EN

طرح مروارید خلیج فارس حجم ذخایر باقیمانده نفت و گاز کشور را مشخص می‌کند

طرح مروارید خلیج فارس حجم ذخایر باقیمانده نفت و گاز کشور را مشخص میکند

 

نفت نیوز: رئیس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت گفت: طرح مروارید خلیج فارس حجم کل ذخایر نفت و گاز کشور را مشخص میکند و با کم کردن میزان ذخایر اعلام شده کنونی، حجم ذخایر باقیمانده مشخص میشود.

سید صالح هندی روز جمعه در گفتوگو با ایرنا، افزود: طرح مروارید خلیج فارس که به مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان میپردازد، مشخص میکند که در چه مناطقی باید به دنبال مخازن نفت و گاز باشیم.

وی اضافه کرد: بعد از تشکیل نفت در لایههای زمین در مسیرهایی و تحت شرایطی خاص مهاجرت میکند و در نهایت در نقطهای به تله میافتد که این پروژه تحقیقاتی نقاط هدف و جاهایی که باید به جستجوی نفت بپردازیم را مشخص میکند.

رئیس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت افزود: مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان سیستمی است که تمام شرایط لازم برای شناسایی ذخایر هیدروکربوری اعم از نفت و گاز را تحلیل میکند.

هندی هدف از این مدلسازی را شناسایی رسوبگذاریها عنوان کرد که مسیر مهاجرتها، موقعیت به تله افتادن منابع، حجم نفت و گاز و کیفیت این منابع را مشخص میکند.

وی همچنین یکی از دستاوردهای طرح مروارید خلیج فارس را کاهش ریسک اکتشاف عنوان کرد و گفت: تاکنون چنین مطالعهای در این سطح گسترده در منطقه انجام نشده و پژوهشگاه نیز به صورت موردی تحقیقاتی انجام داده، اما مطالعه جامع تاکنون صورت نگرفته است.

به گفتهی این مقام مسئول در پژوهشگاه صنعت نفت این طرح تحقیقاتی منطقهای به وسعت 183 هزارو 500 کیلومتر مربع شامل 80 ساختار زمینشناسی، 17 میدان و 490 چاه نفت و گاز را در برمیگیرد و در نوع خود به لحاظ بزرگی و مقیاس بینظیر است.

به گزارش ایرنا، قرارداد طرح ملی ـ پژوهشی مروارید خلیج فارس مشتمل بر مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان، شنبه (شانزدهم مهرماه) در محل پژوهشگاه صنعت نفت، میان این پژوهشگاه و شرکت نفت فلات قاره ایران امضا شد.

طرح مدلسازی سیستمهای نفتی خلیج فارس و دریای عمان (طرح مروارید خلیج فارس) از رویکرد چند رشتهای شامل بهرهگیری از آخرین روشهای توسعه یافته در علوم زمین (ژئوفیزیک، پتروفیزیک، ژئوشیمی و مدلسازی) برای تشخیص فرآیندهای بازسازی تاریخچه تدفین رسوبات در پهنه خلیج فارس و دریای عمان از زمان پالئوزوئیک تاکنون، تعیین زمان زایش، خروج و مهاجرت نفت و گاز، تعیین کمیت و کیفیت نفت و گاز تولید شده استفاده میشود.

همچنین این روشها در تعیین زمان انباشته شدن نفت و گاز در تلههای ساختمانی و چینهای، تعیین ترتیب زمانی وقایع زمینشناسی و تکتونیکی فعال در منطقه و ردهبندی مناطق دارای پتانسیل تجمعهای هیدروکربنی برای اکتشاف کاربرد دارد.

در این طرح همه لایههای چاهها به دقت بررسی خواهد شد تا با مدلسازی سه بعدی اطلاعات ارزشمندی مانند زمان تولید نفت، جریان پیدا کردن و مسیرهای مهاجرت به دست آید.

با در اختیار داشتن چنین اطلاعات ارزشمندی میتوان نواحی که دارای ریسک اکتشافی کمتر و احتمال وجود منابع هیدروکربوری در آن بیشتر است مورد شناسایی قرار داد.

با تکنیکهایی مانند مدلسازی سه بعدی میتوان علاوه بر رساندن میزان ریسک شناسایی ذخایر هیدروکربوری به حداقل، از لحاظ مالی نیز صرفهجویی قابل توجهی انجام داد، زیرا با استفاده از شیوههای مرسوم اکتشاف هزینه زیادی صرف میشد و در صورت کشف نشدن منبع جدید تمام این هزینهها به هدر میرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support