دانش فنی ژل پلیمر نانو کامپوزیت در کشور بومی شد

دانش نفت: دانش فنی ساخت ژل‌های پلیمری مورد استفاده در مدیریت آب مخزن و پس از آن ازدیاد برداشت از مخازن نفتی ثبت ملی شد و فرآیند ثبت بین‌المللی دانش فنی این مواد نیز، در حال انجام است.

رئیس پژوهشکده علوم و تکنولوژی پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: دانش فنی ژل نانو کامپوزیت متناسب با شرایط مخازن نفتی کشور در مدت پنج سال به دست آمد و فرآیند ثبت بین‌المللی دانش فنی این مواد در حال انجام است. محمود همتی با بیان این که هم اکنون ازدیاد برداشت از مخازن (EOR) و بهبود روش‌های برداشت (IOR) به روش‌های مختلف انجام می‌شود، افزود: برداشت از مخازن نفتی در سه مرحله برداشت اولیه به میزان حدود 20 تا 50 درصد با استفاده از نیروی طبیعی مخزن، برداشت ثانویه به میزان حدود 30 درصد با استفاده از روش‌های تزریق آب و گاز و برداشت ثالثیه برای استخراج نفت خام باقی مانده به روش‌ حرارتی (احتراق در چاه یا تزریق آب داغ)، مواد شیمیایی (محلول‌های پلیمری) و روش‌های امتزاجی (استفاده از گاز CO2) انجام می‌شود، به گفته وی، هم اکنون بیشتر مخازن نفتی ایران در وضعیت برداشت ثانویه قرار دارند. رئیس پژوهشکده علوم و تکنولوژی پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت درباره فعالیت‌های انجام شده در این پژوهشکده در زمینه ازدیاد برداشت و مدیریت آب مخزن گفت: پس از تولید و برداشت اولیه از مخازن، ضروری است به میزان مشخصی آب یا گاز با هدف افزایش برداشت، به مخزن تزریق و روند حرکت سیال داخل مخزن کنترل شود.

تشریح کاربرد ژل در مدیریت آب مخازن نفتی

رئیس پژوهشکده علوم و تکنولوژی پلیمر پژهشگاه صنعت نفت درباره روند اجرای پروژه‌های مدیریت آب مخزن گفت: اگر مقدار تولید آب از چاه به دلیل شکاف طبیعی مخزن یا افزایش تزریق آب برای ازدیاد برداشت افزایش یابد و چاه به مرحله آب‌دهی برسد و این مسئله سبب بالا رفتن واترکات چاه شود، در این حالت، تأسیسات روزمینی (سطح‌الارضی) قادر به جداسازی آب از نفت نیست و باید پس از شناسایی منشأ شکاف‌ها، از ژل‌ها یا روش‌های دیگر برای مدیریت آب مخزن با استفاده از ژل پوشیده و در نتیجه از افزایش بالا آمدن بیش از اندازه آب در مخازن جلوگیری می‌شود. به گفته وی، این ژل متناسب با شرایط مخازن کشور در برابر دما تا حدود 90 درجه سانتیگراد و شوری 260 هزار پی پی ام مقاوم است و نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی از پایداری بیشتری برخوردارند. رئیس پژوهشکده علوم و تکنولوژی پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت یادآور شد: پیش از این، از سیمان، کلسیم کربنات، پکرها برای مدیریت آب مخازن استفاده می‌شد، ولی استفاده از ژل در مقایسه با دیگر روش‌ها، بهتر و مقاوم‌تر است. وی گفت: از مدت‌ها پیش، پروژه هایی در زمینه هیدروژول‌های نانو کامپوزیتی در این پژوهشکده تعریف و اجرا و ژل مورد نظر نیز ساخته شد، همچنین با همکاری پژوهشکده مهندسی نفت، ارزیابی آزمایشگاهی این ژل انجام و مقرر شد در یکی از چاه‌های نفتی مورد استفاده قرار گیرد. همتی یادآور شد: ژل‌های به کار رفته باید از استحکام، پایداری و عمق نفوذ‌ بالا برخوردار باشند و بین درصد جذب آب و سایر پارامترهای یاد شده، رابطه بهینه‌ و منطقی وجود داشته باشد. وی درباره پروژه‌های تحقیقاتی انجام شده در پژوهشکده علوم و تکنولوژی پلیمر در زمینه کاربرد پلیمرها در مدیریت آب مخازن نفتی گفت:طراحی و کاربرد ژل پلیمر در تعدیل مخروطی شدن آب سازند در چاه شماره 13 آب تیمور، تهیه مدل آزمایشگاهی و تجهیزات مورد نیاز برای بررسی حرکت مخروطی آب در حضور ژل پلیمر، تهیه و سنتز ژل پلیمر مناسب برای تعدیل مشکل مخروطی شدن آب میدان اهواز آسماری از جمله پروژه‌های آزمایشگاهی انجام شده در این زمینه است. رئیس پژوهشکده علوم و تکنولوژی پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت گفت: هم اکنون پروژه‌ای به صورت مشترک میان پژوهشکده پلیمر و پژوهشکده مهندسی نفت و شرکت‌های اروندان، مناطق نفت مرکزی و فلات قاره با هدف افزایش راندمان برداشت از مخازن با استفاده از مواد پلیمری در حال اجرا یا برنامه‌ریزی است. همتی درباره پروژه‌های انجام شده در حوزه انتقال فرآورده‌های نفتی گفت: ساخت عامل پلیمری کاهنده نیروی اصطکاک سیال (نیروی درگ موسوم به DRA مورد استفاده در خطوط انتقال مواد نفتی، ساخت افزودنی‌های پلیمری کاهنده نقطه ریزش برای بهبود جریان نفت خام‌های واکسی، طراحی و ساخت دسپرسنت‌ها (پراکنده‌کننده‌ها) و بازدارنده‌های پلیمری از جمله پروژه‌هایی است که در (پروپوزال) اجرای این طرح‌ها به بخش‌های مختلف صنعت نفت، از جمله شرکت ملی نفت ایران برای اجرا ارسال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support