EN

نفتا و نفت کوره در اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین ایران تولید می‌شود

تهران ـ رییس پژوهشکده پالایش نفت در پژوهشگاه صنعت نفت گفت: پالایشگاه جدیدی که قرار است برای پالایش نفت فوق سنگین در جزیره قشم احداث شود، از نفت خام آسفالتین میدانهای نفتی سروش و نوروز، سالانه 800 هزار تن محصول قیر بسیار مرغوب تولید خواهد کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شرکت ملی نفت ایران، “منصور بزمی” اظهار داشت: وجود مقادیر قابل توجه “آسفالتین” و فلزات سنگین در نفتهای خام آسفالتینی، معضل بزرگی در پالایش و ارتقای کیفیت نفت خام فوق سنگین است. وی تاکید کرد: نفت خام تولیدی از میادین سروش و نوروز یکی از سنگینترین نفت خامهای تولیدی از میادین نفتی ایران است، که قرار است در نخستین پالایشگاه نفت فوق سنگین در کشور به محصولات با ارزشتری تبدیل و بازار فروش مناسبتری نیز در کشورهای آسیایی و اروپایی برای ایران ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: با تولید قیر از نفت خام آسفالتینی میدانهای نفتی سروش و نوروز با ظرفیت تولید سالانه 800  هزار تن در جزیره قشم، زنجیره ارزش افزوده تولید نفت خام فوق سنگین ایران بهبود خواهد یافت، چرا که قیر تولید شده در این پالایشگاه از نوع بسیار مرغوب و دارای قدرت رقابت با انواع مشابه در بازارهای جهانی است.

بزمی یادآور شد: این پالایشگاه با ظرفیت پالایش 30 هزار بشکه در روز طراحی شده است و تا یک سال و نیم آینده به بهرهبرداری خواهد رسید که با بهرهبرداری از آن و با تبدیل نفت خام سنگین به محصولات دیگر و ایجاد ارزش افزوده، درآمد بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

وی افزود: تنها بخشی از تولید این پالایشگاه به قیر مرغوب اختصاص یافت و در این مجتمع پالایشی، محصولات با ارزش دیگری همچون نفتا برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی تولید خواهد شد.

این مقام مسوول همچنین بیش از این تصریح کرده بود که بازگشت سرمایه برای شرکت خصوصی مجری این طرح بسیار سریع انجام میشود، به طوری که بعد از گذشت یک سال و شش ماه از راهاندازی این پالایشگاه، سرمایه صرف شده در آن مستهلک خواهد شد. وی با بیان اینکه اکنون شش ماه از آغاز مراحل ساخت اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم سپری شده است،خاطرنشان کرد: طراحی پالایشگاه نفت فوق سنگین در قشم از سوی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده و با انعقاد قراردادی فنآوری تولید نفت خام سبک و قیر مرغوب از نفت خام فوق سنگین، در اختیار یک شرکت خصوصی قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support