EN

قرارداد طرح پژوهشی مروارید خلیج فارس امضا شد

تهران ـ قرارداد طرح ملی ـ پژوهشی مروارید خلیج فارس مشتمل بر مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان، شنبه بعدازظهر در محل پژوهشگاه صنعت نفت و با حضور وزیر نفت، بین پژوهشگاه و شرکت نفت فلات قاره ایران امضا شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، این پژوهش منطقهای به وسعت 183 هزار و 500 کیلومترمربع شامل 80 ساختار زمین شناسی، 17 میدان نفتی و 490 چاه نفت و گاز را در بر میگیرد و از طریق تعیین سیستمهای نفت و گاز، شناسایی ذخایر اکتشافی آتی و توسعه میادین هیدروکربنی را امکانپذیر میکند.

“رستم قاسمی”وزیر نفت در حاشیه مراسم امضای این قرارداد، طرح مروارید خلیج فارس را بزرگترین قرارداد پژوهشی نفت کشور بیان کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که این طرح در توسعه صنعت نفت به خصوص در بخش دریایی، موفقیتهای بزرگی را به ارمغان آورد.

طرح مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان (طرح مروارید خلیج فارس) از رویکرد چند رشتهای شامل بهرهگیری از آخرین روشهای توسعه یافته در علوم زمین (ژئوفیزیک، پتروفیزیک، ژئوشیمی و مدلسازی) برای تشخیص فرآیندهای بازسازی تاریخچه تدفین رسوبات در پهنه خلیج فارس و دریای عمان از زمان پالئوزوئیک تاکنون، تعیین زمان زایش، خروج و مهاجرت نفت و گاز، تعیین کمیت و کیفیت نفت و گاز تولید شده استفاده میشود.

همچنین این روشها در تعیین زمان انباشته شدن نفت و گاز در تلههای ساختمانی و چینهای، تعیین ترتیب زمانی وقایع زمین شناسی و تکتونیکی فعال در منطقه و ردهبندی مناطق دارای پتانسیل تجمعهای هیدروکربنی برای اکتشاف کاربرد دارد.

در این طرح همه لایههای چاهها به دقت بررسی خواهد شد تا با مدلسازی سه بعدی اطلاعات ارزشمندی مانند زمان تولید نفت، جریان پیدا کردن و مسیرهای مهاجرت به دست آید.

با در اختیار داشتن چنین اطلاعات ارزشمندی میتوان نواحی که دارای ریسک اکتشافی کمتر و احتمال وجود منابع هیدروکربوری در آن بیشتر است را مورد شناسایی قرارداد.

با تکنیکهایی مانند مدلسازی سه بعدی میتوان علاوه بر رساندن میزان ریسک شناسایی ذخایر هیدروکربوری به حداقل، از لحاظ مالی نیز صرفهجویی قابل توجهی انجام داد. زیرا با استفاده از شیوههای مرسوم اکتشاف هزینه زیادی صرف میشد و در صورت کشف نشدن منبع جدید تمام این هزینهها به هدر میرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support