EN

پژوهشگاه صنعت نفت پیشگام دراستفاده از انرژی‌های نو

رئیس واحد خدمات فنی و مهندسی پژوهشگاه صنعت نفت در گفتوگو با راه مردم با تشریح برنامههای پژوهشگاه در حوزه استفاده ازانرژی خورشیدی از نصب 160 واحد کلکتور خورشیدی در راستای طرح هدفمندکردن یارانهها در این مرکز تحقیقاتی خبر داد.

محمدصادق رشیدی با اعلام این مطلب گفت: با توجه به افزایش بهای سوخت فسیلی و عوامل زیانآور زیست محیطی در استفاده از انرژیهای فسیلی امروزه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر باد، انرژی آبی، خورشید و زمین گرمایی جزو سیاستهای اصلی دولتها محسوب میشود.

 وی افزود: درهمین راستا پژوهشگاه صنعت نفت که یکی از اولین استفادهکنندگان انرژی خورشیدی در سطح وزارت نفت است، گسترش استفاده از این نوع انرژی را با نصب کلکتورهای خورشیدی و بهرهبرداری از آنها عملی کرده است.

رشیدی با برشمردن مزایای استفاده از انرژی خورشیدی تأکید کرد: محدودیت منابع فسیلی، سطح بالای تشعشع خورشیدی در ایران و به خصوص در تهران جلوگیری از تولید عوامل زیانآور زیستمحیطی، استفاده از فناوریهایی که در سیستمهای خورشیدی به کار میرود و همچنین افزایش بهای سوخت و طرح هدفمندی یارانهها که این روزها دردست اجراست ما را بر آن میدارد که استفاده از انرژی خورشیدی را در صدر برنامهها قرار دهیم. وی در ادامه توضیح داد از حدود 5/1 سال قبل پژوهشگاه در استفاده از انرژی خورشیدی پیش قدم شد و با اجرای طرح نصب کلکتور دررستوران در تمام تابستان سال گذشته بدون استفاده از انرژی فسیلی صرفاً با انرژی آبگرمکنهای خورشیدی آب مصرفی رستوران تأمین شد. وی ادامه داد: با بررسیهای انجام شده و تشخیص مقرون به صرفه بودن این انرژی در ادامه اجرای طرح بر روی سیستم موتورخانه مرکزی به شکل جداگانه پیگیری شد به طوری که اکنون دراین مجموعه با استفاده از تعداد 80 عدد کلکتور خورشیدی و استفاده از فضای موجود پشتبامهای موتورخانه این سیستم، آب گرم مصرفی برای حدود  2000 نفر پرسنل را بدون انرژی فسیلی برای حدود 9 ماه از سال به صورت کامل تأمین میکند.

وی افزود: این طرح با هماهنگی معاونت پژوهش انرژی و محیط زیست و همکاری شرکت بهینهسازی مصرف سوخت وزارت نفت اجرا شد. کلیه هزینههای اجرای طرح نظیر خرید و نصب کلکتورها و بخشی از لولهکشیهای آن توسط شرکت بهینهسازی مصرف سوخت تأمین و بخشی از هزینهها شامل شاسیکشی، لولهکشی و عملیات ساختمانی این دو طرح توسط پژوهشگاه تأمین شد.

محمدصادق رشیدی افزود: اکنون در مجموع تعداد 160 واحد کلکتور خورشیدی نصب شده که روزانه حدود 250 مترمکعب گاز در فصول گرم سال (9 ماه از سال) صرفهجویی خواهد شد. رشیدی در پایان گفت: با ترویج این گونه فعالیتها در میان سازمانها و مردم کمک بسیار خوبی در راستای حفظ محیط زیست خصوصا برای شهرهای بزرگ صنعتی و کمک در کاهش مصرف سوختهای فسیلی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support