جلوگیری از خام فروشی گوگرد در آینده نزدیک

جلوگیری از خام فروشی گوگرد در آینده نزدیک

شانا ـ گروه نفت: پژوهشگاه صنعت نفت، به فناوری لازم برای استفاده از گوگرد در کشاورزی دست یافته است.

به گزارش خبرنگار شانا، محمود ترکی در نشست خبری امروز (سهشنبه 17 خرداد) با اعلام این خبر افزود: بر اساس بررسیها، بیش از 16 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد که از این میزان 8 تا 5/8 میلیون هکتار میتوان برای اصلاح مواد قلیایی از گوگرد استفاده کرد.

معاون فناوری و امور بینالملل پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که سالهای گذشته بخش قابل توجهی از گوگرد تولیدی صنعت نفت به شکل خام و هر تن 50 تا 60 دلار صادر شده است، گفت: با استفاده از فناوری در اختیار پژوهشگاه صنعت نفت، ارزش افزوده این گوگردها به هرتن 300 دلار رسیده که با استفاده از عناصر ریز مغذی، این ارزش افزوده به 500 تا 600 دلار هر تن نیز خواهد رسید.

وی نیاز گوگرد کشاورزی برای افزایش حاصلخیزی خاک کشور را سالانه حدود 8 میلیون تن اعلام کرد و گفت: این گوگرد میتواند حاصلخیزی خاک را افزایش دهد و سبب جذب موادمعدنی برای گیاهان شود.

ترکی تامین نیاز صنعت نفت به دانش و فناوری تبدیل گوگرد به محصولات با ارزش افزوده بالا، ایجاد بسترهای مناسب برای جلوگیری از خام فروشی گوگرد، دستیابی به دانش طراحی و ساخت واحدهای تولید گوگرد بنتونیتی و توسعه فناوری تولید گوگرد بنتونیتی غنی شده با آهن، روی و منگنز را از اهداف دستیابی محققان پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت به تولید گوگرد کشاورزی اعلام کرد.

رئیس پژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این مراسم گفت: همزمان با افزایش استحصال و بهرهبرداری از منابع هیدروکربوری نفت و گاز در جهان، تولید گوگرد از مصرف آن فراتر رفته و سالانه مقادیر فراوانی از آن به صورت مازاد باقی میماند؛ از این رو کشورهای عمده تولید کننده گوگرد باید به دنبال راهبردهای میان مدت و بلندمدت برای مصرف گوگرد مازاد خود باشند.

دکتر تیموری افزود: یافتن مصارف جدید برای گوگرد مازاد پالایشگاه‌‌های نفت و گاز کشور و تبدیل آن به محصولاتی با ارزش افزوده از جایگاه ویژهای در توسعه فناوری و اقتصاد کشور برخوردار است.

وی تولیدکنونی گوگرد کشور را دو میلیون تن در سال اعلام کرد و گفت: از این میزان دو هزار تن در روز در پالایشگاه خانگیران مشهد تولید میشود؛ از این رو طرح تولید گوگرد کشاورزی در این پالایشگاه اجرا و محصولات تولید شده در آن برای تستهای میدانی در 25 استان کشور توزیع شده است.

رئیس پژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت درباره مشکلات مرتبط با نقل و انتقال گوگرد تولید شده در پالایشگاه خانگیران گفت: وجود مشکلات مرتبط با انبار، حملونقل و ملاحظات زیست محیطی،گوگرد، همچنین عدمصرفه اقتصادی خام فروشی آن سبب شده است تا پالایشگاه گازخانگیران بخشی از تولید گوگرد خود را به تولید فرآورده گوگرد بنتونیتی اختصاص دهد.

وی ادامه داد: به همین منظور پژوهشگاه صنعت نفت در تعامل با این پالایشگاه، زمینه تولید انبوه فورمولاسیونهای مختلف گوگردی حاوی بنتونیت و عناصر ریزمغذی (نانواکسیدهای فلزی) را فراهم کرده است.

دکتر تیموری با بیان این که پژوهشگاه صنعت نفت در سال 88 در میان 41 مرکز پژوهشی کشور رتبه نخست را به دست آورده است، گفت: این پژوهشگاه هم اکنون برای استفاده گوگرد تولید شده در صنعت نفت برای سایر مصارف همچون استفاده به جای قیر در آسفالت، مذاکراتی با وزارت راه و شرکت گاز در دست اقدام دارد.

رئیس پژوهشکده نفت پژوهشگاه صنعت نفت از انتشار آگهی فروش دانش فنی تولید کاتالیست زئولیست آچاهار، ریفورمیت، اس. پی. اچ (سولفورزدایی از نفتا)، نانو کربن تویوب و نانو اکسیدهای فلزی خبر داد و گفت: این آگهیها از اوایل هفته آینده در روزنامههای کثیرالانتشار کشور منتشر خواهند شد.

دکتر ابراهیم علایی، مسئول پروژه گوگرد کشاورزی در پژوهشگاه صنعت نفت نیز اظهار داشت: هم اکنون میزان مصرف و تولید گوگرد در جهان با یکدیگر همخوانی ندارد؛ به طوری که تولید این محصول 60 میلیون تن در روز و مصرف آن 3 تا 4 هزار تن است؛ از این رو میبایست کشورهای تولید کننده گوگرد به فکر افزایش افزوده و تبدیل این محصول به سایر فرآوردههای نفتی و گازی باشند.

دکتر علایی گفت: در شرایط کنونی سالانه 5/4 میلیون تن کودشیمیایی در صنعت کشاورزی کشور مصرف میشود که در صورت جایگزینی گوگرد کشاورزی با این ماده، علاوه بر آثار زیست محیطی مناسب میتواند ارزش افزوده زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد.

وی گفت: چنانچه پژوهشگاه صنعت نفت بتواند فرمولاسیون گوگرد کشاورزی را با استفاده از اکسیدهای فلزی همچون روی بسازد، ارزش افزوده هر تن گوگرد تولیدی در کشور به 450 تا 600 دلار خواهد رسید؛ در حالی که هم اکنون این ارزش برای هر تن گوگرد 50 تا 60 دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support