نخستین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم احداث می شود

نخستین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم احداث می شود

شانا ـ گروه نفت: رئیس پژوهشکده پالایش نفت در پژوهشگاه صنعت نفت، از احداث پالایشگاه نفت فوق سنگین با هدف پالایش نفت خام تولیدی میدانهای سروش و نوروز در جزیره قشم تا یک سال و نیم آینده خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، منصور بزمی افزود: نخستین پالایشگاه نفت فوق سنگین با هدف تولید محصولات سبک و قیر مرغوب به ظرفیت 30 هزار بشکه در روز تا یک سال و نیم آینده به بهرهبرداری خواهد رسید.

رئیس پژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: با تبدیل نفت خام سنگین به محصولات دیگر و ایجاد ارزش افزوده، درآمد بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

وی یادآور شد: نفت خام تولیدی از میدانهای سروش و نوروز، یکی از سنگینترین نفت خامهای کشور است که در این پالایشگاه به محصولات با ارزشتر تبدیل میشود و بازار فروش مناسبتری نیز در کشورهای آسیایی و اروپایی پیدا خواهد کرد.

بزمی با بیان این که اکنون 6 ماه از مراحل ساخت نخستین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم میگذرد، افزود: طراحی واحد پالایشگاه نفت فوق سنگین در قشم از سوی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد و با انعقاد قرارداری فناوری تولید نفت خام سبک و قیرمرغوب از نفت خام فوق سنگین، در اختیار یک شرکت خصوصی قرار گرفت.

بزمی گفت: بازگشت سرمایه ساخت این پالایشگاه برای شرکت خصوصی بسیار سریع انجام میشود؛ به طوری که پس از گذشت یک سال و شش ماه از راهاندازی این پالایشگاه، سرمایه صرف شده در آن مستهلک خواهد شد.

به گزارش شانا، ساخت هفت پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس، آناهیتا (در کرمانشاه)، هرمز (در بندرعباس)، خوزستان، شیراز، شهریار (در تبریز) و کاسپین (در گلستان) به ارزش 27 میلیارد دلار از سال 1386 در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت. قرار است پالایشگاههای هرمز با ظرفیت 300 هزار بشکه و خوزستان با ظرفیت 180 هزار بشکه با استفاده از روشهای سبکسازی نفت سنگین ساخته شود.

ساخت این 7 پالایشگاه از اولویتهای وزارت نفت در برنامه پنجم است. تولید روزانه 108 میلیون لیتر بنزین، 83 میلیون لیتر گازوئیل، 25 میلیون لیتر نفت سفید، 14 میلیون لیتر نفت کوره و 17 میلیون لیتر گاز مایع از مهمترین محصولات این پالایشگاهها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support