احداث پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم

رییس پژوهشکده پالایش نفت از احداث نخستین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم، به منظور تولید نفت خام سبک و قیر مرغوب خبر داد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران، منصور بزمی، رییس پژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت گفت: اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین با تولید محصولات نفت خام سبک و قیر مرغوب به ظرفیت 20 هزار بشکه در روز تا یک سال و نیم آینده به بهرهبرداری خواهد رسید.

وی با اشاره به این که با تبدیل نفت خام سنگین به محصولات دیگر و ایجاد ارزش افزوده، درآمد بیشتری نصیب کشور خواهد شد، گفت: نفت خام تولیدی از میادین سروش و نوروز یکی از سنگینترین نفت خامهای کشور است که در این پالایشگاه به محصولات با ارزشتر تبدیل و بازار فروش مناسبتری نیز در کشورهای آسیایی و اروپایی پیدا خواهد کرد.

بزمی با بیان این که اکنون 6 ماه از مراحل ساخت اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم میگذرد، افزود: طراحی واحد پالایشگاه نفت فوق سنگین در قشم توسط پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد و با انعقاد قراردادی، تکنولوژی تولید نفت خام سبک و قیر مرغوب از نفت خام فوق سنگین، در اختیار یک شرکت خصوصی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: بازگشت سرمایه برای شرکت خصوصی بسیار سریع انجام میشود، به طوری که بعد از گذشت یک سال و شش ماه از راهاندازی این پالایشگاه، سرمایه مصرف شده در آن مستهلک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support