EN

ورود سوخت زیستی به سبد انرژی کشور/ ارائه طرح سوخت زیستی به مجلس

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به توانمندیهای کشور در زمینه تولید سوختهای زیستی گفت: به منظور وارد کردن سوختهای زیستی به سبد انرژی کشور پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی داده شد که در صورت ایجاد کنسرسیوم این طرح به مجلس ارائه میشود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وحید حدادی اصل امروز چهارشنبه در حاشیه هماندیشی سوختهای پاک در جمع خبرنگاران با اشاره با جایگاه ایران در حوزه سوختهای فسیلی، افزود: ایران در تولید نفت بعد از کشور عربستان قرار دارد و در اپک صاحب کرسی است ضمن آن که در تولید گاز نیز درجایگاه دوم جهانی قرار دارد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به ضرورت جایگزین کردن سوختهای فسیلی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به آلاینده بودن سوختهای فسیلی و پیگیریهای پیمان کیوتو در زمینه کاهش آلایندههای زیست محیطی، لازم است تا رویکرد کشور در زمینه جایگزینی سوختهای فسیلی تغییر کند.

وی استفاده از سوختهای تجدیدپذیر و بایوفیول را راهکاری مناسب برای جایگزین کردن سوختهای فسیلی دانست و در این باره توضیح داد؛ استفاده از سوختهای فسیلی نه تنها ارزش افزوده بالایی ایجاد نمیکند بلکه آلایندههای زیست محیطی را به همراه دارد از این رو لازم است تا نفت و گاز در تولید مواد شیمیایی و پلیمری به کار برده شود.

حدادی با تاکید بر اینکه برای خارج کردن نفت از سبد انرژی نیاز به جایگزینهای دیگر داریم، یادآور شد: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد میتواند در جهت تولید بایوفیول اقدام کند که در این راستا پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه نفت گامهایی را در این راستا برداشته است.

وی اضافه کرد: به منظور وارد کردن بایودیزل در سبد انرژی کشور و تولید صنعتی آن، نیاز به ایجاد کنسرسیومی در این زمینه بود که با ایجاد این نشست پیشنهاد ایجاد این کنسرسیوم با حضور وزارتخانههای نفت، جهادکشاورزی و همچنین سازمان محیط زیست داده شد.

حدادی با اشاره به زمینههای تحقیقاتی در حوزه بایودیزل در کشور، یادآور شد: با توجه به فعالیتهای علمی که در دانشگاهها، پژوهشگاهها و سایر سازمانهای مرتبط انجام شده است، در زمینه تولید بایوفیول نیاز به وارد کردن دانش فنی خاصی نیست بلکه لازم است تا با هم افزایی میان دستگاههای مختلف اقدام به تولید سوختهای تجدیدپذیر کرد. رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، درصورت ایجاد این کنسرسیوم، طرح تولید بایوفیول با استفاده از دانههای غیرخوراکی و تولید صنعتی آن و ارائه طرح به مجلس خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support