EN

رونمایی از طرح مدل‌سازی سیستم‌های نفتی خلیج ‌فارس و دریای عمان

دو طرح مدلسازی با عنوان مروارید خلیج فارس و دوغاب سیمان فوق سبک با استفاده از فناوری نانو با حضور وزیر نفت دقایقی پیش رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان با عنوان طرح مروارید خلیج فارس امروز شنبه با حضور وزیر نفت رونمایی شد. این طرح بزرگترین طرح پژوهشی شرکت ملی نفت است.

تاکنون در اکتشاف میادین کشف شده از روشهای مرسوم و سنتی استفاده میشد ولی در این سیستم از آخرین تکنولوژیهای پیشرفته روز در زمینههای مدلسازی دوبعدی و سه بعدی در مقیاس ناحیهای استفاده میشود.

در این روش از آخرین یافتهها در حوزه علوم زمین چون ژئوفیزیک، ژئوشیمی و مدلسازی استفاده میشود.

این مدلسازی برای بازسازی تاریخچه رسوبات در پهنه خلیج فارس و دریای عمان و همچنین تعیین زمان زایش مواد هیدروکربنی و خروج و مهاجرت نفت وگاز از سنگ منشا به سنگ مخزن مورد استفاده قرار میگیرد.

در این مراسم همچنین از پروژه دوغابهای سیمان فوق سبک با استفاده از فناوری رونمایی شد. در این پروژه محققان موفق به طراحی و فرمولاسیون دوغابهای سیمان فوق سبک شدند.

طراحی دوغاب سیمان فوق سبک با بهرهگیری از فناوری نانو و با تکیه بر تکنولوژی توزیع دانهبندی ذرات در مقیاس آزمایشگاهی به نتیجه رسید. این دوغاب برای انجام سیمانکاری مطلوب پشت لولههای جداری یا آستری چاههای نفتی و گازی مورد استفاده قرار میگیرد تا عمر چاهها افزایش و میزان بهرهوری آنها را ارتقا دهد.

علاوه بر این در این مراسم تفاهم نامهای میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نفت فلات قاره برای انتقال تکنولوژی به امضا رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support