌که بیش از ۱۰ سال است که پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه فناوری بازیافت گوگرد فعالیت می‌کند، اعلام کرد: تا پیش از بومی‌سازی این فرآیند در کشور، همه دانش‌های فنی و طراحی پایه این واحدها متعلق به شرکت‌های خارجی بود که با توجه به اهمیت مسائل زیست‌محیطی، پژوهشگاه صنعت نفت بومی‌سازی دانش فنی فرآیند SRU را از سال‌ها پیش در برنامه‌های خود قرار داد.

وی به اهمیت بومی‌سازی این فرآیند توسط پژوهشگاه صنعت نفت نیز اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه نه تنها توانسته به دانش فنی فرآیند SRU دست یابد، بلکه ساخت کاتالیست‌های مرتبط با این فرآیند را به خوبی انجام داده و دانش فنی ساخت این کاتالیست‌ها را با هدف تجاری‌سازی به شرکت‌های سازنده واگذار کرده است.

مدیر گروه فناوری‌های بازیابی و تبدیل آلاینده‌های گازی پژوهشگاه با تاکید بر اینکه پژوهشگاه تاکنون ۵ واحد صنعتی SRU را طراحی کرده است، گفت: این مجموعه قادر است با همکاری پالایشگاه‌ها واحدهای متعددی را با ظرفیت و درصد H۲S مختلف طراحی کند که در همین راستا پروژه طراحی واحد SRU پتروشیمی ایلام در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است.

به گفته گنجی، خوراک واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام یک خوراک ترش است و در واحد شیرین‌سازی آن گاز اسیدی تولید می‌شود، از این رو این شرکت به دنبال جداسازی ترکیبات گوگردی است و بر همین اساس نیاز به واحد SRU برای تبدیل گاز اسیدی به گوگرد در این پتروشیمی الزامی است.

وی به سابقه پژوهشگاه در طراحی و ساخت واحد SRU نیز اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه برای آنکه بتواند برای نخستین بار به دانش فنی طراحی و ساخت واحد SRU دست یابد با مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز همکاری خود را آغاز کرد که این امر منجر به طراحی این فرآیند برای پالایشگاه گاز بید بلند ۱ شد و در ادامه، پژوهشگاه طراحی این واحد را برای پالایشگاه‌های الفروقلوس سوریه، کرمانشاه و بندرعباس انجام داد.

 

پروژه های مرتبط

مطالعات انجام خدمات بازرسی و پایش و ارائه گزارش تفصیلی وضعیت تله‌بخارهای

مطالعات انجام خدمات بازرسی و پایش و ارائه گزارش تفصیلی وضعیت تله‌بخارهای شرکت پالایش نفت تبریز

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support