تولید نفتا و نفت کوره در اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین ایران

تولید نفتا و نفت کوره در اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین ایران

جزییاتی از اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین در ایران؛

نفت خام سنگین سروش و نوروز، قیر میشود/
تولید نفتا و نفت کوره در اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین ایران

رییس پژوهشکده پالایش نفت در پژوهشگاه صنعت نفت میگوید: پالایشگاه جدیدی که قرار است برای پالایش نفت فوق سنگین در جزیره قشم احداث شود، از نفت خام آسفالتین میدانهای نفت سروش و نوروز سالانه 800 هزار تن محصول قیر بسیار مرغوب تولید خواهد کرد.

منصور برمی؛ رییس پژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتوگو با خبرنگار پایگاه اطلاعرسانی شرکت ملی نفت ایران، با اعلام این خبر گفت: حضور مقادیر قابل توجه آسفالتین و فلزات سنگین در نفتهای خام آسفالتینی، معضل بزرگی در پالایش و ارتقای کیفیت تهماندههای نفت خام فوق سنگین است.

وی تاکید کرد: نفت خام تولیدی از میادین سروش و نوروز یکی از سنگینترین نفت خامهای تولیدی از میادین نفتی ایران است، که قرار است در این پالایشگاه به محصولات با ارزشتر تبدیل و بازار فروش مناسبتری نیز در کشورهای آسیایی و اروپایی برای ایران ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: با تولید قیر از نفت خام آسفالتینی میدانهای نفتی سروش و نوروز با ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن در جزیره قشم، زنجیره ارزش افزوده تولید نفت خام فوق سنگین ایران در خلیج پارس، بهبود خواهد یافت چرا که قیر تولید شده در این پالایشگاه از نوع بسیار مرغوب و دارای قدرت رقابت با انواع مشابه در بازارهای جهانی است.

بزمی یادآور شد: این پالایشگاه که اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین است برای تولید محصولات نفت خام سبک و قیر مرغوب با ظرفیت پالایش 30 هزار بشکه در روز طراحی شده است و تا یک سال و نیم آینده به بهرهبرداری خواهد رسید.

رییس پژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: با تبدیل نفت خام سنگین به محصولات دیگر و ایجاد ارزش افزوده، درآمد بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

وی در ادامه افزود: تنها بخشی از تولید این پالایشگاه به قیر مرغوب اختصاص خواهد یافت و در این مجتمع پالایشی محصولات با ارزش دیگری همچون نفتا برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی یا کاربرد بنزینسازی، نفت کوره و سوختهای دیزلی نیز تولید خواهند شد.

وی با بیان اینکه اکنون 6 ماه از آغاز مراحل ساخت اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم سپری شده است افزود: طراحی واحد پالایشگاه نفت فوق سنگین در قشم توسط پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد و با انعقاد قراردادی تکنولوژی تولید نفت خام سبک و قیر مرغوب از نفت خام فوق سنگین، در اختیار یک شرکت خصوصی قرار گرفت.

بزمی همچنین پیش از این در گفتوگو با خبرنگار ما تصریح کرده بود: بازگشت سرمایه برای شرکت خصوصی مجری این طرح بسیار سریع انجام میشود، به طوری که بعد از گذشت یک سال و شش ماه از راهاندازی این پالایشگاه، سرمایه صرف شده در آن مستهلک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support